Chcete mít empatické dítě?

Batolátku dává obrovskou práci zorientovat se ve vlastních pocitech. Takže mu chvíli potrvá, než se dokáže vcítit i do pocitů druhých. Přesto by ho rodiče měli vést k empatii co nejdříve. Je důležité, aby empatii – tedy schopnost vcítit se do pocitů a jednání druhých – měl rodič a uměl ji následně své dítě učit. Období batolecího věku je pro to nejlepší. Dítě ještě nenavštěvuje školku, je po většinu času s rodiči. Je tedy dostatek příležitostí. Jak je možné podpořit citlivost a vnímavost dítěte k druhým?

Popisujte správné chování a chvalte

V této souvislosti je důležité, aby rodič komentoval chování kolem sebe. Měl by vyzvednout správné chování dítěte, popsat a říct mu, v čem je pro dítě důležité to, že udělalo něco pro druhého. Například pokud v roce a půl dítě donese rodiči něco ze stolu – o což ho rodič poprosil – je důležité, aby mu pak rodič řekl: „Děkuji ti, udělal jsi mi tím radost, nemusel jsem vstávat a jít si pro to sám. Jsi hodný, děkuji ti!“

Buďte k druhým laskaví

V pozdějším věku – přibližně od dvou let – má rodič ve větší míře komentovat věci, které se dějí kolem dítěte. Například tatínek pomůže babičce s těžkou taškou – bolí ji už nohy – tak jí tašku vezme. Nevadí, že to dítě není ještě schopno udělat samo. Vnímá, co dělá rodič, jenž je jeho velkým příkladem a kterého v mnoha věcech bude napodobovat, případně ho již napodobuje.

Povídejte si o chování dítěte

Také je důležité, aby rodič komentoval chování dítěte, kterého je přítomen – na pískovišti mezi dětmi, ve vztahu k sourozenci… Díky tomu dítě poznává, jak je vlastní chování dobré pro ně samotné i pro druhé. A naopak jaké chování a proč dobré není.

Na základě uvedených postupů se dítě učí vnímat správnost chování a díky rodičovskému příkladu se umí i lépe vcítit do chování druhých.

 

18.2.2009 3:26 | autor: Ilona Špaňhelová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist