Rodičovská dovolená s druhým dítětem

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Mám pracovní smlouvu na dobu určitou. Ta mně vyprší na konci tohoto roku. Tím, že plánujeme druhé miminko, se vše hodně komplikuje.

Jako nezaměstnaná nemám možnost vybrat si délku rodičovské dovolené a automaticky mně bude určena čtyřletá doba, samozřejmě s nejnižšími měsíčními příspěvky. Doma bych chtěla být rozhodně kratší dobu nežli čtyři roky, proto mně to trápí.

Pokud bych si sehnala novou práci, tak se situace příliš nevyřeší. Klárce by byl v lednu jeden rok. To znamená, že do školky ji zatím nevezmou a hlídání bohužel nemám. Přicházela by v úvahu paní na hlídání, ale to bych pak vlastně téměř všechen výdělek předala paní na hlídání a nevyplatilo by se ani chodit do práce. Čas strávený doma s Klárkou by byl rozhodně užitečnější.

Nehledě na to, že zaměstnaná bych byla jen na krátkou dobu, když bych šla opět domů na rodičovskou s druhým děťátkem. To by vůči novému zaměstnavateli nebylo moc fér. Dozvěděla jsem se, že existuje tzv. ochranná lhůta. Ta by řešila náš případ. Platí totiž, že pokud bych nastoupila na mateřskou v ochranné lhůtě, která činí 180 kalendářních dní po skončení zaměstnání, vyplácel by mně zaměstnavatel mateřskou, ačkoliv bych již oficiálně nebyla jeho zaměstnankyně.

Ochranná lhůta musí trvat ještě počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu, tak bude mít budoucí maminka nárok na mateřskou, pokud v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou splnila podmínku 270 dní účasti na pojištění. Poté bych si mohla na ČSSZ nahlásit délku rodičovské dle vlastního uvážení. Tuto informaci jsem si ověřovala přímo na ČSSZ a bylo mně to potvrzeno.

Navíc jsem se dozvěděla další, pro mě velice důležitou informaci. Jelikož budu nezaměstnaná, je možné vypočítat a zvolit délku rodičovské z platu manžela, který posléze určí jako osobu, která tento příspěvek bude pobírat mně – svou manželku. To je samozřejmě pro nás lepší varianta nežli „narychlo“ zkoušet otěhotnět. Mám velkou radost, že si budeme moci zvolit délku rodičovské a tím i výši měsíčního příspěvku sami.

Nebudu sice pobírat mateřskou, ale to se holt nedá nic dělat. Zmínila jsem se zde o paní na hlídání. To je taky docela zajímavé téma. Jak vybrat správnou paní na hlídání? Nejlepší je mít na ni reference od někoho známého. Ale pokud o nikom, kdo nějakou chůvu využívá/využíval nevíme, tak je to těžké. Potom můžeme hledat jen na internetu, zkusit to a doufat, že to bude fajn dle našich představ. Doufat, že paní má opravdový vztah k dětem a nedělá to jen kvůli penězům.

To je ovšem velké riziko, do kterého se mně moc nechtělo. Navíc není jednoduché sehnat někoho na hlídání, kdo by mohl v daný den a čas, kdy vy potřebujete.

6.10.2015 9:00  | autor: Pavlína
Více o tématu: dovolenámaminkavztah

Další blogy

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist