Vybíráme jméno pro naše miminko a v případě, že…

Vybíráme jméno pro naše miminko a v případě, že to bude chlapeček, chtěli bychom, aby se jmenoval Tobiáš. toto jméno sice existuje, ale není v současném českém kalendáři.
Chci se zeptat, zda musím mít souhlas např. matriky nebo jiné instituce, pokud chci dát takové jméno. Nechtěla bych být potom v porodnici zaskočena tím, že toto jméno ano, ale za určitých podmínek.

Odpověď

Kalendář naštěstí není právním předpisem a neomezuje rodiče ve výběru křestního jména pro jejich potomka. Otázka křestních jmen je upravena samostatným zákonem (č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení), který stanoví, že občan má právo i povinnost užívat při jednání před orgány veřejné moci (tedy v tak zvaném úředním styku) jméno, popřípadě jména, která jsou uvedena v jeho rodném listu vydaném matričním úřadem. Do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem. S ohledem na výše uvedené by tak neměly být s křestním jménem Tobiáš žádné potíže (takové křestní jméno není nikterak výjimečné, větší obtíže byste mohla být s Tobiasem), chcete-li však mít jistotu, informujte se na matričním úřadu podle místa očekávaného porodu Vašeho syna. Proti rozhodnutí o neudělení křestního jména byste se mohla teoreticky i odvolat, ale opravdu nepředpokládám, že s vaším požadavkem budete mít jakékoliv komplikace.

28.8.2012 5:42
Více o tématu: jménomiminko

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist