Jak dostat utrácení pod kontrolu

Znáte to. Vyrazíte s plnou peněženkou, vrátíte se, nic moc nekoupíte a přesto je většina peněz pryč. Druhý den vyberete z bankomatu a situace se opakuje.
Výdaje se navzdory vaší snaze vymykají kontrole. Lze tomu nějak předcházet? Poradíme vám jednoduchý „fígl“.

Lidé často „hospodaří“ tak, že berou peníze z peněženky bez velkého přemýšlení a jakmile dojdou, vyhledají nejbližší bankomat. Vyberou částku (zpravidla vždy stejnou), doplní tak chybějící prostředky „po kapsách“ a zase žijí vesele dál. Jenže za nějakou dobu ty peníze zase dojdou…

Když utrácíte víc…

Tento postup je bez problémů do té doby, než začnete bankomat navštěvovat příliš často. To se mnohdy stává, najednou máte pocit, že utrácíte výrazně víc, než byste měli.
Peníze se skutečně rády rozutečou. Ani ne tak na velkých výdajích, ty má člověk zpravidla pod kontrolou, ale na každodenních „drobnostech“. Za ty také vlastně nejvíce utrácíme: za jídlo, zábavu, sladkosti, návštěvy kavárny, kina, divadla. Na tyto běžné výdaje mnohdy ani nebereme zřetel. Co s tím?

Dvě tváře peněženky

Odborníci na finance mají na tuto otázku velmi snadnou odpověď. Pořiďte si peněženku se dvěma kapsami. Všechny peníze, které vyberete, uložíte do první kapsy a postupně z ní každý den přesně stanovenou částku přesouvejte do kapsy druhé. Do té, ze které všechno platíte.

Budete tak mít přesný přehled, kolik peněz ještě můžete utratit a případně také, jak moc musíte šetřit, abyste si mohli pořídit něco trochu většího. Je to takové finanční plánování v malém.

Určitě začnete šetřit

Jestli tedy máte podobný problém, zkuste to. Ať už kvůli tomu, že se vám nedaří vyjít s výplatou, nebo proto, že zkrátka chcete začít víc šetřit. Už rozpočtení peněz, které máte měsíčně k dispozici na jednotlivé dny, vám může otevřít oči.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

 

9.10.2009 11:30 | autor: Jan Lener

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist