Mimi LIVE! (15): Už jsou to pěkně mrštné potvůrky

Miminka rostou a jsou stále mrštnější. Zvedají hlavičku, strkají do pusy hračky a vůbec se začínají na světě pěkně rozkoukávat.

Milé čtenářky i čtenáři Babywebu,

za pár dní bude mít Jonda 3 měsíce a bude za námi takzvaný „čtvrtý trimestr“, tedy doba, kdy by miminko bylo prý ještě raději v bříšku. Teď by mělo začít objevovat svět a nestýskat si, že už je venku.

Samé pokroky

A taky by za námi mělo být to nejhorší, co se týče prdíků a kolik. Je pravda, že s Jondou je čím dál větší sranda. Hračky ho zajímají víc a víc, už je občas začíná strkat i do pusy. Taky začíná zvedat nožičky a občas pak přepadne na bok. A když ho držíme v mírném polosedu, zvedá se a chce si sednout.

Papírování na úřadech

Máme za sebou také důležitou úředničinu. Tatínek byl jeden den na mateřské, abychom měli nárok na volbu ze všech variant rodičovského příspěvku, tedy i dvouleté varianty. Já nárok nemám, byla jsem živnostník a nesplnila jsem všechny podmínky. Ale naštěstí jsem na internetu narazila na návod, jak to zákonnou cestou obejít. Není to nic nelegálního, jen je to trošku náročnější a zahrnuje to běhání po úřadech. Naštěstí se chystá změna v zákonech. Od nového roku by to mělo jít i bez papírování. Stačí, aby měl nárok tatínek, a rozhodovat může klidně maminka.

Padání vlasů maminek

A pro jednou taky něco o mně, i když to s Jondou souvisí. Začaly mi padat vlasy. Jsou teď všude. Pečlivě si je svazuju, ale nestačí to. Naštěstí „můj přítel gůgl“ prozradil, že je to normální. Tři měsíce po porodu ženám často začínají vlasy padat a většinou to do pátého měsíce přejde. Během těhotenství prý vlasy moc nepadají, a tak to teď dohánějí. Reagují na změny hladin hormonů s tříměsíčním zpožděním. Tak maminky, co jste na tom jako já, žádný stres.

Zkušenost týdne

A na závěr mám tip pro milovnice kávy. V těhotenství a při kojení nemusíte pít jen bezkofeinovou verzi oblíbené kávy, i když dnes už je slušný výběr a nejsou špatné. Latté nebo capuccino uděláte i z kávovinové náhražky. Dvě vrchovaté lžičky zalijete asi 1 dcl horké vody a doplníte horkým mlékem a mléčnou pěnou, kterou si vyrobíte jako na capuccino. Není to vůbec špatné, možná proto, že je tam docela málo kávoviny a hodně mléka :).

Přeju všem maminkám i tatínkům krásný týden a těším se zase příště.

Vaše Bára


Zdravím všechny čtenáře,

náš malý andílek je na světě už tři měsíce, ale já mám pořád pocit, že je to včera, co jsme si ho přivezli z porodnice a dali do zavinovačky. Když se ale podívám na fotky z té doby, vidím tu obrovskou změnu. Bylo to hubené miminko a teď je z něj pořádný dlouhánek a taky cvalda. Začíná nosit velikost 74, protože je opravdu dlouhý. Asi bude po tatínkovi.

Zdravé nožičky

V tomto týdnu jsme navštívili dětského ortopeda kvůli kontrole kyčlí. Šimonek měl doposud široké balení a opravdu jsem to brala poctivě a dodržovala to i v letních parných dnech. Na kontrolu jsme jeli raději do vzdálenějšího města, kde už nepoužívají rentgen ale ultrazvuk, protože je to pro děti šetrnější. Měla jsem z kontroly trochu obavu. Pan doktor Šimonka prohlédl, zakroužil mu nožičkami, pak jsem ho přidržela a pan doktor ho prohlédl ultrazvukem. Verdikt: vše v naprostém pořádku! Hurá, naše zlatíčko má zase jednu etapu za sebou.

Hlavu vzhůru

Šimon je čím dál tím pohyblivější. Když ho vezmu do náručí zády k sobě, začíná se hodně předklánět a snaží se dostat až k nožičkám. Vypadá to, že by si chtěl sednout. Ještě mu to asi nepůjde, ale dost se snaží. Také se mu zlepšuje držení hlavičky, když leží na bříšku. Někdy je pěkně líný a jen si lehne a někdy se naopak hrozně snaží hlavičku držet a přetáčet ze strany na stranu. Ještě to není dokonalé pasení hříbátek, ale už to není nehybný prcek. Už dovede i pěkně uhýbat, když potřebuji například ostříhat nehtíky nebo vyčistit ouška a nosánek. Na nehtíky si počkám, až usne a docela se i divím, že ho to nevzbudí. Horší je to s oušky, ale ta docela zvládám při kojení, i když by se to asi nemělo, protože jakékoliv další podněty můžou zmást sací reflex. Myslím, že to ale není Šimonkův problém, protože si mlíčka dopřává docela dost. Opět si také prodloužil noční spánek. Od koupání vydrží asi 10 hodin, takže vstáváme až po šesté hodině ráno. I hračky jsou pro něj čím dál větším lákadlem. Dovedou ho uklidnit, když začíná plakat, ale taky zabavit. Nejlepší jsou zatím různá štěrkátka a pejsek, který vydává zvuky.

Spánek a probouzení

Oblíbeným místem pro spánek malého Šimona je stále kočárek. Nejlépe se mu spí, když jedeme po polních cestách, kde jsou různé hrboly. Naštěstí je u nás takových cest docela dost a náš kočárek to taky umožňuje, takže jsme venku každé odpoledne a Šimon vydrží spát 2 až 3 hodiny. Když se po ránu probudí, nespustí hned pláč, ale brouká si chvíli v postýlce, a když se přiblížím a promluvím, tak se hned usměje. Zatím je to to nejkrásnější, co jsem u něj zažila, protože už vím, že se usmívá vědomě. Někdy vykouzlí úsměv už i na tatínka a taky na babičku nebo na svoji tetu, protože máme dost podobné hlasy.

Ať vám děti pěkně rostou a spinkají jako náš andílek.

Vaše Julie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist