Co dokáže pískoviště

Pískoviště, bábovičky, hračky do vody, ale i prolézačky či skluzavky, neodmyslitelní průvodci dětským létem. Zahradní hračky děti nejen zabaví, ale podporují i rozvoj jejich motorických dovedností či psychických vlastností.

Fyzická kondice

Jízdou na tříkolce, na skluzavce, prolézáním na prolézačce nebo při venkovních sportech si dítě zlepšuje fyzickou kondici a získává dobrý vztah k tělesnému pohybu. Dostatek fyzické aktivity v útlém věku zlepšuje psychickou pohodu a je také prevencí proti obezitě a nemocem oběhové soustavy v pozdějším věku.

Jemná a hrubá motorika

Při hře na pískovišti nebo s hračkami do vody si dítě procvičuje jemné motorické dovednosti, jako jsou například schopnost předmět uchopit, pustit, předat si ho z jedné ruky do druhé.

Hrubé motorické dovednosti, jako je vzájemná koordinace rukou, nohou a pohybů celého těla, celková obratnost či prostorová orientace, zase dítě může trénovat pohybem na prolézačkách, při různých sportovních hrách nebo jízdou na tříkolce.

93cc34223d0041c498c099bb243453fd-image-800x600-526-528-12.jpg

Hračky na písek pro své malé šikuly můžete zakoupit v obchodě Špuntík

Sebedůvěra

Pro každého člověka je život se zdravou dávkou sebedůvěry jednodušší. U malých dětí se sebedůvěra nejlépe upevňuje tím, jak postupně zvládají různé činnosti, například jízdu na kole, budování hradu z písku nebo házení a chytání míče. Dovedností vašeho dítěte je třeba si všímat a za všechny pokroky je chválit.

Čtěte také:

Sociální dovednosti

Rozvoj sociálních dovedností dítěte podporuje například hra na pískovišti ve společnosti dalších dětí. Při hře se s nimi učí komunikovat, spolupracovat, pomáhat, a zároveň se učí uhájit si vlastní prostor a zájmy.

V rámci tzv. sociálních her si děti zase zkoušejí různé sociální role, jako například při hře na domácnost, kterou si děti mohou hrát v dětských domečcích nebo na pískovištích.

Zmírnění vnitřního napětí

Hra s hračkami a třeba i s ostatními dětmi ze sousedství dále přispívá k pozitivnímu ladění dítěte. Během hry může dítě symbolicky zpracovávat nepříznivé zkušenosti, což přináší odreagování a zmírnění jeho vnitřního napětí.

Dalším prostředkem k uklidnění dítěte jsou venkovní houpací hračky – houpačka, houpací síť, které svým monotónním houpavým pohybem působí na dítě velmi uklidňujícím dojmem.

10.7.2015 12:45 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist