Porodnice

Za nejlepší porodnice v Praze jsou považovány porodnice v Podolí a porodnice u Apolináře. Obě jsou to velké porodnice, ale řada žen upřednostňuje domácí prostředí a individuální přístup k porodu v menších zařízeních. Výběr porodnice Jakmile si porodnici předběžně vyberete, je dobré ji předem osobně navštívit. Vidět prostředí na vlastní oči, možnost hovořit s personálem a doptat se na vše, co vás zajímá, je […]

Za nejlepší porodnice v Praze jsou považovány porodnice v Podolí a porodnice u Apolináře. Obě jsou to velké porodnice, ale řada žen upřednostňuje domácí prostředí a individuální přístup k porodu v menších zařízeních.

Výběr porodnice

Jakmile si porodnici předběžně vyberete, je dobré ji předem osobně navštívit. Vidět prostředí na vlastní oči, možnost hovořit s personálem a doptat se na vše, co vás zajímá, je nenahraditelné. Při zkoumání prostředí porodnice zapojte všechny smysly. Je v porodnici ticho nebo hluk? Můžete během první doby porodní používat svou oblíbenou vůni? Ptejte se konkrétně a nechejte si vysvětlit všechny podrobnosti, na kterých vám záleží. Podrobně se seznamte se všemi procesy, kterými budete muset jako jejich klientka projít. Jaké úkony jsou ženám ve vámi vybrané porodnici standardně prováděny? Jak v porodnici ošetřují novorozence? Jsou ochotni respektovat přání zapsaná v porodním plánu, nebo vítězí rutina? Zjištěné informace pečlivě porovnejte se svými představami, které také můžete mít sepsány do „porodních přání“. Nikdy se k porodnímu plánu ale neupínejte, zůstaňte otevřená dalším možnostem a aktuální situaci. Jestliže jsou některé vaše představy v rozporu s informacemi, které jste v porodnici zjistila, nebojte se dále hovořit o svých představách. Porodnice by je měla respektovat.

Vstup do rubriky: Porodnice

Výhody velké porodnice

Pro velké porodnice v krajských městech mluví to, že jsou lépe technicky vybaveny a také mají více zkušeností s rizikovými rodičkami i nedonošenými dětmi. Navíc zpravidla mají novorozeneckou jednotkou intenzivní péče. Na druhé straně ve velkých porodnicích je obvykle povinná registrace, ale ani ta vám nezaručí, že ve zvoleném ústavu porodíte. Může se snadno stát, že „vaše“ porodnice bude přeplněná a budou vás muset převézt jinam.

Výhody malé porodnice

Malé porodnice mají obvykle rodinnou atmosféru. Nebudete si v nich připadat tolik ztracená. Oceníte, že personál má více času se vám věnovat, a nebudete pro něj tak „anonymní“. Malé porodnice však nejsou vhodné pro ženy, které prožívají velmi rizikové těhotenství, případně se u nich dají předpokládat vážné zdravotní problémy.

Registrace k porodu

Již během těhotenství se rodičky musí v některých větších městech v porodnici zaregistrovat. Opatření bylo zavedeno proto, aby se udržela kvalita péče o rodičky, aby byl pro ně na odděleních dostatek míst a vybavení a personál byl schopen práci zvládnout. Ve velkých nemocnicích vyžadují registraci ihned, jakmile vám vystaví těhotenskou průkazku nebo jinou lékařskou zprávu, která potvrzuje těhotenství. I v nemocnicích, kde registrace těhotných není nutná, musíte většinou nejpozději do 36. týdne těhotenství „přejít“ do jejich péče, tzn. dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu. O tom se informujte ale přímo v porodnici, někde po vás nebudou vyžadovat ani to. Ani včasná registrace vám však nezaručí, že ve vybrané porodnici skutečně porodíte, neboť kapacita porodních sálů může být v době vašeho příchodu naplněna.

Přirozený Porod v Porodnici

O zlepšení přístupu k rodičkám v českých porodnicích se snaží také iniciativa Přirozený Porod v Porodnici – projekt PPP, ke kterému se jako první přihlásilo gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Jihlava. Jihlavská porodnice otevřela čtyři nové porodní pokoje, kde mohou ženy rodit v příjemném rodinném prostředí, a během porodu se personál řídí zásadami Desatera přirozeného porodu. Zastánci přirozeného porodu věří, že zdaleka nejsou nutné všechny rutinní zásahy, které často ženy musí v porodnici podstoupit, jako je například nástřih hráze, podání epidurální anestezie, vyholení genitálií před porodem, klystýr, intravenózní podání oxytocinu, okamžité přerušení pupečníku a další.

Vstup do rubriky: Porodnice

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist