Mimi LIVE! (31): Spánková krize

Jonášek i Šimonek se maminkám mění před očima, tedy i jejich návyky. Ke změnám v posledních dnech došlo zejména co se spánkového režimu a usínacích zvyklostí týče.

Milé maminky i tatínkové,

tak už i na nás dolehla spánková krize. Týká se to (naštěstí) hlavně spaní přes den (opět), v noci to jde – několikrát za noc podáme dudlíka, jednu noc to teda bylo asi dvacetkrát.

Přes den se nechce spát

Jak Jonda doteď spával tři- i čtyřikrát přes den, tak ze dne na den spal najednou dvakrát. V přelomový den, kdy to přišlo, spal přes poledne a pak až v osm večer. Jinak v postýlce brečel a brečel, a když jsme ho vytáhli, byl úplně čilý.

Zajímalo by mě, co tu změnu způsobilo. Nezačal si třeba uvědomovat, že svět běží dál, i když spí, a bojí se, že v tu dobu mu něco unikne? Co myslíte, maminky, máte nějakou podobnou zkušenost? Čím to je?

Ztráta apetitu

Zhruba ve stejnou dobu jako problémy se spánkem přišly problémy s krmením. Dřív jedl opravdu krásně. Snědl všechno a od zavedení příkrmů se porce krásně zvětšovaly, už jedl běžně 200 ml.

A najednou, zničehonic, občas nechce obědvat, horko těžko do něj natlačím trochu jídla. Ovocnou přesnídávku ke svačině taky odmítá, místo toho si občas vezme mlíko. Kaši do něj většinou obstojně natlačí táta, ale stojí ho to dost času a musí se lžičkou dělat letadlo. 🙂

Že by zuby?

Možná vás, i vzhledem k Jonáškovu věku (je mu 7 měsíců), napadne, že to asi budou zuby. Docela by to odpovídalo a celkem by se mi i ulevilo, že to jsou „jenom“ zuby, protože ty se prořežou, a pak se všechno snad vrátí do normálu.

Dívala jsem se mu do pusinky, a nevidím tam žádný náznak. Žádnou bouličku, nic bílého těsně pod kůží. Přijde mi to tam pořád stejné jako před několika měsíci. Mně taky vyrostl první zub až v 9 měsících, tak si říkám, že má ještě čas. Ale třeba na nás brzy zoubek vykoukne a všechno se vysvětlí.

Smíšek a hračička

Aby to ale neznělo, že máme jen samé trápení. Jonášek, jako snad všechny děti v tomto věku, je čím dál šikovnější a zvědavější. Docela dlouho si vydrží sám hrát, doplazí se už bleskurychle všude, kam potřebuje. Zatím se plazí poněkud zvláštně, jen přes jednu ruku. Ale nijak ho to nebrzdí. Už nám pěkně probírá všechny věci, které má v dosahu.

Na našem videu můžete vidět, jak se Jonášek plazí.

Přeju krásný týden plný dětské radosti všem.

Vaše Bára


Milé maminky a tatínkové, příznivci dětiček,

z našeho malého sladkého miminka se stává ukřičený rarášek, který na sebe upozorňuje za všech okolností. Nedávno jsme si s manželem pouštěli video, jak Šimonka koupeme po příchodu z porodnice, a nestačili jsme se divit tomu tichému kňourání, které tehdy vydával.

Siréna

Jeho „hlásek“ se za toho půl roku vyvinul a někdy je z něj šťastná ječící siréna. Zatím nevím, co je jejím spouštěčem, ale vypadá to, že má prostě dobrou náladu a hodně energie, tak se ji ze sebe snaží dostat. Vždycky brumlá a křičí po ránu, když se vzbudí a chce, abychom si pro něj přišli.

Další podobnou situací je, když se více lidí baví a on chce přispět do diskuze – začne si brumlat nebo nás taky přeřvávat. Už teď má syndrom jedináčka a potřebuje veškerou pozornost.

Změna, která spíše negativně ovlivnila mě, je změna letního času na zimní. S těmito posuny jsem měla problémy vždy a trvá mi to až měsíc, než se vše srovná a já začnu zase fungovat, jak mám. Tentokrát se ale posun týkal i Šimonka a jeho režimu. Způsobuje to akorát mé nevyspání, protože ráno Šimonek vstává dřív, ale já chodím spát později, takže v důsledku mi chybí dvě hodiny spánku denně.

Strach ze tmy

Taky nám to udělalo neplechu s odpoledními procházkami. Vždycky, když se začne stmívat, Šimonek v kočárku usne a mně se nechce chodit venku za tmy a v zimě, tak spí v kočárku venku, ale to jsem z toho na nervy já, protože manžel mě pořád straší, že nám ho tam někdo ukradne. (Bydlíme ve vesničce o čtyřiceti obyvatelích.) Když se Šimonek vyspí a vzbudí se v kočárku, začne strašně plakat a stejný pláč se objevuje v noci, takže jsme z toho vydedukovali, že se bojí tmy, protože ráno a odpoledne po probuzení je veselý a vydrží v postýlce bez pláče, jen si tak brumlá.

Po tomto zjištění jsem mu večer při usínání nechávala svítit malou lampičku a myslím, že usíná klidněji. Je zvláštní, jak se vnímání dětí mění.

Pokroky

Pohybově je na tom náš prcek pořád stejně, jen zdokonaluje své umění plazení a otáčení. Je rychlejší a má čím dál silnější ručičky. Jak se Šimonek pokouší plazit, uvidíte na videonahrávce.

Největší pokrok udělal v tomto týdnu tatínek, protože si troufl se Šimonkem odjet na větší část dopoledne úplně sám. Dříve se bál zůstat s ním sám doma, a teď už si oba tak nějak zvykli, že vydrží i beze mě a vůbec nic se nestane. 🙂

Maminky, zapojte taky tatínky a mějte se krásně.

Vaše Julie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist