Jak vybrat hypotéku na bydlení

Někdy jsou zájemci o hypotéku iniciativní a začnou si vyřizovat hypotéku sami. Obíhají banky a získávjí různé propočty, kolik by spláceli a jaký by byl úrok. Protože se ale v získaných informacích většinou neorientují, ztratí mnoho času a nakonec to může být jedno z nejdražších řešení.

Stejně, jako když si lidé zajišťují hypotéku sami, to může dopadnout v případě, kdy se spojí s firmou, která se zabývá jen hypotékami. Takovou nabídku většinou najdou u developerských společností. Zde se klienti sice nemusí o celou záležitost v podstatě starat a hypoteční makléř jim vyřídí smlouvu, ale mohou si být jisti tím, že na jejich zájem firma většinou příliš nehledí. Obdrží totiž nabídku smluvního finančního ústavu, která nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

Nepodceňujte proto konzultaci s finančním poradcem. Poradí vám, zda vzít úvěr ze stavebního spoření, či hypotéku a u jakého konkrétního finančního ústavu. Při konzultaci s poradcem si můžete vybrat z několika variant, poradce s vámi sestaví finanční plán šitý na míru a vypracuje nezbytnou rozvahu příjmů a výdajů. Rozhodnutí, zda se zadlužit jakýmkoli úvěrem, je dnes důležité pořádně promyslet. Zvláště pokud se jedná o tak vysoké částky, jako jsou finance na bydlení.

Poradce vysvětlí výhody a nevýhody daného typu hypotéky a udělá propočet vztažený na danou situaci v konkrétní rodině. Pro konečné rozhodnutí je bezpodmínečně nutné znát, s jakou finanční rozvahou bude muset klient počítat, co čím získává či ztrácí.

Co lze hradit hypotékou

Hypotékou je v současné době možno hradit vše, co se týká bydlení, a s bydlením věci spojené, včetně bazénů u rodinných domů, krbů apod. Klient si dokonce může vzít i část neúčelové hypotéky, jejíž účel nemusí dokládat, za stejnou úrokovou sazbu, jako je účelová část. V tomto případě je důležité dát si pozor na to, kolik peněz si může dotyčný neúčelově vyčerpat a kolik zaplatí za vyřízení takovéto kombinace.

Hypotéky s přívlastkem

Na finančním trhu v současné době existuje nepřeberné množství hypoték. Jsou na různě dlouhou dobu a liší se i podle toho, jak vysoké je zajištění nemovitostí. Čím vyšší je hodnota zastavované nemovitosti, tím lepší úrok může klient získat. Dalším rozhodujícím faktorem jsou příjmy rodiny. U některých bank může klient dostat lepší hodnocení podle výše příjmů, a to se odráží na výši úroků. Krom toho, kolik přeplatí, by klienta mělo zajímat i to, jaké jsou podmínky čerpání, zda přibudou nějaké další poplatky.

Kromě klasických hypoték s anuitním splácením je možné také využít hypotéku v kombinaci se stavebním spořením, s kapitálovým životním pojištěním, a nyní dokonce i s hodně moderním investičním životním pojištěním.

18.3.2009 3:51 | autor: Martina Malá
Více o tématu: výhody

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist