Jak vybrat banku pro hypotéku

Zvolili jste pro financování bydlení tu správnou banku? Pomůžeme vám. Vždyť výběrem banky, u které budete čerpat hypoteční úvěr, získáváte finančního partnera na dalších 20 až 30 let.
Přinášíme vám důležité rady, co všechno byste před sepsáním úvěrové smlouvy měli promyslet:

Nejdříve se zajímejte o podmínky čerpání peněz z úvěru.

V případě hypotečních úvěrů se nenechte ovlivnit pouze výší úrokové sazby. Mnohem podstatnější pro vás budou podmínky čerpání úvěru. Ty se v jednotlivých bankách zásadně liší a někdy mohou špatně nastavené podmínky čerpání způsobit značné problémy (např. zastavení výstavby z důvodu nedostatku prostředků). 

Zjistěte si také, kolik formulářů bude třeba vyplnit a kolik údajů uvádět. Některé banky vyžadují při čerpání úvěru složité dokládání vynaložených prostředků, jinde stačí čestné prohlášení o tom, jak byly peníze využity.

Pozor na poplatky!

Někdy mohou být poplatky tak vysoké, že se i při nízké úrokové míře stane hypotéka nevýhodnou.

Zajímat byste se měli o poplatky za služby související s poskytnutím, čerpáním a správou úvěru. Jsou to např. o poplatky za vedení účtu, za vyřízení úvěru, za provedení změn v hypoteční smlouvě nebo za mimořádnou splátku úvěru.

Dále jsou to poplatky za jednotlivá čerpání prostředků, za čerpání na návrh na vklad zástavního práva, za revize znaleckého posudku, za nedočerpání úvěru, poplatky externím firmám za „orazítkovaný“ rozpočet stavby. 

Papíry, papíry

Informujte se u stávajících klientů na jejich zkušenosti z jednání s bankou. Složitý administrativní aparát může někdy také člověku pořádně znepříjemnit život a připravit ho o čas. Nezapomínejte, že sazba platí jen na období prvního fixačního období. Hledejte banku, která vás při druhé fixaci „nenatáhne jako ponožky!“

Na posouzení všech důležitých kritérií byste měli mít vždy dostatek času. Když banka bude udělení úvěru podmiňovat okamžitým podepsáním smlouvy a nedá vám možnost podmínky řádně prostudovat, nenechte se ovlivnit. Vždy si na pročtení smluv nechte dostatek času, a to i v případě, kdy na hypotéku spěcháte.

Jak konkrétně postupovat?

Pokud se do mapování nabídky jednotlivých bank pustíte sami, doporučujeme vám porovnat podmínky minimálně šesti bank. Bude vás to sice stát dost času, ale určitě se to vyplatí. Kdybyste navštívili jen dvě nejbližší banky, mohli byste zvolit právě ty, jejichž podmínky jsou nejméně výhodné.

Rozhodování vám může také ulehčit, když si dáte vypracovat soubor nabídek a jejich porovnání u nezávislého finančního konzultanta.

Rada na závěr: Dejte si na čas a čtěte i ta nejmenší písmenka!

Více informací najdete na www.bcas.cz

10.4.2009 5:13 | autor: Jan Lener
Více o tématu: čas

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist