Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh. Maminky, které připravuji denně svým dětem jídlo, jsou těsně před vyhynutím. Doba je holt taková, že je pohodlnější jídlo koupit a jen ohřát. A ohřát kde? No jasně, že v mikrovlnce. Mluvím za ostatní maminky. Já ohřívám Klárce jídlo zásadně v horké lázni.

Kamarádka se mně svěřovala, že ze začátku také jídlo své malé holčičce připravovala, ale pak si spočítala, že vyjde levněji koupit kojeneckou výživu. Navíc se ušetří čas. A jsme u toho. Ono je to hlavně o tom čase nežli o penězích. Většina maminek by pro své děťátko koupila hory i doly. Přemýšlela jsem nad tím, zda je opravdu levnější kupovaná kojenecká výživa. Zřejmě ano. Zelenina je dnes drahá, kvalitní maso taktéž, do toho je třeba započítat vodu, energie na přípravu pokrmu a již zmiňovaný čas. Podtrženo sečteno, sáhnu do regálu po lahvičce a doma šup s tím do mikrovlnky (úvaha většiny maminek).

Jsem možná divná, ale já Klárce ráda připravuji jídlo. Dostává povětšinou mrkvičku ze zahrádky spolu s cuketou, bramborem a králičím masem od dědečka. To vše pomixuji a z jedné dávky mám dvě porce. Jednu tedy zblajzne přímo ten den a druhou strčím do lednice. Druhý den jí jídlo ohřívám v horké vodě. Do mikrovlnky se mi pro malou holčičku jídlo dávat nechce.

Přísady do pokrmů různě kombinuji, aby měla Klárka pestrou stravu. Takže už dostává mrkev, cuketu, brambor, maso (králičí a telko – jako je telecí, tak u zvěřiny je telko), květák, kedlubnu, žloutek (pak ale nesmí být v pokrmu maso), vločky, rýži, dětskou krupičku. Ovocné příkrmy Klárce také připravuji denně. Většinou je to jablko s hruškou, někdy jablko s jahodami nebo jablko s meruňkou, dále je možné použít třešně nebo banán (banán je doporučen jen jednou týdně). Zpočátku jsem vyvařenou vodu z ovoce vypila. Až mně babička napomenula, proč ji tu dobrou šťávu nenechám. To mě vůbec nenapadlo ji to dávat na pití. Nyní dostává i šťávičku a jak si pochutnává.

Paní doktorka říkala, že do ovocných příkrmů je vhodné dávat to, co roste u nás. Ovšem borůvky, maliny, ostružiny a jahody až po prvním roce života. Semínka nejsou pro miminka vhodná. Mohli by je vdechnout a jsou i těžká na zpracování v trávicím systému. Jahody jsem tedy Klárce loupala. Pecičky má jahoda jen na povrchu. Je to teda děsná piplačka, nehledě na to, že z jahody skoro nic nebyde. Oloupaná jahoda vypadá dost nevábně. Je taková bíla a rozblemcaná.

Samozřejmě připravované jídlo nikdy nesolím, nekořením, nesladím (ani medem, ani cukrem), protože vím, že se to nemá. Jídlo je chutné i tak. Opravdu, vždy když ochutnám, tak si říkám, že je to dobré.

24.7.2015 11:30  | autor: Pavlína

Další blogy

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist