Pozor na výkroje!

Spotřebitelé upozorňují, že v mnoha stáncích se zeleninou, ale i v kamenných prodejnách se rozmohl nešvar, který zákon o potravinách výslovně zakazuje. Jde o tzv. výkroje a konkrétně o výkroje ananasové.

Spotřebitel nikdy nemá jistotu, že plod nebyl napaden hnilobou, což se na výkroji nedá pouhým okem poznat. Zjistit to může laboratorní zkouška. Odborníci tvrdí, že i v malém kousku ovoce či zeleniny, který zbyde i po důkladném odkrojení malého hnilobného ložiska, se mohou objevit zdraví škodlivé látky - mykotoxiny. Jsou karcinogenní a spotřebitelé by se měli podobnému ovoci vyhýbat. Je na místě nastolit otázku, za jakých hygienických podmínek se ananasy krájejí. A pokud se dovážejí už nakrájené, je třeba se ptát, kde se krájely, kdo je krájel a zda splňoval požadavky dané legislativou pro lidi, kteří přicházejí do styku s potravinami. "Na jednu stranu je pochopitelné, že spotřebitelé dávají přednost menšímu a levnějšímu kousku, ovšem měli by si uvědomit nebezpečí, které takto upravené ovoce skrývá a které okem neodhalí," upozorňuje mluvčí SOS (Sdružení obrany spotřebitelů) Ivana Picková.

Podle informací, které má SOS k dispozici, Státní zemědělská a potravinářská ispekce výkroje pravidelně kontroluje a jejich prodejce postihuje. I spotřebitelé mohou v zájmu vlastního zdraví upozornit inspekci na nabídku takového ovoce ve své prodejně.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené