Mimi LIVE (8): Miminka trápí horké počasí!

Obě maminky tentokrát řešily stejný problém – miminka plakala, protože špatně snáší vedra uplynulých dnů.

Mimi LIVE!, sesterský projekt Těhulky LIVE! vás bude provázet životem malého človíčka od jeho příchodu na svět až do prvních narozenin. Chcete novým hrdinkám seriálu Mimi LIVE! něco vzkázat? Pište jim do naší diskuse Mimi LIVE! Jonášek a Šimonek.


Maminka Bára: Obdivuji ty, co už mají režim

Milé čtenářky i čtenáři Babywebu,

místo abych se radovala, že je už léto, tak kvůli Jonáškovi z toho takovou radost nemám. Snáší ta vedra totiž docela špatně, hodně pláče, nemůže přes den spát, míň jí. Snad je to tím. Jestli má termoregulaci po Honzovi, tak bude mít raději zimu.

Na radu jedné maminky v diskusi ho, když pláče, uklidňuju nejúspěšněji tak, že jeho i sebe svléknu, vlezeme si do postele a položím ho na sebe. Pak mu zpívám a on se většinou opravdu uklidní, často obrátí a má najednou dobrou náladu, směje se a brouká si. Navíc se nahatý zchladí a já hlídám, aby mu nebyla naopak zase zima.

Všechno do pusy

Možná je na to ještě brzo, ale už začíná strkat věci do pusy. Zatím jsou to hlavně jeho vlastní ručičky – jejich cucáním teď nově ohlašuje hlad. K tomu přidal celou škálu nových zvuků, takže nás v noci místo pláče vzbudilo velké pomlaskávání a pochrochtávání 🙂 A když ho tatínek nosí v poloze „na tygříka“, slintá mu na ruku. Taky ocucává deky a plíny a nebo mě, když ho mám v posteli. Hrozně to lechtá 🙂

Jonáš ve vozíčku v porodnici.

Sranda je s ním často. Tuhle ho jednou v noci Honza přebaloval a Jonášek se mu pokakal. Honza, hrdý, jak je na všechno připravený, to zachytil do plíny, kterou právě sundával. Nato se Jonášek pokakal znovu a Honza to zachytil do ubrousku, kterým mu čistil zadeček. Třetí dávku už nechytil a já se začala smát. Na čtvrtou a pátou dávku se už jen díval a začal se smát taky.

Nemáme režim

Obdivuju maminky, co mají už s takto malými miminky pravidelný režim. My žijeme z hodiny na hodinu, dalo by se říct, a přizpůsobujeme se Jonáškově momentální náladě. Když třeba ráno po probuzení má prdíky a brečí, jsem v cuku letu vypravená a pádím s kočárkem ven, protože to je spolehlivý způsob, jak ho uklidnit. Jinak by doma brečel třeba i celé dopoledne a měli bychom oba zkaženou náladu. Jindy, když doma pěkně spí, jdeme ven třeba až odpoledne, nebo někdy vůbec.

Noční krmení a ranní vstávání se taky zatím pořád přesouvá a mění. Intervaly má v noci naštěstí delší a nepláče (ťuk, ťuk), takže to docela jde. Ale proměňují se od 3,5 do 6 hodin a posouvají. Tím se posouvá i to ranní vstávání.

Co se snažíme dělat pravidelně, je koupání. Víme, že se denně nemusí, ale Jonáška to baví a udává mu to alespoň nějaký pevný bod v celém dni, tak koupeme každý den. Ani v tomto případě se nedaří udržet stejnou hodinu, je to tak plus mínus hodina až dvě. Přece ho nebudeme budit, když v době, kdy by se podle harmonogramu měl koupat, spí jak andílek 🙂

První výlety po městě

V uplynulém týdnu jsme absolvovali první výlety autem. Některé sami dva a jeden všichni tři i s Honzou. Protože jsem musela na kontrolu ke vzdálenějšímu lékaři, řekla jsem si, že to natrénuju raději předem výletem do obchodu na nákup potravin. Trošku mě znervózňovalo, že dozadu na Jonáška nevidím, když řídím, tak jsem si alespoň koupila zpětné zrcátko, které se přidělá na sedadlo. Jonášek byl v autosedačce hodný a v obchodě, i když nespal, neplakal a zvědavě vykukoval z autosedačky.

První výlet byl ještě trochu chaotický – máme nové (ojeté) auto a nepodařilo se mi rozchodit klimatizaci. Ještě že jsme nejeli nijak daleko, v tom vedru se Jonášek vzadu docela zapotil. Dál podvozek kočárku se mi nepodařilo složit, naštěstí se do kombíka jakž takž vešel nesložený (ale div že nevytlačil do střechy auta díru). Zato základnu k autosedačce se mi docela podařilo umístit napoprvé, jen tu autosedačku jsem do ní nejdřív cpala obráceně. Ještě, že šel zrovna okolo ochotný soused.

Zkušenost týdne

Dnešní zkušenost je ryze praktická a pro hodně maminek bude známá. Ale pro ty, které to neznají, to v těchto dnech může hodně pomoct. Ve velkých vedrech je uvnitř kočárku často ještě tepleji než venku, zvlášť když je přes něj přehozená ještě plína proti sluníčku. Ale pokud plínu namočíte, vzduch uvnitř se krásně zchladí a bude tam mnohem příjemněji.

Vaše Bára

Jaké byly vaše první dny doma, milé maminky? Napište nám.


Maminka Julie: Už jsme fit

Zdravím všechny maminky a tatínky,

další týden je za námi a my máme za sebou šestinedělí, takže doufám, že teď už všechno půjde mnohem lépe, protože jsme si už vytvořili jakž takž nějaký režim. Nejhůře si zatím zvyká tatínek, protože je vždy doma asi tři dny v týdnu a zbytek je v práci, takže malého nemá šanci pozorovat tak často jako já.

Všechno se obrátilo k lepšímu

A jak jsme na tom se zdravím? Musím to zaklepat třikrát na dřevo, protože náš malý andílek se začal zázračně uzdravovat sám od sebe. Ekzém, se kterým jsem se začala smiřovat, že bude mít minimálně do roku, začal sám mizet po použití masti na promazání pokožky, takže asi šlo spíše o vysušení.

Když byly Šimonkovi tři týdny.

S hlavičkou se na rehabilitaci teprve chystáme, ale jako by mávnutím proutku se i to otáčení zlepšilo. Dokonce na levé straně už občas i spinká. Když nad ním štěrkám hračkou, tak se za ní taky otáčí, tak snad nebude mít Šimonek žádné další obtíže.

Po týdnu jsem zase zkusila podat probiotické kapky a musím přiznat, že to pomohlo od bolesti bříška a Šimonek už se nesvíjí v křeči, tak mu je dávám každý den a od té doby kaká asi 2 – 3 krát za den.

Zjistila jsem, že s novinkami musím na Šimonka opatrně. Zkusila jsem jej na noc dát do pytle na spaní místo zavinovačky a deset minut plakal, protože chtěl zavinout, tak jsem to nakonec vzdala. Zkusila jsem to ještě jednou a to jsem dopadla podobně, takže je na to asi ještě nezralý.

Když je horko, tak nespí

Nejvíce nás však v minulém týdnu potrápilo letní počasí. Ve dne, když je opravdu nad 30 stupňů nechce Šimonek moc spinkat. Vydržel jen něco málo přes hodinu a potom už se budí a poplakává. Ráno to ještě jde a jen si tak brouká, ale odpoledne, když jsem se vydala na procházku s kočárkem, tak ne a ne zabrat. Sice nespinkal, ale dá se říct, že ani vyloženě neřval, tak jsme vydrželi venku 2 hodiny. A co vy, máte nějaký tip, co platí na děti, když je horko?

V neděli si odpoledne Šimonka půjčila babička na procházku a musím říct, že mi to moc prospělo a tři hodiny jsem prospala ani nevím jak. Většinou se necítím unaveně, protože maličký je zlatý a v noci spinká krásně, takže kojím jen dvakrát po deseti minutách, ale asi se toho nasbíralo tak nějak víc a potřebovala jsem se prospat. Do toho všeho byl manžel nachlazený, smrkal a kašlal, tak jsem byla ráda, že není s malým moc v kontaktu a nenakazí ho.

Babička mi moc pomáhá

Jinak babička (moje mamka) je pro mě velká pomocná ruka, která mi občas chybí. Šimonek si na ni taky zvykl, a jelikož máme hrozně podobné hlasy, dá se říct, že jej snadno uklidní, když pláče. Když není manžel doma, pomáhá mi při koupání. Snaží se mi poradit, když se ptám, ale musím přiznat, že mi do ničeho nezasahuje, a když něco chce udělat (vytáhnout jej z kočárku, masírovat bříško), tak se mě nejdříve zeptá.

Asi by to bylo jiné, kdybychom bydleli všichni pohromadě, ale tím, že jsme jen několik metrů od sebe, ale přitom každý sám, tak je to lepší a nelezeme si na nervy. Tchýně bydlí asi 200 kilometrů daleko, takže Šimonka zatím viděla jen chvíli, když za námi byla v porodnici a tehdy se jej bála pochovat, protože byl tak malinký.

Děda bydlí taky asi 300 kilometrů od nás, takže se zatím dostal na návštěvu jen jednou, ale tak usměvavého jsem ho ještě neviděla, jak se na malého křenil. Teď volá každý týden a vyptává se a snaží se i poradit, protože má o čtyři měsíce staršího nevlastního vnoučka, takže má pár čerstvých zkušeností. Tetičky a strýčkové zatím Šimonka jen rozmazlují hračkami a různými dárečky, až mu to skoro závidím. Návštěvy už snášíme dobře, tak jsem i ráda, když se občas někdo zastaví.

Mějte se krásně a užívejte si jarní dny.

Vaše Julie


JSME V TOM S VÁMI

Vaše redakce Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist