Konflikty v práci

Lze předpokládat, že jako většina otců i vy jste živitelem rodiny a tudíž krom svého rodinného života máte i život pracovní. Narození potomka se pak promítne jak do rodiny, tak i do práce. V zásadě platí, že budete potřebovat více času trávit s rodinou, pracovat přes víkend už pro vás nebude tak jednoduché a zjistíte, že vzít si práci domů sice můžete, ale mnoho jí neuděláte.

Ač se článek jmenuje konflikty v práci, chci mluvit spíše o jejich prevenci, tedy jak jim předcházet. Nejsnáze předejdete konfliktu v zaměstnání tím, že ho opustíte a zůstanete doma. Což však asi nepůjde, protože: co budete jíst, že.
Proto je důležité, abyste se po narození potomka nové situaci přizpůsobili. Nesnažte se v práci zvládat vše, co vám přikážou, pokuste se brát si jen takové množství práce, abyste byli s to je zvládnout. Pokud namítnete, že to nejde, pak mou odpovědí je, že si musíte vybrat.
Jestli předpokládáte, že se práce po nocích a o víkendech, nebo jakkoliv navíc, nepodepíše na vašem rodinném životě, pak se šeredně mýlíte. Zachovat pracovní rytmus znamená nepřizpůsobit se nové situaci (tedy pokud nemáte štěstí a neživíte se tím, že jednou za rok napíšete článek na dětský web a pak žijete z výdělku).

Pevný režim

Je velmi rozumné stanovit si jak doma tak v práci pevný režim, například vyhradit stálé dny, kdy se vrátíte domů v nějakou lidskou hodinu a budete potomka hlídat, aby si vaše partnerka mohla odpočinout. Stejně tak si jasně stanovte, co vy budete dělat, spousta tatínků koupe a uspává děti, protože jsou večer nejvíce doma. Je dobré například zjistit, zda můžete čas od času vzít svou ratolest do práce, potřebuje-li si maminka něco zařídit (autor těchto řádek tvrdí, že s dítětem v náručí lze i přednášet, tedy trochu). Máte-li zaměstnavatele, který není ochoten respektovat vaše větší vytížení doma, pak je užitečné zamyslet se nad prioritami života. Když se rozhodnete, že se budete plně věnovat kariéře, pak je potřeba, aby vaše partnerka takové rozhodnutí sdílela, protože to znamená, že celá starost o domácnost i dítě zůstane na ní.

V zásadě platí: když zodpovědně a racionálně skloubíte práci a rodinu, nemusí k žádným konfliktům docházet. Když nepřipustíte, aby se práce pletla do života vaší rodiny, ale aby jej doplňovala, jste na nejlepší cestě ke spokojenosti. Bude-li vaše rodina doplňkem k práci, nečeká vás nejspíš nic moc radostného a vaši rodinu určitě ne.

17.3.2009 10:30 | autor: Martin Prokeš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist