Kdy koupit eura na dovolenou?

Neustále jsme atakováni informacemi o zdražování eura a finanční experti se předhánějí v prognózách, za kolik se v červenci bude prodávat.
Daleko důležitější než spekulace o správném okamžiku nákupu eura bude však letos pro většinu rodin dlouhodobé finanční plánování. Ekonomická situace hrozí v některých oborech propouštěním.

Moře počká

Pracujete-li v některém z nich, neplánujte raději dovolenou moc dopředu, abyste se vyhnuli případným finančním problémům, jestliže nemáte dostatečné rezervy. Jestli se vaše finanční situace letos nevyvíjí zrovna růžově, smiřte se raději pro letošní léto se skromnějšími plány a cestu k moři nechte až napřesrok.

Pozor na úvěry!

Hlavní rada, na níž se shodují všichni odborníci na rodinné finance, zní: neberte si k financování dovolené drahé spotřebitelské úvěry. Když nemáte na luxusní dovolenou vlastní prostředky, začněte spořit, abyste si ji mohli dopřát později. Tím ušetříte daleko více, než byste mohli získat spekulativním nákupem deviz.

Euro a jeho ceny

Nejdražší bylo euro na jaře roku 2004, kdy stálo něco málo přes 33 Kč. Až do léta loňského roku pak jeho cena postupně klesala, ovšem nedá se říci, že by šlo o pokles rovnoměrný.

Nevyzpytatelné výkyvy

Například v roce 2007 stálo euro v lednu 27,60 Kč. Kdo se tehdy rozhodl koupit si 1 000 eur na letní dovolenou, mohl ušetřit 1 100 Kč. V létě 2007 se euro prodávalo za 28,70 Kč. Kdo jel ale na dovolenou až na podzim, prodělal tímto nákupem kolem 600 Kč. Krátkodobé výkyvy kurzu jsou nevyzpytatelné.

Nejníže se ceny za euro dostaly v loňském červenci, kdy stálo necelých 23 Kč. Na začátku letošního roku se prodávalo za necelých 27 Kč a od té doby cena eura stále roste. Odborníci dlouhodobě předpokládají posilování koruny o 5 %.

Kdy nakoupit?

Neznamená to, že můžete počítat s levnějším eurem právě v době, kdy ho budete potřebovat. Chcete-li mít opravdu jistotu, že na nákupu neproděláte, můžete se řídit následující radou: koupíte-li polovinu eur nyní a nákup druhé půlky necháte na léto, nezaskočí vás pokles ani růst kurzu. Riziko kurzové ztráty tak bude pro vás minimální, ale také netrefíte tu nejlepší variantu.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz

finanční konzultant Broker Consulting

 

13.8.2009 1:54 | autor: Jan Lener
Více o tématu: nákup

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist