Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak, aby Anit spala. Tedy po obědě nebo večer.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Na Moravu jsme se přesouvali v pátek v poledne. Pak si Anit užila obou babiček a dědů a sotva se setmělo, hurá na Slovensko. I když byla dost znavená po prarodičovských radovánkách, první hodinu cesty Anit vůbec nemohla usnout. S Tomem jsme si málem vyzpívali hlasivky. Po dvou zastávkách na „uklidňovací/uspávací kojení“ a jedné na čurání (nočník vozíme s sebou a Anit v pohodě čurala v autě, ovšem zastavili jsme dost nešikovně, takže nám na okýnko klepali slovenští silničáři, jestli nemáme poruchu) Anit konečně zabrala.

Nemoci letošní šílené zimy-nezimy se Anit zatím celkem vyhýbaly. Nejhorší období neustálého smrkání a kašle bylo od listopadu do prosince a přičítám to oslabené imunitě po listopadovém očkování. Nový rok přinesl jen minimum nachlazení. Je pravda, že jsem se ale snažila Anitčinu imunitu trochu podpořit. Kromě homeopatik šitých na míru jsem jí v těch nejrizikovějších obdobích dávala i multivitaminy (od Babywebu jsem měla na vyzkoušení MultiSanostol), hodně zeleniny a ovoce, silné vývary. Teplé ponožky. :-) V onen Velký pátek ale Anitka začala trochu kašlat. Může se takto projevit cestovní horečka? Na tu Áňa trpí od narození.

V sobotu jsme se probudili u starky Vlasty. Pohled z okna potvrdil, že žádné jarní radovánky se konat nebudou. Venku leželo dobrých deset centimetrů sněhu. Anit si chvilku hrála a pak jsme se vypravili za druhou babičkou a dědou – starkou Věrkou a starkym Ondejem. Oboje Ániny praprarodiče bydlí v jednom městě, takže máme vždy super nabitý program. Naše extrovertní děvčátko zapomnělo na kašlání a samo si naordinovalo maraton předvádění, úsměvů, hraní a interakcí. Po dlouhém dni jsme zalezli do postele. A v jedenáct to začalo.

„Anit hoří. Musí mít určitě přes 38!“ budím Toma nešťastně. Ještě jednou se přesvědčuji dotekem, jestli se mi to nezdá. Ne. Anitka sálá jako kamínka. Tom běží pro teploměr, který potvrzuje můj odhad. Anit se mezitím vzbudila. Trochu naříká. Kojím a intenzivně myslím na to, aby se dceři udělalo líp. Chvíli přikládáme chladivé obklady a já bojuji s přesvědčením, že teplota je pro tělo dobrá. Nemá se srážet léky, pokud to není nezbytné. Jenže tohle už nezbytné je. Tom se starkou Vlastou jedou na pohotovost pro Baby Nurofen a já s tchyní trápím Aňulku dál přikládáním chladivých obkladů.

Konečně je Tom se starkou zpět.

Konečně teplota padá.

Konečně usínáme.

Moje poslední myšlenky před usnutím patří strachu. Tomu, který se narodil společně s naší dcerou. Který se schoval, ale číhá na příležitost zarýt své palčivé drápy do našich rodičovských srdcí. Který už nikdy nezmizí. Se schoulenou hořící dcerou v klíně jsem se cítila tak bezmocně. Polykala jsem slzy. Přála jsem si všechnu její bolest vzít na sebe. A takové je někdy taky rodičovství. Úzkostí hrdlosvírající. Strachy srdcebušící. Bezmocně nemohoucí. A to byla jen obyčejná teplota!

Čtěte také:

Druhý den ráno už Anit teplotu neměla. Vypadala pořád stejně spokojeně jako v sobotu. Smála se, hrála si, okouzlena tím, že je středem pozornosti, se ani na chvíli nezastavila. Jenže my jsme byli rozhodnutí. Rychle se rozloučit se všemi prapra a taky s Tomovými rodiči, sestrou (kteří taky přijeli na Velikonoce) tetou a sestřenkou a hurá na Moravu. A v noci zase domů.

Ucestované a nemocné Velikonoce jsme oslavili v pondělí v Praze. Anit se zázračně uzdravila. Podezření z této podivné nemoci padlo na zuby (má už všechny kromě stoliček – tak že by?), cestovní horečku, přetažení z přemíry podnětů a taky chystané odstavení. Anitku jsme totiž posledních 14 dní před Velikonocemi začali připravovat na to, že už nebude kojenec. Povídáme jí pohádky o odstavování, popisujeme jí, co se stane, chystáme rituální ukončení kojeneckého období s velkou oslavou a dárkem. A Anit je chytrá. Ví (rozhodně na nějaké – možná ne vědomé – úrovni), že jí neodepřu mléko, když jí nebude dobře. No, ale možná to byla vážně jen obyčejná rychlá viróza. Viróza, která nám s Tomem připomněla, že strach o naše děťátko umí být bolestně silný a intenzivní.

Každopádně – o odstavování napíšu příště. Protože to je teď u nás velké téma.

Zatial. Vaše V.

15. 4. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené