Cítíte se osaměle na mateřské?

Zpočátku nemá čerstvá maminka čas přemýšlet o ničem jiném než „jak kojit“, „jak přebalit“, „kdy se sama najíst a vyspat.“
Každá maminka si však po nějaké době vytvoří určitý rytmus a začne mít čas přemýšlet i nad jinými věcmi, než je dítě. Při nekonečném houpání a kolébání či vožení kočárku je matka vpodstatě velmi sama a má mnoho volného času k přemýšlení, ale tím to také končí.

Mnoho párů se navíc s příchodem nového člena rodiny přestěhuje a maminka se tak ocitá v cizím prostředí, kde nikoho nezná. Manžel se ve většině případů vracívá domů pozdě (ono i v pět hodin odpoledne je někdy k nevydržení…), kamarádky a prarodiče jsou buď zaměstnaní nebo bydlí daleko.

Vydržme, bude líp

Co tedy dělat, abychom se z toho nezbláznily? Jak to všechno vydržet a ještě si to užít? Jediná rada zní: vydržet, bude líp.

Uleví se vám, když si uvědomíte, že to nebude trvat věčně. Naopak. Strašně rychle to uteče a dítě nebude jenom s matkou. Té to pak většinou začne vadit.

Dítě se velmi rychle vyvíjí a jakmile začne komunikovat a pohybovat se, je to vhodná doba pro vyhledání dětského kolektivu, například v mateřských centrech, ale i u sousedů či kamarádů. Matka již není tak osamělá.

Povídejme si

Nejvíc si maminka potřebuje popovídat. Využijte proto příležitostí, například si vezměte hands-free a na procházce s kočárkem obvolejte svoje kamarádky. Při kolébání dítěte si sedněte na balon a povídejte s kamarádkou.

Partner

Když je dítě úplně malé, je velmi důležité, aby měla matka oporu ve svém partnerovi. Ve většině případů mladá maminka nepotřebuje ani tak výrazně pomoci s dítětem – při přebalování či oblékání – ale spíše potřebuje pocítit podporu, popovídat si, případně poplakat. Také potřebuje trochu „vyvenčit“, například zařídit společný víkend někde v přírodě, kde s miminkem všichni společně stráví příjemné chvíle.

Velmi pomáhá, když partner zařídí nákup, uvaří večeři či obstará jiný „domácí úkol“ a maminka se může například vyspat anebo v klidu uspávat dítě, protože nemusí myslet na to, co vše ještě musí udělat. Malé dítě a pocit rodičovství si doopravdy užijeme jen tehdy, když, je s naším partnerstvím všechno v pořádku. A také pro dítě je velmi důležité, aby nedostávalo pouze izolovanou matčinu či otcovskou lásku, ke zdravému vývoji potřebuje cítit vzájemnou lásku svých rodičů.

Nemusíme být dokonalé

Není nutné stihnout vše stoprocentně. Šetřete síly na důležité činnosti, například na to, abyste mohla dítě chovat, mazlit se s ním a ne odkládat je, protože máte mnoho dalších prací v domácnosti. Stoprocentní nasazení u úplně malého dítěte se vám mnohonásobně vrátí, až bude starší.

Klid, bezpečí a jistota, kterou miminko od matky cítí, neskutečně přispívá k jeho životní pohodě a klidu. Když spí, uděláte nejlíp, jestliže si také odpočinete, místo toho, abyste například uklízela. Můžete přece požádat o pomoc matku, tchyni, manžela anebo si zaplatit paní na úklid.

Hlídání

Máte-li pocit, že nošení dítěte je nekonečné, zkuste určité triky či pomůcky, například šátek či babyvak nebo klokanku. Dítě máte u sebe, ale pohyb je svobodnější, alespoň jednu ruku máte volnou a můžete při tom i něco dělat.

Abyste zahnala pocity osamění, zařiďte si krátkodobé hlídání, potřebujete být na chvíli sama, s přáteli či s partnerem. Když se nabízí kamarádka, sousedka či babička nebo dědeček, neváhejte. Dítě to dvě hodiny bez vás určitě vydrží a vy si odpočinete. Zejména tehdy, jestliže se budete bavit o tom, co je vám příjemné.

Matka na stejné vlně

Zkuste ve svém okolí najít podobně smýšlející matku. I když se z ní nestane nejlepší kamarádka, občasné sdílení či rada u těch nejběžnějších věcí je velmi přínosná.

Další úleva z izolace přichází v podobě dalších dětí. Zní to sice paradoxně, ale ve chvíli, kdy je dětí víc, je pocit osamění daleko menší. Starší dítě je již schopno daleko více komunikovat, lze s ním podnikat mnoho různých věcí.

Také nově příchozí dítě není již pro matku takovou stresující zátěží, protože situaci už zná, dokáže předvídat a dokáže se v ní i lépe orientovat.

To nejdůležitější

Přesto, že se péče o dítě zdá někdy nekonečná a vyčerpávající, je to to nejdůležitější, co svému dítěti můžeme dát. Jak roste, mění se samozřejmě i možnosti, co vše s potomkem můžeme podnikat, a pocit osamění postupně mizí.

Takže nejdůležitější je vydržet.

10.4.2009 3:17 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist