Mimi LIVE! (32): Zoubkům třikrát nazdar! Ach jo…

Šimonek se plížením-plazením dere vpřed, hlavně když může uloupit svou oblíbenou hračku. Jonáška potrápil průjem a se lžičkou se zrovna také nekamarádí. Všichni netrpělivě očekávají hosta – první zoubek.

Milé maminky i tatínkové,

minule jsem psala o tom, jak Jonda nechce spát přes den. To mi dnes už přijde úplně v pohodě v porovnání s dalšími komplikacemi, které se objevily.

Nechce jíst

Jonášek postupně začal odmítat všechno jídlo kromě mlíčka. Jako by mu vadila lžička. Drží pusu zavřenou a nepustí nic dovnitř. Takto bojkotuje zeleninové příkrmy, ovocné přesnídávky i kaše. Ani nezkusí, jak chutná to, co se mu snažím dát. Z toho soudím, že tím, že by mu to nechutnalo, to nebude. A přitom jedl tak krásně a snědl toho docela dost. Ale kdeže loňské sněhy jsou… Připadám si, jako bychom se vrátili o 3 měsíce zpět.

Průjem a teploty

Pak Jonáška pozlobil průjem a vyšší teploty. Z vysoké teploty nebyl ve své kůži, celý den nechtěl ani ležet na bříšku a plazit se, což ho jinak baví, a musela jsem ho pořád držet na rukách. I tak celý den prokňoural. Mně zrovna taky nebylo nejlíp, takže jsme byli super dvojka-). Ještě nepříjemnější než průjem sám o sobě bylo, že by při něm neměl pít mlíčko. A to bylo zrovna jediné, co jedl. V lékárně jsem na radu doktorky koupila mlíko se sníženým obsahem laktózy a nějaké přípravky proti průjmu, taky jsem udělala mrkvový a rýžový odvar. Výsledkem bylo, že to Jonda plival, podávání léků se bránil pláčem a nakonec už nejedl skoro vůbec a nechtěl otevřít pusu ani na lahvičku s mlíkem.

Kde jsou ty zuby?

Naštěstí průjem už přešel, tak mu zase dáváme jeho obvyklé mlíko. Ale stejně pije nějak divně. Jako by hlad měl, ale něco mu vadilo – pořád pití přerušuje a kňourá. Všechno tohle by vysvětlovalo, pokud by mu rostly zuby. K tomu se totiž navíc začal budit občas i v noci, strašně pak brečí. Až na to, že v puse není vidět, že by se něco klubalo. Nevidím to já a neviděla to ani doktorka. Je možné, že by ho to tak bolelo už pár týdnů před samotným prořezáváním zoubků? Nebo je ten náš prďolka prostě taková citlivka (nebo prostě chlap? :-)).

Jakékoliv rady, názory a tipy, jak zmírnit bolest, uvítá v dikuzi pod článkem nebo v diskuzním fóru jak Jonášek, tak my s manželem.

Premiéra ve sporťáku

Abych ale skončila optimističtěji, Jonášek absolvoval první pořádnou testovací jízdu ve sportovním kočárku – vyjeli jsme si na Praděd. Bylo nádherné počasí, jasno a sluníčko. Toho jsme si vážili o to víc po všech těch fuj dnech plných smogu dole ve městě.

Přeju krásný týden všem, ať se do všech koutů vrátí sluníčko a smog odfouká vítr.

Vaše Bára


Milí rodiče,

na to, že máme za sebou polovinu listopadu, je počasí docela moudré, ale mrazivé. Nevím, čím to je, ale ten mrazivý vzduch způsobuje, že se Šimonkovi na vzduchu spí nejlépe, a myslím, že kdyby mohl, tak spí venku i v noci. Určitě se mu tam dobře dýchá, ale mívám strach, že mu bude zima. Samozřejmě se snažím postarat o to, aby byl dostatečně oblečený, a zatím se to docela daří. Bojím se ale úplné zimy a mrazů.

Změny

Šimonek trochu změnil svoje stravovací návyky. Přes den jí pořád stejně – v poledne dostává masozeleninový příkrm, který připravuji sama. Z masa ochutnal kuřecí, krůtí, králičí a jehněčí a chutnají mu všechny druhy. K masu přidávám zeleninu: brambory, mrkev, brokolici, cuketu, dýni a přidali jsme lilek. Jednou jsem mu už zkusila rozmixovat i rýži, ale u té se dost šklebil, tak jsem to zatím odložila. Odpoledne pak dostává ovocnou přesnídávku také vlastní výroby, protože kupované nesnědl ani půlku a dost ji plival, tak se snažím vymýšlet nové příchutě, aby nejedl pořád to stejné.

Asi třikrát se mi podařilo dostat do něj bílý jogurt s rozmačkaným banánem a nastrouhaným jablíčkem. Docela mu to chutnalo, ale asi to je na něj ještě těžké, protože vždycky ho trochu vyzvracel. Nejvíce se změnilo večerní kojení, kdy se Šíma napije jen tak trochu a potom nemůže vydržet až do rána, takže se budí kolem páté hodiny a potom pije i 20 minut, což nikdy nedělal. Po tomto nakojení je tak plný, že už dopoledne nechce žádnou svačinu, jen se napije čaje. Kolem desáté hodiny znovu usíná a pořádně se zase nají až v poledne. Asi mu to tak vyhovuje, tak jsem si říkala, že mu to nebudu narušovat a nechávat ho hladovět, aby večer pil. Nikdo přece nejí, když nemá hlad, tak ho taky nebudu nutit.

Plazením vpřed

Pokroku dosáhl taky v plazení. Dovede si dát ručičky pod sebe, což dělával i dříve, ale teď už se dovede pěkně rychle plazit za hračkou nebo za námi, obzvlášť, když je na podlaze a nebrzdí ho deka. Mám taky pocit, že se na světlo dere další zoubek, protože nemůže večer dobře usnout a někdy se probudí i v noci. Navíc se taky opakuje občasný průjem, který doprovázel růst prvního zoubku, tak uvidíme, jestli jsou mé pocity správné. Příště dám vědět, jestli jsme v pusince našeho maličkého našli další překvapení.

Vaše Julie

Šimonek se už umí velice dovedně plazit

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist