Bylinky mají kouzelnou moc

Bylinky mají téměř kouzelnou moc. Vydejte se proto spolu s námi za tajemstvím bylinek a jejich „kouzel“. Mateřství je k tomu čas jako stvořený…

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ (THYMUS SERPYLLUM)

Co se sbírá
Nať krátce před rozkvětem nebo v květu bez dřevnatých částí (červen – srpen).

Léčivé účinky
Nať mateřídoušky obsahuje, mimo jiné, látky usmrcující baktérie a plísně (fytoncidy) má tak antiseptické, desinfekční a protihlístové účinky. Droga rozpouští hlen a mírní kašel. Poruchy trávení ovlivňuje tím, že zabraňuje tvorbě plynů, uvolňuje křeče apod. Tříslovinná složka působí proti průjmu. Vnitřně užíváme horký nálev a odvar ve víně při onemocnění horních cest dýchacích, žaludečních křečích, nervové slabosti, migréně, závratích, na pročištění krve, proti ledvinovým a močovým kamenům a při vodnatelnosti, při nechutenství, nespavosti a chudokrevnosti. Droga má i uklidňující účinky. Ženy ocení její schopnost tlumit menstruační bolesti. Zevně se užívá pro prokrvení pokožky, působí na její zánětlivá onemocnění, dále se využívá jako kloktadlo s dezodoračním a dezinfekčním účinkem při zánětech dutiny ústní a k posilujícím koupelím a při revmatismu. MATEŘÍDOUŠKA JE VHODNÁ I V TĚHOTENSTVÍ.

Jak se používá

  • Čaj
    Vrchovatou čajovou lžičku spaříme v 1/4 litru vroucí vody a krátce vyluhujeme.
  • Koupel
    200 g bylinek pro plnou koupel.

MÁTA PEPRNÁ (MENTHA PIPERITA)

Co se sbírá
Listy nebo nať před rozkvětem (červen – srpen).

Léčivé účinky
Listy máty obsahují jako nejdůležitější složku silici, jejíž součástí je menthon, dále třísloviny a hořčiny. Máta peprná, která je jednou z nestarších léčivých bylin a znali ji již staří Egypťané, tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zvláště pak žluče. Působí protizánětlivě a svíravě. Příznivě působí inhalace při rýmě a kataru hrtanu. Zevně se užívá v koupelích při nervových onemocněních, revmatizmu a při kožních vyrážkách. soustavné užívání mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu. Máta by se nikdy neměla podávat dlouhodobě a v nadměrných dávkách. Zcela kontraindikována je u osob alergických na methol a u nemluvňat! ČAJ MOHOU UŽÍVAT I TĚHOTNÉ ŽENY, ale pouze 2-3 šálky denně a ne dlouhodobě. Některé zdroje uvádí, že kojícím ženám snižuje tvorbu mléka.

BUŘINA SRDEČNÍK (LEONORUS CARDIACA)

Co se sbírá
Kvetoucí nať (červen – srpen).

Léčivé účinky
Droga dlouhodobě zlepšuje frekvenci srdečního svalu, zklidňuje bušení srdce a je doporučována při tzv. stařeckém srdci. Užívá se při angině pectoris, při kolísavém nebo zvýšeném tlaku. Má velmi dobré uklidňující účinky , působí při nervové podrážděnosti, úzkosti, neklidu a skleslosti. Odvodňuje organizmus, odstraňuje otoky, lze užívat jako diuretikum při srdečních vadách, při chorobách ledvin a močových cest, kdy ulevuje od potíží způsobených zvýšeným zadržováním tekutin v těle. Srdečník je rovněž vhodným podpůrným prostředkem při klimakterických obtížích. Mužům se doporučuje při prostatických bolestech. SRDEČNÍK VYVOLÁVÁ DĚLOŽNÍ STAHY, A PROTO BY JEJ NEMĚLY UŽÍVAT TĚHOTNÉ ŽENY.

JITROCEL KOPINATÝ (PLANTAGO LANCEOLATA)

Co se sbírá
Listy (červen – srpen)

Léčivé účinky
List jitrocele je drogou velmi starou. Ve starověkém Řecku se doporučovalo při bolestech v krku pít jitrocelovou šťávu, naši předkové zase užívali jitrocelových listů jako hojivého prostředku na otevřené rány, protože obsahují látky s celkovým tišícím, protizánětlivým a hojivým účinkem. Dále uvolňuje hleny a upravuje stolici. Doporučuje se při zánětlivých procesech v žaludku a střevech nebo při ulcerózní kolitidě či při peptickém vředu (jitrocelová šťáva), při bronchitidě, tuberkulóze a při zánětech očí (nálev). Je výborným krev čisticím prostředkem a tlumí silnou menstruaci a bílý výtok. Žvýkaná semena jitrocele snižují hladinu cukru v krvi, ze semen se také připravuje sliz, který se užívá jako projímadlo. Na hojení ran (odřeniny, popáleniny, ekzémy, záněty, vředy, naběhlé žíly) se osvědčilo použití čerstvých rozmačkaných listů, kdy se má zprvu použít jitrocele většího a teprve po částečném zhojení jitrocele kopinatého, který rány „zaceluje“. V ROZUMNÉM MNOŽSTVÍ HO MOHOU UŽÍVAT VNITŘNĚ I TĚHOTNÉ ŽENY, ZEVNĚ BEZ OMEZENÍ.

Jak se používá

  • Sirup I.
    Čtyři vrchovaté hrsti listů jitrocele semeleme na masovém mlýnku. do vzniklé kaše přidáme trochu vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stálého míchání vaříme na mírném ohni, dokud nevznikne hustá tekutina, horkou ji naplníme do sklenic a po vychladnutí uložíme do ledničky.
  • Sirup II.
    Umyté listy jitrocele vkládáme ve vrstvách s cukrem do sklenice na okurky a řádně stlačíme. Hmota se postupně usazuje. Následující dny se vrstvy doplňují, dokud není sklenice plná. Sklenici převázanou celofánem necháme stát na teplém místě na slunci, dokud se sirup neusadí u dna. Takto získaný sirup převaříme, naplníme do lahví a dobře uzavřeme.

PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ (ALTHAEA OFFICINALIS)

Co se sbírá
Květ v poupeti (červenec – srpen), list před rozkvětem (červen – červenec), kořen (říjen – listopad).

Léčivé účinky
Proskurník obsahuje slizové látky, které ulehčují odkašlávání a mírní dráždění sliznic. Nejčastěji se proskurník používá k přípravě prsních čajů a sirupů, doporučovaných k usnadnění odkašlávání, při kataru průdušek,angíně, bronchiálním astmatu, černém kašli, po zápalu plic, dále při zánětlivých onemocněních močových cest a ledvin, střev, žaludku a zvláště při dětském průjmu. Zevně se užívá při popáleninách nebo poleptání, na abscesy, špatně se hojící rány, nežity, bércové vředy, křečové žíly nebo na změkčení zatvrdlin. Jako kloktadlo se užívá při zánětu mandlí a dutiny ústní.
VHODNÝ V TĚHOTENSTVÍ.

Jak se používá
Sliz se nejlépe získá macerací ve studené vodě, v níž se dobře rozpouští (luhuje se 6 až 8 hodin). Berou se obvykle 2 čajové lžičky na sklenici vody, macerát se lehce přihřívá. Při zánětu střev se připraví odvar z 20 g drog na ½ l studené vody, která se přivede k varu a nechá se 10 minut vyluhovat.

9.10.2009 11:23 | autor: Alena Kratochvílová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist