Moje dcera úmyslně kouše děti do prstů nebo jim…

Moje dcera úmyslně kouše děti do prstů nebo jim při hraní nebo nějakém setkání jen tak na vycházce něco provádí a já musím svoji dceru neustále předevšema napomínat a okřikovat a nutím ji se omlouvat,zato co tropí a jí to snad vůbecnedochází,že dělá něco špatně.Jsem z toho zoufalá a nevím už jak jí mám vysvětlit,že to je špatně,že se to nedělá.Má 2 roky a doma má klidné zázemí,bez konfliktů.

Odpověď

Rozumím tomu, že vás zneklidňuje když se vaše dvouletá dcera takto chová k ostatním dětem. Na úvod je však třeba říci, že v tomto věku je do jisté míry poštuchování ostatních dětí standardním chováním. Bohužel však z vašeho krátkého popisu situace je těžké říci, zda chování vaší dcery patří do této normy a je projevem jejího dynamického temperamentu nebo zda je již problémem, se kterým je potřeba něco dělat. Její chování může souviset například s její nadměrnou fixací na vás a žárlivostí vůči ostatním dětem, úzkosti z ostatních dětí nebo třeba může sloužit jako prostředek k vybití vnitřní tenze, jejímž zdrojem mohou být rodinné problémy Pro přesnější porozumění jejímu chování však chybí podrobnější informace například jak přesně chování vaší dcery vypadá, za jakých okolností se objevuje, jak na něj reagují ostatní i podrobnější popis vaší rodinné situace. Pokud máte pocit, že chování vaší dcery již překračuje normy, doporučuji vyhledat odborníka a podrobně s ním toto téma probrat.
Píšete, že máte pocit, že to vaší dceři snad vůbec nedochází, co tropí ostatním dětem. Jak sama správně tušíte dítě v tomto věku není ještě schopné reflektovat své chování a velmi těžko pochopí, že je něco špatně. Změna jejího chování se spíše docílí pozitivním posilováním situací, ve kterých se toto chování nevyskytuje.

28.8.2012 5:44
Více o tématu: dceraděti

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist