Životní, úrazové, nebo nemocenské pojištění?

S příchodem dítěte na svět se vynoří i zásadní otázka – jak mu zajistit, aby nikdy nestrádalo? Jeden z partnerů je na mateřské dovolené (ne vždy je to v dnešní době matka dítěte) a druhý zabezpečuje rodinu. Nastává problém, jak zabezpečit živitele rodiny. Je nutné životní pojištění, nebo stačí jen úrazové či nemocenské pojištění?

Odborníci v každém případě doporučují rozložit finance investované do zajištění živitele rodiny tak, aby rodina pokryla všechna hrozící rizika. Současně je nutné při plánování financování zajištění budoucnosti myslet i na to, aby nebyla pojištěna jen samotná rizika, ale aby část investovaných peněz také „pracovala“ a tvořila nám potřebný rezervní kapitál prostřednictvím vhodného spořicího produktu. Pojištění se spořicí složkou může být navíc zajímavým nástrojem v oblasti daňových úlev.

Člověk si dnes může vybrat z mnoha různých variant pojištění. Pokud se budeme dívat po pojištění se spořicí složkou, najdeme produkty s garantovanou pojistnou částkou, méně či více variabilní, s nižším potencionálem výnosu.

Můžeme se orientovat i na investice do produktů s vyšším potenciálem výnosu, které jsou ale rizikovější.

Invalidita

Nemělo by se zapomínat na to, že může živitel zůstat trvale invalidní a rodině by zbyl jako příjem pouze invalidní důchod. Protože nejvíce nepříjemných situací může nastat především kvůli úrazu, je dobré být pro takový případ připojištěn, a to hlavně na trvalé následky, ale i na drobné úrazy, jakými jsou zlomená ruka, noha apod. Je třeba myslet i na momenty, kdy živitel zůstává doma a přichází o část příjmu. Pokud navíc živitel podniká a je osobou samostatně výdělečně činnou, je dobré se zamyslet nad tím, jak bude jeho příjem zajištěn v případě dlouhodobé nemoci.

Myslet na každou možnost

Živitel rodiny by měl být určitě zajištěn nejhorší ze všech možností, pro případ smrti. Minimální částka, na kterou by takové zajištění mělo být nastaveno, je dvojnásobek ročního čistého příjmu. Jde zde o to, aby ten, který zůstane, mohl zabezpečit rodinu minimálně na přechodnou dobu. Je jasné, že nikdy peníze blízkou osobu nenahradí, ale pokud jsme toho blízkého ztratili a zároveň jsme zůstali zcela bez peněz, se kterými jsme počítali, může nastat velmi těžká situace. Ještě komplikovanější je to v případě, když rodina splácí hypotéku či jiný úvěr.

Variant je mnoho a zase zde platí pravidlo – pro každého se najde na trhu vhodný produkt. Nicméně je třeba se v nich dostatečně orientovat a provést správnou analýzu potřeb. Odborný poradce, který se dobře orientuje v nabídce trhu s finančními produkty, se nakonec může velmi vyplatit.

18.2.2009 12:22 | autor: Martina Malá
Více o tématu: matkapojištěnírodina

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist