Jak skloubit mateřství a kariéru?

Kariéra a mateřství? Jak skloubit tyhle dvě životní úlohy? A je to vůbec možné?

Odborná literatura jednoznačně potvrzuje, že pro zdárný vývoj dítěte jsou klíčové první tři roky života, a proto by mělo mít maximální péči matky po celou tuto dobu. 

Rozpor mezi těmito dvěma rolemi ale není tak zásadní, překonat ho lze. Jistě, kromě odvahy a rozvahy, které musejí jít ruku v ruce, to chce taky pěkný kousek štěstí a vůbec přízně osudu v podobě ochotných, nebo aspoň chápavých bližních. Jaké tedy jsou možnosti propojení mateřství a seberealizace v zaměstnání?

Začít pracovat na zkrácený úvazek

Nejběžnějším vhodným způsobem, jak propojit mateřství a zaměstnání, je práce na zkrácený úvazek. Pokud vám zaměstnavatel vyjde vstříc a charakter vašeho zaměstnání to umožní (a jestli ne, nebojte se hledat jinde), je možné znovu nastoupit do práce na pár hodin týdně už několik měsíců po porodu. Další varianta je tzv. práce z domova.

Podělit se v péči o děti s partnerem

Rozhodnete-li se začít chodit do práce, je důležité se domluvit s partnerem, aby se víc zapojil do péče o dítě i o domácnost. Moudrý muž má vždycky zájem o to, aby jeho žena byla všestranně spokojená, protože jenom tak se jí podaří vytvořit harmonický domov i pro něho a dítě. Zkuste se podělit o povinnosti tak, aby vám zůstal také nějaký čas na odpočinek. Partner bude trávit více času s dítětem, naučí se o něj pečovat a tím se také velmi pozitivně posílí vzájemný vztah mezi nimi. Radikálnější variantou, v České republice stále častější, je, že na rodičovskou dovolenou nastoupí váš partner. V roce 2006 bylo na rodičovské dovolené 4192 mužů (v porovnání s 305 744 ženami).

Průběžně se vzdělávat

Pokud vám situace neumožní nastoupit do zaměstnání, další způsob, jak zůstat během rodičovské dovolené v kontaktu s oborem, je průběžné vzdělávání. To je moc důležitá věc krom jiného i pro vaše sebevědomí. To znamená číst odbornou literaturu nebo si zvyšovat kvalifikaci prostřednictvím studia. Nezapomeňte, že některé profese ve velmi rychle vyvíjejí. Rovněž neztratit kontakt s bývalými kolegy je výhodné. Návrat do práce po dlouhé rodičovské dovolené může být poměrně obtížný. Po několika letech, kdy se věnují péči o dítě a domácnost, není snadné se přeorientovat znovu na pracovní proces. Člověk si nevěří, méně se prosazuje a v oboru se neorientuje tak dobře jako před odchodem na mateřskou. 

Pro a proti

Pro některé ženy je jejich práce podstatnou součástí života. Představa, že se na několik let vzdají významného zdroje své spokojenosti, je pro ně zkrušující. Malé dítě potřebuje cítit, že se mamince vede dobře. Pořád je lepší ji mít kolem sebe o něco méně hodin denně, ale ve vlídné náladě, než bez ustání – a nervózní. 

Na druhou stranu děti jsou malé jen jednou za život a tyto líbezné okamžiky se už nikdy nevrátí a nezopakují. Zvažte tedy, kolik prostoru věnovat kariéře během mateřství, abyste jednou nelitovala, že jste se kvůli práci nechala připravit o krásné chvilky se svými miláčky. Mateřství je také svého druhu kariéra, a ne ledajaká. Je to kariéra srdce.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

 Úrazové pojištěni až na 1 rok zdarma získají mladí klienti do 18 let. Děti jsou pojištěné bez zařazování do rizikových skupin a to od narozeni do 25 let. Pojištění hospitalizace sjednáno z jakýchkoliv důvodů. Platí pro nové a stávající klienty.
 Dítěti narozenému v roce 2009, kterému jeho zákonný zástupce sepíše návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření, bude přiznána finanční prémie.
 Senior narozený v roce 1949 a dříve, který si sepíše návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření, bude přiznána finanční prémie.
 Pojistné o 60% nižší oproti běžným tržním cenám můžou získat klienti nad 18 let, kteří teprve uvažují nebo už mají Penzijní připojištění u kteréhokoliv Penzijního fondu. K uzavření smlouvy není třeba dokládat informace o zdravotním stavu, pojistná ochrana platí po celém světě.
 Hledám kandidáty pro obsluhu stávajících klientů. Vhodné pro maminky na mateřské dovolené, pojišťovací, finanční a realitní makléři. Výhody: pravidelní měsíční příjem, provize, bonusy. Žádné
plnění norem. Kralovohradecký kraj.

Bližší informace na tel.č. 607887783

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené