Mimi LIVE! (23): Usínání a brambor s mrkví

Maminka Bára se s námi tentokrát podělila o své zkušenosti s uspáváním a maminka Julie zase s tím, jak začíná Šimonka přikrmovat.

Milé maminky i tatínkové,

usínání dětí trápí asi spoustu rodičů. My na tom jsme relativně dobře, přesto ale toto téma dá alespoň na jeden článek.

Večerní usínání

Večer Jonda usíná poměrně dobře. Najednou začal zničehonic při usínání plakat, pak se vše vrátilo do starých bezproblémových kolejí, jen nám přibyla jedna drobná komplikace. Jonda je obratnější a převaluje se na bříško. Jenže na bříšku neusne a po chvíli vysíleně sípá, takže ho musíme přetáčet zpátky na záda. Když se unaví a „dozraje“ jeho čas, obrátí se na bok a usne.

Denní usínání

Ve dne je to horší. Jonda prostě neumí vypnout a bez breku se to neobejde. Přes den usíná dobře jen v klokance, v kočárku je to střídavě oblačno. Poslední dobou docela dobře usíná také v nosítku u mě na břiše. Nevím, jestli je to dobře, tak ho raději přendavám do kočárku, aby si neničil páteř. V postýlce doma je to ale vždycky problém. Jonda poplakává, já běhám podávat dudlík a trvá někdy docela dlouho, než konečně usne. Když brečí, občas zapochybuju, jestli vůbec chce spát. Pak je ale najednou ticho a je vidět, že jsem ho netrápila zbytečně.

Po kom to asi má?

Fakt je, že já taky neumím ve dne spát. Nikdy mi to nešlo, už ani v dětství. Pamatuju si, že jsem ve školce bývala jediná vzhůru a znuděně čekala, až ten hloupý polední klid skončí a konečně bude svačina. Jednou jedinkrát jsem usnula, a to mě překvapilo tolik, že si ten zážitek pamatuju dodnes. Myslela jsem, že se naučím spát ve dne při péči o miminko. Ale i když se občas v noci moc nevyspím, přes den se mi to nedaří. Někdy si jdu s Jondou lehnout, ale když konečně začínám zabírat, on už se budí. Takže raději dospávám tak, že jdu večer dřív spát.

Mějte všichni krásný týden a vyspěte se všichni dosyta 🙂

Vaše Bára

Jonášek

Milí čtenáři,

v minulém týdnu absolvoval Šimonek 3. dávku očkování a paní doktorka nám doporučila od pátého měsíce začít s příkrmy.

Různé chutě

Všimla jsem si, že Šimon otvírá pusinku, když sedí u mě na klíně a já jím. Asi dostal chuť na něco jiného než je mateřské mlíčko. Zjistila jsem například, že když sním něco aromatického jako kopr, drožďové nočky nebo tvarůžky, Šimonovi moje mlíčko moc nechutná. Snažila jsem se dodržovat všechna doporučení, ale vydrželo mi to dva měsíce a poté jsem začala přidávat všechny potraviny, ať si malý zvyká na všechny chutě. Vyrážka mu vyskočila jen dvakrát, a to po broskvi a nektarince. Jahůdky jsem si dopřávala celou sezónu a nic zvláštního se nestalo, takže se nesmí všechno brát tak vážně a je potřeba jíst všechno s rozumem. Dodnes vynechávám silně aromatická a ostrá jídla, ale v těch jsem si nelibovala nikdy.

První příkrm

První příkrm tedy Šimonek dostal, když dovršil pět měsíců. Vybrala jsem kojení v poledne, které chci začít vynechávat jako první. Uvařila jsem brambor s trochou kojenecké vody a rozmixovala jsem ho. Posadila jsem Šimonka do lehátka, uvázala mu bryndáček a začala jsem. Po první lžičce udělal tolik obličejů, jako nikdy předtím. Kašičku převaloval v puse a bylo vidět, že neví, co s tím má dělat. Snědl asi tři lžičky, ale nevím, kolik toho skončilo na bryndáčku, takže jsem ho nakonec musela nakojit. Druhý den jsem udělala kaši trochu řidší a ta Šimonkovi zachutnala víc, takže snědl asi 10 lžiček a skoro nic nevyplivl.

Trochu mrkve

Po třech dnech pokusů s bramborem přišla na řadu mrkev a ta Šimonkovi chutnala více. Bohužel jsem si vybrala dost nevhodný čas, kdy už byl Šimon unavený, takže toho moc nesnědl. Jsou to zatím jen pokusy, které se asi ani nedají považovat za přikrmování, protože musím Šimonka stejně nakojit. Je ale vidět, že už chce jíst sám a vypadá to, že ho to i baví. Musí se to naučit, tak mu dopřeju čas a s pravým přikrmováním začneme v šesti měsících. Je to zvláštní. Mám najednou pocit, jako by Šimonek nějak rychle vyrostl.

Vaše Julie

Šíma jí svůj první brambor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist