Porod na nejbezpečnějším místě

VÁŠ PŘÍBĚH Do redakce nám přišel nádherný porodní příběh. Jde vlastně o poděkování rodičky Terezy K. primáři jihlavské porodnice prof. MUDr. Aleši Roztočilovi, CSc. Nestává se často, že by rodička rozhodnutá rodit doma byla nakonec nadšená péčí v porodnici, ale jak dokazuje příběh Terezy - v klidu a bezpečně lze rodit tam, kde najdete respektující personál.

Minulý rok, konkrétně 17. června, jsem u vás v porodnici přivedla na svět své první miminko – syna Lukáše. Chtěla bych Vám touto cestou velmi poděkovat. Prožila jsem nádherné bezproblémové těhotenství a připravovala jsem se na porod a těšila se, až to přijde a jaké to bude.

Celou dobu těhotenství jsem (kromě občasných návštěv u gynekologa) docházela do poradny k soukromé porodní asistentce a připravovala se s ní na porod doma, sháněla informace a zkušenosti, absolvovala kurz se zkušenou Ivanou Königsmarkovou. Důvěřovala jsem svému tělu, že dokáže porodit dítě, a miminku, že se dokáže zdravé mámě narodit.

Když přišel den „P“ (který se nakonec protáhl od pátku do neděle), těšili jsme se z pohodlí a pocitu bezpečí u nás doma. Po devíti hodinách přijela PA, pravidelné kontrakce pokračovaly dalších osm hodin, ale porod nepostupoval. Po dohodě s PA jsme se proto rozhodli, že vyrazíme do Jihlavy (máme to k vám 60 km).

Jihlavská porodnice je účastníkem projektu PPP:

Desatero přirozeného porodu v porodnici
Vše o projektu PPP

Porod začal doma a skončil na nejbezpečnějším možném místě – u Vás v porodnici. Přijal nás Dr. Petr Kozmon, a protože jsem zrovna prodýchávala kontrakci, počkal, pak se mi představil – bylo to velmi milé. Lékař a porodní asistentka se seznámili s mým porodním plánem, s ochotou vyjít nám vstříc, bude-li to možné. Stalo se něco velmi důležitého – objevila se důvěra mezi mnou a mým partnerem a ošetřujícím personálem.

Po dalších 16 hodinách, za asistence báječné paní porodní asistentky Jany Fialové, se kterou jsme se znaly už z návštěvy porodnice před porodem, a za obrovské pomoci mého partnera, který byl celou dobu se mnou, se Lukáš objevil na tomto světě. Porod byl docela dlouhý a těžký – ale nádherný. (Hned bych šla rodit znovu.)

Snad jedinou negativní zkušeností je rutinní pravidelné monitorování... „Díky“ jednomu takovému monitoru, který se protáhl snad na hodinu, jsem si přeležela nohu a způsobila si částečné ochrnutí, s kterým jsem se pak trápila dva měsíce. Také se kvůli statické poloze porod zastavil, čímž si situace vyžádala další potřebu zásahů... Ano, mohli jsme podepsat revers, ale nechtěli jsme působit jako „problémoví“ – dnes bych revers bez váhání podepsala, ale to je zkušenost pro příště. (Nakonec se beztak ukázalo, že dítěti se dařilo dobře, jen bylo třeba ho vzbudit změnou polohy...)


Přáli jsme si porodit syna doma, v klidu a bezpečí. Porodili jsme ve Vaší nemocnici, v klidu a ještě větším bezpečí, v atmosféře důvěry a otevřenosti. Přáli jsme si přirozený porod, který nám byl u Vás v porodnici v rámci možností umožněn. Vzhledem k jeho délce jsme souhlasili s dirupcí vaku blan a k podání prostaglandinů, vše nám bylo vysvětleno, byl nám ponechán čas na rozhodnutí (zpětně se mi dirupce jeví jako zbytečný zásah, který opět spustil kaskádu dalších vyšetření, ale v dané situaci jsme se zkrátka takto rozhodli. Lukáš byl pár hodin po porodu odvezen na JIP – rozvinula se u něj infekce a několik dnů byl v inkubátoru. Je možné, že se nakazil v důsledku častých vaginálních vyšetření…?). Profesionální a lidský přístup pana doktora Kozmona byl nicméně obdivuhodný (srovnávám s tím, co jsem četla o porodech jinde). Unavená děloha potřebovala pomoct se stažením, souhlasili jsme s podáním léků, které zabránily nadměrnému krvácení. Kdybychom zůstali doma, možná by to nedopadlo takhle dobře.

A to je důvod, proč mám na srdci to veliké DÍKY – za mne, za mého muže i za našeho syna. DÍKY, že existuje místo, kam mohou lidé, jako jsme my, s důvěrou přijet porodit, a nepodstupovat tak možná rizika. Další miminko bych opět ráda zkusila přivést na svět doma. Ale pokud se objeví nějaká překážka, tak víme, kam pojedeme. A budeme se tam těšit.

S úctou a pozdravem
Tereza K.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Paní Terezo, vždyť si odpovídáte sama ve svém článku. Hodina na monitoru, protržení vaku blan, urychlování... Zdravotníci dokáží každý zákrok zdůvodnit (koneckonců se ve školách učí zákroky provádět, ne nechávat věcem volný průběh). Nelze ale spekulovat, nikdo z nás není jasnovidec, aby uměl íct, jak by se vám a vašemu miminku vedlo, kdyby... Věřím, že bych ve vaší situaci reagovala stejně, protože v hormonální smršti při porodu nejde argumentovat rozumně a bojovat za vlastní názor, a zrovna tak věřím, že za těch pár týdnů, kdy čeká první porod mně a mé dítě, se mi podaří porodit opravdu přirozeně, třebas v porodnici.

Pod pojmem fyziologický porod si představuju takový, do nějž skutečně není nijak zasahováno zvenku, kdy zkrátka jen prostá spolupráce matky a dítěte, nikoho jiného, vede k narození miminka a placenty.

Přeji vám i miminku brzké zotavení a hladký průběh dalších těhotenství i porodů.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Při vší úctě, to co popisuje paní Tereza, nemá s přirozeným porodem nic společného. Vidím tam manipulaci ze strany zdravotníků, zbytečné zásahy, dokonce i zásahy přímo způsobující další komplikace. Takový porod není přirozený, ba ani fyziologický, a je smutné, že za toto jsou pak matky ještě vděčné.

Dobrý den, Mautycko, jsem autorkou dopisu Mudr. Roztočilovi, a velice mě překvapila Vaše reakce... a reakce "Maylis". Vy už máte děti? Které "zbytečné zásahy" tam vidíte, co myslíte, Maylis, tím "tolik zásahů"? Všeho všudy jsem souhlasila s dirupcí a s podáním čípku s prostaglandiny!!! Teprve po porodu mi PA řekla, že by mi - nebýt mého porodního přání - dávno provedla nástřih. Víte, když jsem o tom pak přemýšlela, v souvislosti s tím, že byl pak syn 10 dnů na JIP, že jsem možná měla lékařům důvěřovat o něco víc... možná by pak Lukáš nechytil infekci... možná jsem ten svůj "přirozený porod" chtěla prostě víc, než bylo možné? Možná bych byla nástřihem a tak rychlejším porozením miminka ušetřila synkovi rentgen, antibiotika, propíchané ruce od hadiček, 5 dnů bez kontaktu s mámou...?!

Víte, jedna věc je posuzovat situaci doma od stolu, a druhá věc je to zažít, stát před těmi rozhodnutími, mít tu zodpovědnost, stát si za svým názorem, nebo mít sílu ho změnit.....

Trvám na tom, že přístup zdravotníků v Jihlavě byl maximálně profesionální, nevím, z čeho máte dojem, že mě lékaři zastrašovali - nic takového se nedělo. 

A za co jsem vděčná? Za to, že i když lékař i PA by sami jednali jinak, provedli by víc zásahů, a dřív, NECHALI ROZHODNUTÍ NA MĚ. Se všemi důsledky, které to mělo, pochopitelně. A přirozený porod? V mé situaci si neumím představit o moc přizozenější průběh. Jak jsem psala, ta dirupce byla možná zbytečná.... ale to bylo moje rozhodnutí, já jsem chtěla, aby dítě bylo v pořádku, po 24 hodinách už jsme byli oprvadu oba unavení a proto jsem jsem se rozhodla zkusit tuto možnost, o které lékaž tvrdil, že  často porod urychlí. Možná byste vy udělaly něco jiného. Kdo posoudí, co v tu chvíli bylo nejlepší........?

Přeji Vám ať máte svůj porod krásný, přirozený a v pohodě. Já se na ten svůj další taky těším. Snad se mi podaří zbavit se bloků (pravděpodobně psychických), které způsobily, ze tento porod nepostupoval a dopadl tak, jak dopadl.

Přeji hezký den všem,

Tereza

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dnes byl zveřejněn jiný příběh z jihlavské porodnice, který by si měl pan priář a zejména jeho podřízení také přečíst. A hluboce se nad ním zamyslet.

http://tinyurl.com/d5tle58

Obrázek uživatele Adéla Babyweb.cz
Adéla Babyweb.cz

Dobrý den, ráda bych vás pozvala ve středu 22. 5. 2013 na seminář a workshop k projektu Přirozený porod v porodnici, jehož se bude účastnit i pisatelka tohoto poděkování Tereza K. Seminář se koná v rámci týdne Respektu k porodu.

Redakce Babyweb.cz nikdy nepřekrucuje vyjádření jednotlivých osob a nepublikuje účelově vymyšlené texty. Vzhledem k povaze našeho obsahu si nemůžeme dovolit riskovat ztrátu důvěry našich četnářek, které si velmi vážíme. Zajímáte-li se o téma normálního porodu, 6. 5. 2013 vyjde na našem webu rozhovor se skvělým porodníkem a propagátorem přirozeného porodu Michelem Odentem.

Děkujeme vám za všechny vaše názory a komentáře.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Souhlas s Mautyckou, navíc mi příběh připadá napsaný snad jako ironie, nebo možná účelově vymyšlený. Pokud to psala skutečná žena, tak asi měli lékaři velké přesvědčovací schopnosti, že jí dokázali obhájit tolik zásahů. Bohužel je častá praxe, že lékaři ženy tak straší, co všechno jim hrozí, že jsou pak vděčné, že je i jejich dítě vlastně těmi všemi zásahy "zachránili".

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Při vší úctě, to co popisuje paní Tereza, nemá s přirozeným porodem nic společného. Vidím tam manipulaci ze strany zdravotníků, zbytečné zásahy, dokonce i zásahy přímo způsobující další komplikace. Takový porod není přirozený, ba ani fyziologický, a je smutné, že za toto jsou pak matky ještě vděčné.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené