Co se dělo po porodu a jak to chodí na oddělení šestinedělí

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Po porodu jsme zůstali s manželem ještě dvě hodiny na porodním sále. Kochali se Klárkou, manžel nás fotil a natáčel a zkrátka jsme nasávali novou atmosféru – příchod miminka.

Na oddělení šestinedělí mě přivezli zhruba v půl desáté večer. Ještě pro mě měli schovanou večeři. To jsem byla moc ráda, protože jsem měla fakt hlad. Taková malá odbočka: Vlastně je to divné, ale mezi kontrakcemi jsem stále myslela na to, až to bude za mnou a budu se moci najíst. Když jsem zrovna nemyslela na jídlo, cítila jsem se unavená a chtělo se mi spát. Zkrátka jsem po kontrakcích tu bolest rychle zapomněla a přemýšlela o tom, co bych si dala.

První noc po porodu jsem si mohla zvolit, zda chci mít Klárku u sebe nebo u sester. Rozhodla jsem se ji nechat u sester, abych se prospala, nabrala síly a nebyla vyplašená, co dělat, kdyby plakala. Druhý den a ty další již nechávali miminka u maminek celý den i noc – tzv. rooming in. Maminka má možnost se s děťátkem sžít a poznávat jeho potřeby.

V nemocnici byl nastaven režim. Každé ráno a večer se měřila miminku teplota vložením digitálního teploměru do konečníku. Hlídalo se, aby se teplota pohybovala v rozmezí 36,6 – 37,2 °C. Další rutinou bylo miminko každé 2-3 hodiny krmit, a to i v noci. V případě, že spinkalo, bylo nutné jej vzbudit. Nejprve se miminko přebalilo, zvážilo před jídlem, nakrmilo, zvážilo po jídle, dalo odříhnout a spát. Váhové přírůstky jsme zapisovaly do tabulky. Klárka pila po desítkách a dvacítkách, což znamenalo vypitých 100 ml nebo 200 ml. Někdy čtvrtý den vypila dokonce i 400 ml. Možná se někdo pozastaví, proč nejdříve přebalit a poté nakrmit, když se může děťátko během kojení či během odříhnutí podělat a pak se přebaluje znovu. Miminko se přebalením probudilo, poté pěkně pilo a po odříhnutí se mohlo dát hned spinkat, aniž by se přebalením opět budilo. Možné plenkové nadělení, které vznikne při kojení nebo odříhnutí miminko zvládne bez problémů do dalšího kojení (za 2-3 hodiny).

První 2 – 3 dny jsem měla místo mléka mlezivo. To je normální, že se mléko teprve utváří. Mlezivo je prý blahodárné na rozvoj inteligence. :o) Poté se utvořilo mléko. Prsa jsem měla velká a tvrdá. Na případné bolesti bylo doporučeno omývat prsa před kojením teplou vodou, čímž se mléko spustilo a po kojení omýt prsa studenou vodou na zklidnění. Důležité je mazat bradavky, aby se netvořily trhlinky, tzv.ragády. Co se týká odříhnutí, tak Klárka odříhává minimálně. Tedy spíše vůbec. Údajně to znamená, že dobře pije, nehltá vzduch a tudíž si nekrkne.

Pokoje na oddělení šestinedělí byly standardně po dvou. Zatím jsem byla sama, ovšem ne na dlouho. Zhruba v půl čtvrté ráno přivezli další maminku. Vždycky jsem si myslela, až budu jednou v porodnici, tak si budeme na pokoji s dalšíma maminkama povídat, sdělovat své pocity, vzájemně se povzbuzovat, radit si a tak. Bohužel tak tomu nebylo. Paní, se kterou jsem sdílela pokoj, skoro vůbec nemluvila. Vlastně ani nevím, odkud byla. Její jméno jsem znala jen díky cedulce na posteli, vlastně jenom její příjmení. Paní nejen, že nebyla příliš společenský typ, ale měla ráda i přítmí. Jelikož je v tomto ročním období venku tma již kolem půl páté, tak jsme byly skoro celý den na pokoji po tmě. Pro mě to bylo docela traumatizující.

Domů jsme byly s Klárkou propuštěné po pěti dnech. Zůstaly jsme v nemocnici trochu déle kvůli novorozenecké žloutence. Je typická pro velkou část miminek. Pokud je slabá, není třeba dávat miminko do speciálního boxu. Postačí vystavovat miminko na světlo. To byl ovšem problém, když sluníčko celé dny nevylezlo, bylo spíše zataženo, šero a brzy tma, což nám zrovna nenahrávalo.

6.1.2015 12:17  | autor: Pavlína

Další blogy

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist