Naprogramujte si svého partnera

Jste ve vztahu se stávajícím partnerem nespokojeni? Patříte k notorickým hledačům té opravdové lásky na celý život? Pak možná právě vás by mohl oslovit projekt, jímž se zabývá britský vědec David Levy.

Jako Rabi Löw

Už samotné jméno Davida Levyho napovídá, že bude mít podobnou zálibu jako proslulý Rabi Löw, který podle legendy sestrojil Golema. Zatímco Golem měl být lidem užitečný hlavně při těžké práci, bude umělá inteligence 21. století podle Levyho už za několik desítek let naprogramovatelná tak, aby se roboti mohli stát našimi plnohodnotnými druhy a družkami.  Pro někoho je taková představa utopií, pro jiného může být východiskem ze slepé uličky nevydařených partnerských vztahů. Levy ve své studii nazvané Intimní vztahy s umělými partnery předkládá prognózu, podle níž v polovině tohoto století nebude na některých místech planety problém pojmout za manželku či manžela umělou bytost.

Láska se vším všudy

Pro generaci dnešních teenagerů, kterým je práce s umělou inteligencí každodenní rutinou, může být soužití s robotem mnohem přijatelnější než zastáncům starých pořádků. Pokud se vám partner přestane zamlouvat, jednoduše pročtete manuál, vymažete nevyhovující vlastnosti a software nastavíte tak, jak si přejete. Námitkám, že vztah bez sexu nebude stejně nikdy tím pravým ořechovým, nepřikládá David Levy velkou váhu. Podle jeho úvah stačí, aby se do robota, jenž bude od člověka z masa a kostí nerozeznatelný, přidala náležitá elektronická zařízení a intimní styk nebude problém.

Jediné, na co ještě britský badatel nepřišel, je rozmnožování člověka a robota. Ovšem do roku 2050 mají technologové ještě dost času na to, aby vymysleli, jak robodětem pomoci na svět.

 

18.2.2009 12:39 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist