Koupání novorozence po porodu: Ano, nebo ne?

Přestože od koupání novorozence přímo na porodním sále se již v našich porodnicích ustupuje, stále přetrvává rutinní přístup k ošetřování čerstvě narozených miminek, který je charakteristický silným důrazem na hygienu. V článku si povíme, že je lepší nechat prostor přírodě.
foto: istock.com

Řídit se známým pořekadlem, že čistota je půl zdraví, má sice v medicíně i v běžném životě smysl, každé doporučení bychom však měli podrobit také kritické prověrce selským rozumem. Dítě na svět přichází již omyté plodovou vodou. Proč mýt to, co je čisté?

Nestačí-li nám výše zmíněný vlastní rozum, můžeme se opřít o mnohé vědecké studie, které poukazují na fakt, že z hlediska imunologického, psychologického i fyziologického je koupání novorozence po porodu nejen zbytečné, ale přímo škodlivé.

Matka a dítě se do sebe zamilují

Koupání novorozence v první řadě narušuje probíhající proces vzniku rané vazby mezi matkou a jejím dítětem. V prvních okamžicích po porodu se matka a dítě chovají zcela instinktivně. Díky neopakovatelně vysoké hladině hormonů (především hormonu lásky oxytocinu) mezi nimi probíhá doslova ohňostroj emocí, který způsobuje vzájemné zamilování se.

Pokud jsou matka a dítě ponecháni v klidu a nerušeni, reagují na sebe v této citlivé porodní době zcela unikátním způsobem. Matka s novorozencem se vzájemně poznávají, můžeme u nich pozorovat instinktivní vítací pohyby a úsměvy.

Separace jako zdroj stresu

Narušením tohoto senzitivního okamžiku narušujeme i samotný vznik jedinečného pouta mezi matkou a dítětem. Separace od matky (například právě kvůli zmíněnému koupání či omytí) navíc pro miminko představuje obrovský stres.

Na hormonální úrovni reaguje dítě na stres vyplavováním kortizolu. Dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu mohou způsobit poškození mozku a paměti.

Plodová voda a její vůně

Smytím plodové vody, která zůstala na rukou miminka, novorozenci znesnadňujeme instinktivní nalezení bradavky a přisátí. Miminko si totiž po porodu strká ruce do pusinky a olizuje si z pěstiček plodovou vodu. Díky tomu snáze nalezne zdroj mateřského mléka, neboť maminčina bradavka voní a chutná stejně jako plodová voda.

Největší teplo je na mámině kůži

Mytí jemné dětské kůže rovněž narušuje imunologickou rovnováhu a narušuje pokožku miminka jako vstupní bránu pro infekce.

V neposlední řadě dochází také k tomu, že umyté dítě rychleji ztrácí teplotu než dítě neumyté. To potom vyvolává potřebu dítě zahřát – většinou umístěním na vyhřívané lůžko nebo do inkubátoru. Suché miminko, pouze otřené od plodové vody, přitom zcela bezpečně udržuje potřebnou teplotu díky kontaktu kůže na kůži se svou maminkou.

Dítě po porodu stačí osušit, případně zlehka očistit suchou plenou od smolky (pokud se nějaká objeví). Ihned poté je nahé dítě přiloženo na nahé břicho své matky a oba dva jsou přikryti dekou. Takový postup zajistí miminku dostatečný tepelný komfort a zároveň nenaruší probíhající proces vzniku rané vazby.

Čtěte také:

Čepička znemožňuje matce čichat vůni dětské hlavičky

Jako nadbytečná až škodlivá se ukázala také obvyklá praxe dávat novorozenému miminku na hlavu čepičku, aby skrze pokožku hlavy neztrácelo tělesné teplo. Výzkum totiž prokázal, že čichové vjemy jsou velmi důležitým faktorem ovlivňujícím mateřské chování.

Pokud může matka nasávat vůni pokožky svého novorozeného miminka (a hlavička bývá při poloze umožňující samopřisátí nejblíže nosu maminky), lépe se ladí na potřeby svého dítěte. Instinktivně své chování přizpůsobuje potřebám miminka. Tak se jejich vzájemný vztah dále prohlubuje.

Koupání miminka klidně počká

Koupání je pro mnoho kojenců i jejich rodičů příjemnou součástí denní rutiny, kterou si mohou vzájemně užít, těšit se z doteků a mazlení. Není to však úkon, který by byl životně nutný a jehož provádění by bylo smysluplné zařadit do prvních hodin či dokonce dní po porodu.

Vše v životě má svůj čas. Tedy i kontakt dětské pokožky s vodou (a případně mycími prostředky). Po porodu však miminko potřebuje kontakt zcela jiného druhu – s nahou kůží své maminky, s jejím teplem a láskou. Podporou tohoto kontaktu přineseme novorozenci mnohem větší užitek než přehnaným důrazem na hygienu.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Vendula J
Vendula J

Rodila jsem ve Finsku (v Helsinkách) a malého sice po porodu vykoupali (koupal ho přítel, za asistence porodní sestry), nicméně až poté, co mi ho dali na břicho a nechali ho na chvíli přisát se. Měli jsme čas seznámit se, "očichat si" jeden druhého, pomazlit se. A až po nějaké době (nevím, hodina? v tu chvíli ten čas běžel tak úplně jinak!) ho vzali vykoupat do malého umyvadla a já se mohla osprchovat, vzpamatovat se, oddechnout a připravit se, až mi ho zase přinesou, abych už ho nepustila z náruče :-) nepřišlo mi to ani stresující ani nepřirozené. A s kojením jsme problémy neměli.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené