Bez ventilátoru ani ránu! Je to dobrý nápad?

V tropických dnech hledáme ochlazení, kde se dá. Nejen pro sebe, ale i pro své nejmenší. Copak přes den, to jde leccos vymyslet, ale v žáru noci toho moc nenaděláme a trpíme. Mnohé z nás proto napadne pořídit si větrák, jímž víříme vzduch v ložnici. Dětem i dospělým však může způsobit zdravotní komplikace.

profimedia-0182236295-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Pozor na alergie

Pokud zůstane ventilátor puštěný celou noc, může způsobit dítěti dýchací potíže. Tím, že rozhání stojatý vzduch, s ním víří prach a případně i pyl, které se snadno dostanou do dýchacího ústrojí. A to může mít nepříjemné následky pro ty, kdo trpí alergiemi, astmatem, sennou rýmou, což je čím dál víc dětí. Pokud to vaše patří k nim, je lepší se ventilátoru na noc vzdát. Ale i u těch zdravých není dobré nechat přístroj puštěný celou noc, ale až dítě usne, tak ho vypnout.

Nejsou vyloučené záněty dutin

Vítaný pomocník v horkých dnech přináší i další úskalí. Vysušuje pokožku, oči, nosní dutiny, a to hlavně v případě, kdy si ho namíříme přímo na sebe, potažmo v noci na postel. Může způsobit bolesti hlavy, podráždění pokožky nebo i zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida). Nemůžeme se tedy divit, když vaše dítě nebo vás uprostřed léta začne zlobit rýma.

S vysušováním jde ruku v ruce dehydratace, takže je dobré mít na nočním stolku sklenici s vodou a myslet na doplňování tekutin i u dětí. Chladivý vzduch působí blahodárně, ale pozor na to, aby vám neofoukl zpocené. Zvlášť riskantní je, když si namíříme ventilátor přímo na obličej a na krk. Nelze se divit, že po probuzení pak často nemůžete hnout hlavou. Další citlivou oblastí jsou i bedra. Takže ochlazený vzduch nepouštíme přímo na tyto partie ani u sebe, ani u dětí.

Čtěte také:

Ventilátor jako klimatizace?

Zvuk ventilátoru obvykle připomíná tzv. white noise, tedy bílý šum – monotónní zvuk, který vybízí ke spánku. Mnozí lidé si pořizují přístroje, které ho produkují, aby je nerušili hluční sousedi či ruch z ulice. Pro ty má ventilátor i tuto přidanou hodnotu.

Existují také koumáci, kteří ventilátor podomácku využijí podobně jako klimatizaci. Podle stránky Sleepadvisor k tomu stačí šest lahví s vodou, do každé se přidají dvě tři lžičky soli. Pak se dají láhve do mrazáku. Když se chystáte do postele, postavíte láhve na tácu před ventilátor a spustíte ho. Od lahví se ochlazuje vzduch, který větrák rozhání.

Přede a vypíná sám

Nicméně pro ty, kdo musí spát celou noc v místnosti za zavřenými okny a dveřmi, je ventilátor ideální. I pro miminka, u nichž je nutné zabránit přehřátí způsobené vysokou teplotou v místnosti. Přehřátý vzduch spolu se zvýšenou koncentrací CO2 patří k rizikovým faktorům syndromu náhlé kojenecké úmrtnosti. Jen je potřeba si vybrat správný přístroj, tedy větrák, který není příliš hlučný a navíc je opatřený časovačem, jenž přístroj sám po určité době, tedy až usneme, vypne.

31.7.2019 3:25 | autor: Helena Chvojková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist