Co nám vlastně říkají sny?

Snům se od nepaměti přikládala mystická síla. Během posledních padesáti let se o výklad snů zajímají i odborníci – psychologové i vědci. I je pronásleduje základní otázka – dokážou nám sny skutečně něco sdělit?

„Sny nám pomáhají zpracovat dojmy a postřehy z předchozího dne. V podstatě slouží jako „úklid v duši“,“ vysvětluje psycholožka mgr. Eva Hrončeková, která se výkladem snů zabývá. 

„V bdělém stavu náš mozek používá informace, které jsou pro nás důležité. Zaznamenáno je ale daleko více vjemů, které se pak vynoří ve snech,“ dodává.

Nejde jen o úklid

Sny ale pouze „neuklízejí“. Jsou jednou z cest k sebepoznání. Ukazují nám, co nám chybí či co naopak přeháníme

„Sny jsou jakýsi jazýček na našich vnitřních váhách. Připomínají nám, kterou oblast máme více rozvíjet a kde jsme překročili své možnosti či hranice,“ říká psycholožka

Snová tanečnice

Dvaadvacetileté Lence se zdál sen, ve kterém tančila v jednom ze dvou párů. Její partner i druhá dvojice měli na sobě bílá trička. Ona jediná měla tričko zelené. Tančili před plným sálem, diváci byli nadšeni. I přesto měla Lenka po celou dobu ze svého zeleného trička velmi nepříjemný pocit. Cítila se provinile, že ostatním třem tanečníkům vystoupení kazí, bála se, že se kvůli jejímu tričku tanec nebude líbit. Přesto tušila, že její tanec je dokonalý. 

Vysvětlení:

Klientka si potřebuje uvědomit svoji osobnost, zatím rozvíjela to, co má společné s ostatními, přijímala názory a normy společnosti, rodiny a přátel. Její přizpůsobování pravidlům a lidem vede k tomu, že svou jinakost považuje za překážku ve spolupráci s ostatními. Sen upozorňuje na nejistotu, spojenou s tím, jak by byla přijímána její individualita.

Čeká ji práce: musí se vzdát zodpovědnosti za názory druhých a víc žít svůj vlastní život, nečekat na souhlas.

Zelená barva je barva růstu, života, přírody, jara – odkazuje k zdrojům toho, co v sobě nosí. Tričko je její současná role. Energie toho snu je silná, protože klientce dává zdroj, z kterého může čerpat při práci i při poznání, že pro ni je správné to, co ji bude rozvíjet. Jinými slovy – musí nastoupit cestu k přijetí svých odlišností. 

Snové symboly

Sny jsou zakódované v symbolech. Právě proto jsme jen my sami schopni je rozluštit. Každý symbol, barva, tvar, velikost, prostě všechno, co se nám objeví ve snech, je vytvořeno námi samými. Nic jiného, než to, co náš mozek předtím někde zachytil, se nám zdát nemůže.

Snové symboly mají pro každého člověka jiný význam. Zdá-li se dvěma spícím tentýž sen o pádu z výšky, můžeme je oběma spáčům vyložit naprosto jinak. (První snící má například výšky rád, velmi rád skáče padákem. Druhý snící má z výšek panický strach. Každému z nich tedy sen říká něco jiného.)

Šestadvacetiletá Monika měla již dva roky skvělý vztah. Její partner ale velmi často cestoval. Pořídila si proto psa, ke kterému velmi přilnula. Po několika měsících se jí zdál sen, ve kterém se její půlroční štěně ztratilo v temném lese. Byla zima, stmívalo se a Monika věděla, že když štěně nenajde, zajde. Děsila se pomyšlení, jak je asi její štěně vyděšené, opuštěné, a jak spoléhá na to, že ho ona najde. Běhala panicky po lese, ale štěně nenašla. Byla naprosto zoufalá a vyděšená. Probudila se

Vysvětlení:

Sen může mít několik vrstev. Budeme-li se věnovat pouze faktu, že partner často odjíždí a pes jí ho má nahrazovat, může sen odkazovat k pocitům opuštěnosti, které je potřeba si více uvědomit a pracovat s nimi. 

Půlroční štěně odkazuje k nějakým dětským pocitům, které potřebují znovu ošetřit…. Čelit pocitům zoufalosti a vyděšenosti, které se mohou spouštět při odjezdu partnera, a uvědomit si, že nejsou reálné a nesouvisejí s jeho odjezdem, ale mají starší kořeny. 

Druhý krok spočívá v tom, aby si uvědomila, že ztratí-li to, co jí má přinášet radost, nepřináší nutně smrt. 

Kdy sníme?

Ačkoli si to ráno ne vždy pamatujeme, sníme každou noc dokonce několikrát. Během noci se přibližně čtyřikrát dostaví tzv. REM spánek, odvozený od Rapid Eye Movement – rychlé pohyby očima. V této etapě noci se nám zdají sny, které jsou návazné, mají nějaký děj. První sny noci jsou většinou o událostech dne a jejich útržcích, v průběhu noci se nám většinou zdá o vzpomínkách, které mohou dojít až do dětství.

K ránu, kdy je spánek lehčí, se nám často zdají jen určité symboly, světla a barvy. REM fáze není u všech lidí stejná. Podle posledních výzkumů tvoří například u novorozenců REM fáze asi 50 %, u dospívajících asi 20 % a tuto hodnotu si lidé drží až zhruba do 60 let, kdy klesá na 15 %.

Zlé sny

Lidé jsou často vyděšeni ze zlých snů a nočních můr. Podle psychologů by se jich ale obávat neměli. Agresivních snů by se lidé neměli děsit. Jsou to důrazné emoční vykřičníky, které upozorňují na to, co ten sen vynáší na svět. 

Noční můry jsou jako průvodci, kteří se nás snaží ochránit. Lidé by je měli vnímat jako svůj osobní krizový štáb. Odkrývají nějaké vážné vychýlení, které by měli rozluštit.

Nezbytné sny 

Vědci zkoumali, jak bude člověk reagovat, budou-li mu odpírat snění. Budili tedy spící na začátku fáze, ve které se mělo dostavit snění. Brzy se dostavily tělesné a dušení potíže jako úzkost, poruchy soustředění, agresivita či poruchy paměti. Někteří lidé dokonce trpěli halucinacemi. 

Jak si vyložit sen

  • První krok k tomu, abyste si mohli sny vykládat, je si je zapisovat. Nechte si proto u postele notýsek a pero, po probuzení si napište pár poznámek. To dělejte i když se vzbudíte během noci. Noční poznámky vám pomohou si ráno vzpomenout, co se vám zdálo. Zapište celý sen i s detaily, později se vám lépe vybaví. Detaily jsou důležité.
  • Pokuste se o asociace. Až budete mít klid a volno, sedněte si a projděte si sen ještě jednou. Přemýšlejte, co pro vás jednotlivé symboly znamenají. Myšlenek, které vás při přemýšlení o snu napadají, ať už to vypadá, že se snem vůbec nesouvisí, si také všímejte. Mohou být důležité.
  • Užitečné je sen někomu vyprávět. Právě díky tomu si vybavíte mnohé detaily, možná se vás někdo zeptá na něco, co vám uniklo.
  • Položte si správné otázky. Kde jsem? Co pro mě tato osoba znamená? Jaký vztah mám k snovým obrazům – vodě, výškám, koním? atd.

Výklad snů je proces. Není to lehké. Jeden prvek, část, symbol může znamenat několik věcí. Musíte hledat asociace, logická spojení a přenesené významy. Čím bohatší máte v normálním životě fantazii, tím bohatší, košatější a barevnější budou vaše sny. A klíč k nim máte jen vy sami. Proto se nevzdávejte. Možná potřebujete více snů, abyste si poskládali, co vám chce vaše podvědomí říci.

Možná nevíte, že:

  • Již staří Řekové věřili, že se ve snech odrážejí naše psychické a fyzické problémy. V hlavním chrámu v Delfách, kde se léčilo, zůstávali řečtí pacienti do té doby, než se jim zdál sen, který kněží či pacient vyložil jako léčivý. V antice se vycházelo z toho, že nemoc vzniká nevyřešeným konfliktem či nezpracovanými prožitky, že se ty tedy musí vyřešit – a poté reflektovat ve snu. Proto byli až po „léčebném“ snu propuštěni domů.
  • Velký význam snům přikládali i Indiáni. Podle snů určovali místa lovu, podle snů pojmenovávali i novorozence.
  • Zakladatelem moderní teorie o snech je Sigmund Freud. První odbornou knihou o snech je jeho dílo „Výklad snů“, které vyšlo již v roce 1900. Freud poprvé zbavil sny mystické tajemnosti a postavil jejich výklad na rovinu vědy. Vysvětlil, že sny nejsou projevy nadpřirozených sil a že nejsou ani součástí božských vidění. Prohlásil, že sny jsou pouze výsledkem toho, co předtím v nějaké formě vnímal náš mozek. Sny proto nazýval „královskou cestou do nevědomí“.

Zdroj: Schlobohm, A: Obrazy našich snů 


18.2.2009 12:17 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist