Jak rozumem k penězům přijít aneb Emoce stranou

Představte si malá housátka kolíbající se za matkou husou. Když husa spadne do jámy, naskáčou všechna mláďátka za ní. A teď si dosaďte za husu úrokové sazby nebo větší pohyb trhů. Chování žadatelů o hypoteční úvěry a drobných investorů na kapitálových trzích bez velké nadsázky scénku připomíná.

Také slepě skáčou, kam nemají. Při rozhodování o důležitých finančních otázkách se vyskytuje tolik omylů, že se je ještě nikdo neodvážil spočítat. Většina z nich však vychází z prosté pravdy – lidé se rozhodují na základě emocí. Na finance vezměte rozum!

Zrádné pochybnosti

Investoři nakupují dluhové, akciové a další instrumenty kapitálových trhů v dobách růstu. Většinou tak činí po té, co se na několikaleté periodě přesvědčí, že trhy rostou a opravdu vydělávají 5-50 % ročně. To zní zajímavě, že? Červíček pochybností, zda také naskočit do rozjetého vlaku, hlodá. Člověk se snadno rozhodne k nákupu. To ještě není chyba. Chybou je nechat v hlavě pracovat dalšího červíčka při poklesu trhu. Dlouhodobé zhodnocení akciových trhů dosahuje zhruba 10 % p.a.

Je logické předpokládat, že 50 % anuitní růsty nemohou trvat věčně. Po několikaměsíčním prudkém poklesu hodnoty investice však obavy říkají: „Co kdyby to spadlo ještě více?“ A říkají to s takovou intenzitou! Drobní nezkušení investoři se stahují. Raději volí „bezpečí“ běžných účtů. Dokonce někdy realizují ztrátu. Smutné. Kdyby vydrželi, zjistili by, že se trend obrátí.

Čas levných hypoték

Stejně zbrkle jednají žadatelé o hypoteční úvěr. Rozhodují se, jakou zvolit fixaci. Rok? Tři roky? Pět, deset, patnáct let? Bylo zajímavé pozorovat, jak lidé sahali po minimálních sazbách na jednoletý fix v době, kdy se sazby převalovaly na historických minimech a získání sazby okolo 3,4 % nebylo výjimkou.

V dobách vyšších sazeb, které zažíváme nyní, se na trhu objevuje nervozita. Lidé vzpomínají na nízké sazby. Mají pocit, že skvělý čas levných hypoték se už nikdy nevrátí. Doba je nejistá, nepříznivá, myslí si. A dojdou k závěru, že jedinou jistotu poskytne dlouhý fix. Opravdu vám dobře zní věta: „Mám sice vysoký úrok, ale mám ho jistý na dlouho dobu.“? Ale přesně takový bývá výsledek neracionálního uvažování mnoha lidí! Uvažování žadatelů o úvěr a koneckonců i těch, které potkala otočka fixace, by se mělo ubírat opačným směrem. Vysoké sazby by dlužníky měly vést ke kratším fixacím, naopak nechť v období nízkých sazeb volí fixace delší.

Emoce s námi cvičí

Čím to je, že investoři nedosahují požadovaných investičních výsledků? Čím to je, že vybírají (odkupují) své investice do dluhopisových, akciových či jiných instrumentů, když trhy spadnou? Proč nešikovně volí u úvěrů fixační období Mají v tom prsty emoce. Vliv dojmu z několikaměsíčního vývoje na rozhodování je obrovský. Ačkoliv lidé hledají racionální argumenty, jedná se pouze o hledání důvodu pro emocionální rozhodnutí.

Přechytračím trh?

Jak z toho ven? Když přemýšlíte o svých financích, držte se obecných předem daných strategií a buďte „cool“. Člověk snadno propadne pocitu, že trhy „přechytračí“, že zná další vývoj (je to jen klamný produkt emocí, prostředek k okamžitému uklidnění). Dá se uhlídat od podobných nešťastností? Svěřte se do rukou správného odborníka. Možná ho místy nebudete mít zrovna v lásce, nechá vám klidně investici dále klesat. Dlouhodobě se však ukáže, že jste zvolili dobře.

Emoce stranou

Pamatujte, vyšší sazby vás povedou ke kratší fixaci a naopak. Pamatujte také, že klesající trhy vás nepovedou k ukončení investice. Samozřejmě to platí za předpokladu, že nepotřebujete úvěr předčasně splatit a peníze z investic nepotřebujete ihned spotřebovat, to už je jiná kapitola…. Emoce stranou! Ať nedopadnete jako housátka.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

 

5.5.2009 6:50 | autor: Jan Lener
Více o tématu: časnikdopohybvývoj

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist