Uvažujete o stavebním spoření? Pospěšte si a vyděláte

Chystáte-li se uzavřít stavební spoření, pospěšte si, abyste to stihli do konce roku. Můžete tak totiž získat státní podporu i za letošek a své peníze tak výhodněji zhodnotit.

Stavební spoření můžete uzavřít na každého člena rodiny včetně novorozenců. Při správném nastavení jde o bezpečnou a velmi dobře úročenou formu uložení peněz.

Podle současné legislativy má každý občan nárok na státní podporu k jedné smlouvě o stavebním spoření za každý rok, kdy na spoření uloží peníze. Jednou z podmínek je také doba trvání spoření, která je stanovena na šest let.

Proč spěchat?

Při předčasném výběru ztrácíte nárok na státní podporu i za všechny předchozí roky. V čem je výhoda uzavření stavebního spoření před koncem roku? Pokud stihnete ještě letos na své stavební spoření uložit peníze, získáte nárok na plnou výši státní podpory i za tento rok. Maximální výše státní podpory, kterou můžete získat, je 3 000 Kč při vkladu 20 000 Kč ročně.

V případě, že byste začali se spořením v lednu příštího roku a pravidelně si každý měsíc ukládali 1 660 Kč, měli byste k 31. 12. 2015 naspořeno 140 450 Kč + 3 000 Kč státní podpory připsané na účet na jaře následujícího roku po ukončení.

Jednorázový vklad

Pokud si uložíte ještě letos v prosinci na svůj účet jednorázově 20 000 Kč, budete mít ke stejnému datu za stejných podmínek naspořeno 166 360 Kč + 3 000 Kč státní podpory připsané na jaře roku 2016. Jednoduchým výpočtem zjistíte, že tak získáte navíc téměř 6 000 Kč. Uvedené příklady počítají s úroky ve výši 2 % ročně, státní podporou i ročními poplatky za vedení účtu ve výši 310 Kč.

Pozor na konec roku!

Pokud se pro uzavření stavebního spoření rozhodnete, nenechávejte to na poslední chvíli. Pro přiznání státní podpory je rozhodující, kdy bude vklad vložen na váš účet, nikoliv kdy peníze odešlete. Ke konci roku většina bank vyhlašuje datum, do něhož je třeba dát příkaz k úhradě, aby peníze byly převedeny do 31. 12. Pokud tento termín propásnete, o státní podporu za letošní rok přijdete.

26.2.2010 12:28 | autor: Jan Lener
Více o tématu: spoření

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist