Mimi LIVE! (13): Monitor dechu nás pěkně vystrašil!

V dalším díle Mimi live se dozvíte, jak Jonáš překonal svou první rýmičku, a proč se uprostřed noci spustil monitor dechu. Julie zase řeší otázku, zda náhodou Šimonkovi už nerostou zoubky.

Mimi LIVE!, sesterský projekt Těhulky LIVE! vás bude provázet životem malého človíčka od jeho příchodu na svět až do prvních narozenin. Chcete novým hrdinkám seriálu Mimi LIVE! něco vzkázat? Pište jim do naší diskuse Mimi LIVE! Jonášek a Šimonek.

 


Maminka Bára: Máme za sebou první rýmičku

Milé čtenářky i čtenáři Babywebu,

uplynulý týden se nesl ve znamení první virózy. Už dva dny nebyl Jonda ve své kůži, ale ještě jsem netušila, čím je to způsobené. Byl čím dál víc ukňouraný a při jídle brečel a snědl toho tedy míň. Až asi třetí den začal pofňukávání střídat s pokašláváním a zároveň mu taky začalo téct z nosu. Tehdy mi teprve došlo, že má rýmu. Nechytil ji od nás, my jsme oba zdraví, ale určitě k tomu přispěla vedra. Jak jsme se snažili, aby se nepřehřál, chladl.

Ještě ten den jsem v lékárně koupila sprej do nosu z mořské vody pro miminka. Odsávačku jsme doma už měli, obyčejnou ruční za pár korun. Sice nám zasloužilé maminky radily, že odsávačka připojitelná na vysavač je lepší, ale nám to připadalo drastické. A taky jsme tajně doufali, že třeba nebudeme odsávačku vůbec nikdy potřebovat. To bylo asi naivní 🙂

Jak jsme se vyděsili

Před spaním jsme Jondovi matraci podložili knížkami, protože při rýmě se doporučuje spát v šikmé poloze a ne vodorovné. Taky jsme pověsili do ložnice prádlo, zvlhčování vzduchu prý taky pomáhá. Kolem půlnoci nás přivolal houkající baby monitor. Vyděsili jsme se, že Jonda nemůže dýchat, ale vypadal v pořádku. Možná se monitor spustil kvůli podložené matraci, která už skoro neměla kontakt s podložkou monitoru, a jak se Jonda o kousek posunul, spustil se poplach.

Když už byl Jonášek vzhůru, rozhodli jsme se mu odsát nos. Asi ty zasloužilé maminky měly pravdu. Ruční balonovou odsávačkou jsme neodsáli skoro nic, zato Jonda si slušně pořval. Rozhodli jsme se hned ráno koupit odsávačku připojitelnou na vysavač. A byli jsme pak příjemně překvapení, jak snadné to je. A Jonda u toho ani nebrečel.

Rýma naštěstí byla lehčího rázu a už se zdá, že to přechází. Jonda se taky začíná znovu smát a brumlat si. Pár dní se spíš mračil, v lepším případě tvářil neutrálně a jeho smích mi moc chyběl. Chvíli jsem si myslela, že se na mě zlobí, protože jsem ta, která mu vysává nosík. Spíš ale neměl náladu smát se na nikoho. Ono přece jen, Jonda je chlap, a víme, jací chlapi jsou, když mají „rýmičku“ 🙂

Procházky s kočárkem se komplikují

Jonášek už moc nespí v kočárku. Dřív stačilo jezdit a nezastavovat a měla jsem v podstatě jistotu, že bude spinkat. Teď už přes den tolik nespí a v kočárku ho to nebaví, když je vzhůru. Ještě to jde, když se může dívat ven a sklopím mu boudičku, ale protože většinou svítí sluníčko a musím ještě přes boudičku přehazovat plínu, tak brečí. Už se nemůžu dočkat, až bude čas, aby šel do sporťáku. Tam bude mít výhled a bude spokojenější.

Zatím procházky střídáme s výlety autem v autosedačce, kde je naopak hodný. Buď spí, nebo je vzhůru, ale nebrečí a nasadí zaujatý přemýšlivý výraz. Výhodu tyhle výlety mají i v tom, že když jsou vedra, v obchodním centru je klimatizace a je tam příjemněji. Nevýhoda je zase v tom, že takové procházky v obchodních centrech lezou trochu do peněz 🙂

Zkušenost týdne

Nedoporučuji dávat plastovou lžičku (používáme ji na kapky proti prdíkům) do sterilizátoru. Dopadne to jako v Pelíškách – „kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ 🙂

Přeju všem maminkám i tatínkům krásný týden a těším se zase příště.

Vaše Bára

Jaké byly vaše první dny doma, milé maminky? Napište nám.


Maminka Julie: Šimonek je teplomilný

Julie s rodinkou.

Fotografie: ateliér Fotopromě

Milí čtenáři,

v posledním týdnu jsme opět navštívili fyzioterapeutku, aby Šimonkovi zkontrolovala, jak otáčí hlavičku. Je to náš malý šikula a při cvičení vůbec neplakal a navíc jsme byli pochváleni, že už je to úplně v pořádku, takže se přijdeme už jen jednou ukázat za měsíc, aby byly vybrány čtyři předepsané lekce.

Zjistila jsem, že to opravdu není jen náš problém, a spousta dětí po narození preferuje jednu stranu, kam potom hlavičku otáčí. Naštěstí jsme to podchytili včas a nemá hlavičku nikde přeleženou. Teď už spinká na obou stranách stejně a přetáčí si hlavičku i ve spánku. Když je potom vzhůru, tak se taky točí střídavě na obě strany.

Taky si nás ten náš malý andílek už pěkně omotal kolem prstu. Když se probudí během dne, je mi ho líto, když slyším, že pláče. Hned jdu k němu a snažím se jej utišit. Bohužel pomáhá až nošení na rukou nebo houpání na míči. Snažím se hledat nové způsoby, jak jej uklidnit nebo i uspat, protože už je pořádně těžký a nahrazuje mi posilovnu.

Začíná si zvykat na dudlík, ale je pěkně vybíravý. Pořídili jsme různé druhy a nejradši má zkosený ortodontický dudlík. Nejvíc ale pořád vedou vlastní prstíčky. Naštěstí si je spíše jen tak ocucává a není to sání, takže jej nechávám.

Že by zoubky?

Mamka mi říkala, že se mi v jeho nynějším věku objevil první zoubek, tak to taky začínám více sledovat, ale zdá se mi to ještě brzo. Je pravda, že poslední dobou hodně slintá. Je to jen v době, když je vzhůru a strká si do pusinky ručičku, nebo když je ve svislé poloze, tak dělá čím dál větší bubliny a slintá. Naštěstí mám velkou zásobu oblečení a převlíkám jej někdy při každém kojení, aby jej to moc nestudilo.

Největší novinkou uplynulého týdne je však změna v koupání. Šimonek dostal vaničku a pěnovou podložku. Podložka je docela nepraktická, protože zabere skoro celou vaničku a zůstávalo jen málo prostoru a to zejména na nožičky. Pořídili jsme plátěné lehátko a zkusili napustit velkou vanu. Při prvním koupání byl překvapený a kulil očička, ale neplakal, takže jsme to začali praktikovat tímto způsobem. Je to mnohem pohodlnější a náš maličký má aspoň více místa pro pohyb. Ve velké vaně se snažil i odrážet nožičkama a posouvat se. Musíme ho hodně hlídat.

Šimonek je z teplých krajin

Co se ale nezměnilo, je spinkání v noci. Teda musím říct, že si přidal další hodinu, takže spíme až do pěti hodin, ale je pořád háklivý na teplo. Přestali jsme mu v dětském pokoji na noc přitápět, takže tam má asi 21,5 ºC. Stačí mu to, ale pořád vyžaduje zavinovačku a do ní ještě pytel na spaní. Postupně budu muset něco ubírat, aby se trochu otužil.

Zvládli jsme i tolik obávané promoce. Do Brna krásně spinkal v autosedačce, potom se probudil a napapal a celý obřad vydržel být vzhůru. Neriskovala jsem a zůstala jsem před aulou, kde se celý ceremoniál vysílal na obrazovku, takže jsem o nic nepřišla a nemusela jsem se nervovat, jestli bude brečet nebo ne. Vydržel i společný oběd v restauraci, jen ho trochu otravovaly mouchy. Zapomněla jsem doma síťku proti hmyzu, tak na to budu muset příště více myslet. S létem se ten hmyz nějak rozmnožil.

Krásné dny všem.

Vaše Julie


JSME V TOM S VÁMI

Vaše redakce Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist