Rozumí si tetování a piercing s těhotenstvím?

Piercing v pupíku, tetování na zádech, v létě u vody to jistě působí efektně. I těhotné ženy často zatouží po nové kérce, která by jim nějak připomínala jejich jiný stav – tuto zásadní životní změnu. A ptají se, zda tím neohrozí zdraví své i nenarozeného dítěte.

tehotenstvi_tetovani_bricho_profimedia-0086542975ok-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Orientální drak se promění v příšeru

Specialisté se shodují v jednom: Je lepší si dopřát jiné těhotenské choutky. „Pořád existuje riziko infekce, to se nedá zcela vyloučit, což by znamenalo léčbu antibiotiky,“ varuje Nicolas Kluger, dermatolog z helsinské nemocnice. „Pak je ještě třeba vzít v úvahu stres, bolest při této náročné a hlavně zdlouhavé proceduře, která se může protáhnout na dvě i tři hodiny. A to do toho nepočítám ještě další, tedy následnou péči, kterou tetování vyžaduje.“

A je tu i jiné potenciální riziko. Tetovací barvy obsahují nanočástice, o jejichž původu zpravidla nemá zákaznice ani tatér potřebné informace a které nemusí být zdaleka tak neškodné. Pronikají do buněk a mohou tam napáchat pěknou paseku. Tetovací barva může obsahovat i komponenty, které mohou být karcinogenní.

Pokud tedy se chystáte otěhotnět nebo už jste těhotná, není asi nejvhodnější rozhodnout se pro tetování na břiše. Navíc kůže se postupem času napíná a motiv, který je efektní na plochém bříšku, se může proměnit v odpuzující obrazec. Když se ještě k tomu objeví strie, z nádherného orientálního draka se stane nevábná příšera.

Při epidurálu se hledá cesta

A co tetování ve spodní části zad a epidurální anestézie? Reakce pokožky je často nevyzpytatelná, pokud se vpich potká s vytetovaným motivem, a barva se může dostat do organismu. Ovšem toto riziko je podle odborníků zanedbatelné. „Informujeme pacientky o tomto hypotetickém riziku, žádáme jejich souhlas. A pak se snažíme samozřejmě vyloučit všechny komplikace,“ podotýká Hervé Bouaziz, anesteziolog z porodnice v Nancy.

Možností je několik. Například pokud motiv nezabírá celou plochu pokožky, anesteziolog si pro vpich, pokud to jde, vybere místo bez barvy.

Možné je i lokální umrtvení a malý podélný řez, který „otevře cestu“ pro jehlu. Smyslem je, aby se do těla nedostal ani kousíček barvy a zároveň aby bylo zachováno tatérovo dílo.

Čtěte také:

Piercing na těhotenskou míru

Nechat si udělat piercing v těhotenství také není nejlepší nápad. Už kvůli možné infekci. Pokud už ho máte v pupíku, je dobré piercing odstranit, jakmile se pokožka začne napínat. Ne kvůli tomu, že by mohl poškodit plod, ale z efektní záležitosti se může stát neestetická ozdoba, která navíc překáží.

Záleží dost na tom, jak pupík vypadal před těhotenstvím. Jestli byl vystouplý nebo hluboký, zda je nositelka piercingu hubená, nebo naopak spíš při těle. U některých žen, spíše u těch silnějších nebo s mělkým pupíkem, se může stát, že se vlivem zvětšujícího se břicha kůže tolik napíná, že je nutné piercing někdy i poměrně brzo vyměnit.

Existuje totiž speciální těhotenský piercing z lékařského bioplastu, který je nejen dostatečně dlouhý a dá se libovolně zkracovat, ale jeho tyčka je i ohebná, a proto se snadno přizpůsobí aktuálnímu tvaru pupíku. Po porodu se ve většině případů dá tento „banánek“ zkrátit na původní velikost, kterou nositelka používala před těhotenstvím. Důležité je sledovat aktuální stav pokožky a vždy přizpůsobit velikost a tvar šperku tak, aby nikde netlačil a jeho nošení nebylo nepříjemné.

Pokud přes veškerou opatrnost dojde k poranění piercingové dírky, je třeba se o ni starat stejně jako v případě nového piercingu, aby se zamezilo případné infekci.

A co intimní místa?

Piercing na genitáliích se při přirozeném porodu musí předem odstranit. Nahradí se nylonovým vláknem, které se na dobu těhotenství provlékne otvorem, aby nezarostl. Sliznice se totiž rychle zaceluje. Před porodem se musí vlákno odstranit. Při císařském řezu piercing na genitáliích nevadí.

Tetování ani piercing, které si žena nechala udělat ještě před těhotenstvím, tedy neznamená v jiném stavu a při porodu žádné větší riziko. Ovšem jistě se vyplatí promluvit o ozdobách tohoto typu s lékařem.

11.8.2015 12:21 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist