Perete tak, aby vaše pračka nepřišla k újmě?

Praní je v dnešní době pro většinu žen asi tou nejjednodušší činností. Díky automatickým pračkám stačí pouze vložit prádlo, přidat prací prostředek a zapnout… Ale perete skutečně tak, aby vaše prádlo bylo nejen dobře vyprané, ale zároveň vám vaše pračka vydržela co nejdéle?

Díky častému zanedbání pravidelné péče o pračku se stejné závady praček velice často opakují, jedná se zejména o následující problémy:

  • ucpaná filtrová vložka
  • zapadnuté cizí těleso (mince, sponky, kostice, knoflíky, jezdce zipů…)
  • zanesené sítko přívodu vody elektroventilu
  • ztvrdlá manžeta
  • vadné topné těleso
  • vadné čerpadlo (oběhové nebo výtokové)
  • vadný programátor

Jako prevenci k zabránění alespoň některých z výše uvedených nejčastějších vad je dobré například jedenkrát za rok vyčistit filtr přívodu vody na pračce, pravidelně vytírat manžetu, ponechávat po vyprání pračku otevřenou, aby vyschla a zhruba jednou za čtvrtletí manžetu ošetřit vhodným přípravkem. Určitě je dobré i jednou za čas vyčistit přihrádky na prací prostředky a aviváž.

Nicméně kromě mechanických záležitostí můžete pomoci určitě i svým přístupem k praní. Před vložením prádla do pračky zkontrolujte kapsy, je to možná nepříjemné zdržení, ale určitě se vyplatí. Pračku vždy plníme tak, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně. Přeplnění pračky má za následek sníženou frekvenci otáčení prádla v bubnu a tím i sníženou účinnost praní a máchání. Při praní prádla z vlny nebo jemných látek by měl být buben plný maximálně z poloviny. Stejně jako u dalších domácích spotřebičů je dobré si k pračce prostudovat návod. Ten mnohdy obsahuje doporučení přímo od výrobce a vám tak pomůže předejít případným problémům.

Co se týká pracích prostředků, tak prášek patří do dávkovače, gel se vkládá přímo do bubnu. Detailnější informace o dávkování pracího prostředku jsou vždy uvedeny na obalu. Ač reklama hovoří jinak, při použití značkových pracích prostředků například od společnosti Henkel není nutné používat změkčovače vody. Ty jsou již v pracích prostředcích standardně obsaženy. S ohledem na tvrdost vody by jejich množství mělo být dostačující pro téměř všechny domácnosti v celé ČR. Výjimku tvoří pouze domácnosti s extrémně tvrdou vodou.

Jedním z hlavních příznaků toho, že máte příliš tvrdou vodu, je např. usazování vápna na vodovodních kohoutcích. V případě, že si nejste jisti, jak jste na tom s tvrdostí vody ve vašem bydlišti, informace vám určitě na požádání sdělí vodárna.

Všechny články na téma Praní pro nejmenší

29.4.2011 12:54 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: časpraní prádla

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist