Mimi LIVE (9): Běháme po doktorech

Obě miminka si zvykají na „široké balení“ od ortopeda, Bára navíc zápasí u Jonáše s ekzémy a potničkami, Julie řeší špatné stáčení hlavičky u Šimonka.

Mimi LIVE!, sesterský projekt Těhulky LIVE! vás bude provázet životem malého človíčka od jeho příchodu na svět až do prvních narozenin. Chcete novým hrdinkám seriálu Mimi LIVE! něco vzkázat? Pište jim do naší diskuse Mimi LIVE! Jonášek a Šimonek.


Maminka Bára: Z krmení je mučení

Milé čtenářky i čtenáři Babywebu,

hlásíme, že Jonášek měl na 6týdenní kontrole u doktorky 4,75 kg a 57 cm. To znamená, že vyrostl téměř o centimetr každý týden od narození. A není divu, že už vyřazujeme oblečení, vždyť podle tohoto měření mu velikost 52 i 56 musí už být malá. To to letí, pane jo.

Takhle se Jonášek tváří, když spolu blbneme v postýlce.

Růstový spurt a spousta pláče

Možná brzy vyroste i z velikosti 62, protože poslední dny nám oživil růstový spurt. Pokud je to teda on. Podle odborné literatury se kolem 6. týdne, 3. měsíce a 6. měsíce objevuje několikadenní období, kdy miminko vyžaduje mnohem více jídla.

U nás to však začalo spíš tím, že Jonášek jedl míň a bylo kolem toho dost nervů. Místo obvyklých 80–100 ml vypil třeba jen 20 a začal plakat. Snaha nacpat do něj víc, byla provázena spoustou pláče a z krmení se stalo tak trochu mučení. Už to bylo skoro jako když se ho pokouším nakojit)

Nejdřív nás napadlo, jestli příčina není v širokém balení, které jsme začali před několika dny na radu ortopeda aplikovat. Že se dostatečně nevyprdí a jakmile začneme krmit a spustí se ten gastrokolický reflex, bolí ho proto bříško. Přestali jsme teda široké balení na chvíli aplikovat, jestli to nepomůže.

Pak nás ale kamarádka upozornila na růstový spurt, a že je Jonášek přesně v tom věku. Mezitím se Jonáškovo chování ustálilo na tom, že někdy sice sní míň, ale třeba už za hodinku se hlásí o jídlo znovu. Což by už růstovému spurtu odpovídalo. V celkovém součtu toho totiž za den sní víc než dřív. Jsem zvědavá, jak dlouho tento neobvyklý stav potrvá.

Ne zrovna ideální doba na focení

Jonášek je ještě pořád pěkně „olezlý“. Začalo to potničkami, které se začaly objevovat už ve třech týdnech. Prý je to běžné a nemusí to znamenat, že ho příliš oblékáme, i když potničky se objevují i z tohoto důvodu. U nás se objevily nejdříve na čele, trochu i na nosu a tvářích, pak pokračovaly na hlavě – tam, co nám Jonášek plešatí. Ano, bohužel 🙂 vlásky, co měl po narození, mu vypadávají a už je má jen vzadu. Nahoře má jen slabounké chmýří.

Když se zdálo, že potničky mizí, následovaly je žluté strupy. To je prý taky celkem běžné a říká se tomu seborea. Nejvíc ji má ve vláskách. Dostali jsme na to od paní doktorky salicylový olej, máme to promazávat a vyčesávat. A jinde po těle má sem tam ještě potničky nebo červené skvrnky.

Roste a učí se nové věci

V noci spí Jonášek pěkně (ťuk, ťuk, v tomto jsem pověrčivá, tak to musím zaťukat), i 6–7 hodin v kuse, a když se budí na krmení, mívá výbornou náladu, brouká si a směje se na mě, v noci naštěstí nebrečí (opět ťuk, ťuk). A přes den je teď o to víc vzhůru. A je s ním čím dál větší zábava, častěji si brouká a „povídá si“ s námi.

Když má dobrou náladu, tak s ním buď cvičíme s nožkama – na radu ortopeda, naštěstí ho to baví a pomáhá na prdíky – nebo ho dáváme na bříško, aby trénoval zvedání hlavičky. Občas se mu to nelíbí a kňourá, ale jindy se směje a ocucává podložku. Zvedání hlavičky mu ale jde nejlíp, když se mu to nelíbí a když se vzteká – to ji zvedá hodně vysoko.

Zkušenost týdne

Plánujete miminko? Pak jste ve výhodě, pokud vám chutná studená káva. Nebo se ji mít ráda naučíte. Nebo se odnaučíte ji pít. Protože pokud už máte čas si kávu uvařit, pak v momentě, kdy si sednete, že si ji v klidu vypijete, se váš drobeček zaručeně probudí.

Vaše Bára

Jaké byly vaše první dny doma, milé maminky? Napište nám.


Maminka Julie: jsme

Milé maminky a těhulky,

po týdnu zdravím všechny milovníky malých dětiček. Uplynulý týden byl opět ve znamení lékařů, ale naštěstí jen preventivních prohlídek.

Šimonek s maminkou.

Vše začalo rehabilitací Šimonka s jeho krčkem, protože otáčel hlavičku převážně na jednu stranu. Fyzioterapeutka si jej prohlídla a říkala, že je v ose, takže to bude nejspíše jen naučená poloha z bříška. Ukázala nám body na hrudníčku, které musíme mačkat asi 2 minuty na každé straně 4krát denně. Zatím se mi to nedaří tak často, ale musím přiznat, že to docela pomohlo a už se otáčí na obě strany stejně. Dále krček na obou stranách jemně masírujeme. Už teď mám radost, jaké dělá pokroky.

Bohužel nám ale Šimonek na rehabilitaci trochu nastydl, protože na sobě mohl mít jen plínu a tak byl asi 15 minut. Mám pocit, že tam bylo teplo, ale 25 stupňů, které má doma při koupání tam neměl a než jsem jej oblékla, tak měl už docela dost studené ručičky a nožičky. Teď má občas hlen v nosánku, takže jej čistíme, ať nám moc „nechrochtá“.

A zase po doktorech…

Dále nás čekala prohlídka u ortopeda. Pan doktor zacvičil a zakroužil nožičkami a říkal, že kyčle jsou v pořádku. Doposud jsem dávala široký zábal (papírová plena a na ní 2 látkové) a teď prý stačí do 3 měsíců dávat už jen jednu plenu.

V šesti týdnech se také chodí k dětské lékařce a ani nás to neminulo. Náš maličký byl zase strašně hodný, takže to vypadá, že Šimonek neumí ani zaplakat. Kontrolní měření ukázalo 58 cm a váha je 4,64 kg, takže tak akorát. Sice mám pocit, že tvářičky už má pořádně baculaté, ale když je nahý, tak vypadá opravdu tak akorát. Na tuto prohlídku jsme měli přinést jednu počůranou látkovou plenu, aby se mohlo provést vyšetření na fenylketonurii, to bylo naštěstí negativní a mám radost, že je vše v pořádku a já můžu zase klidněji spát.

Bude Šimon jedináček?

Další lékařská prohlídka čekala po šestinedělí mne. K paní doktorce jsme šla moc ráda, protože jsem měla díky ní bezproblémové a klidné těhotenství. Prohlídka byla sice trošku bolestivá, ale žádný problém nemám a po čtyřech měsících se mám opět dostavit na cytologii. Nechala jsem si předepsat antikoncepci pro kojící ženy. Zvažovala jsem možnost tělíska (na 5 let), protože manžel chtěl zůstat u jednoho dítěte. Já ale tajně doufám, že jej ještě s Šimonkem přemluvíme a pořídíme mu bratříčka nebo sestřičku. Tolik o lékařských prohlídkách.

Náš andílek nás pomalu přesvědčuje, že roste jako z vody, vyvíjí se a hraje si. Už vyrostl ze dvou velikostí oblečení a pořizuji letní věcičky ve velikosti 68. Přes den už toho nenaspí tolik jako dříve. Je ale často hodný a hodně pozoruje věci kolem sebe. Jde vidět, že ho zajímají červené věci a taky pohyblivé hračky nebo předměty. Taky má rád zvuky, které vydávají hračky, nebo když mu někdo zpívá. Už i sám vydává docela dost zvuků. Je to spíše takové broukání a dokonce pár radostných zavýskání. Snaží se už i přetáčet na bok, ale široké balení mu to ještě moc nedovolí.

Nejvíce se mu líbí ve vaničce, kde se už někdy odráží nožičkami. Někdy, když je jen tak s holýma nožkama na přebalovacím pultu nebo na posteli, tak už se taky prohýbá v zádech, jako by chtěl udělat most nebo se trochu odráží nožkami a trochu se posune.

Asi toho bude čím dál více a už se moc těším na léto, až si lehneme pod slunečník na deku a budeme se mazlit… Mějte se krásně a příští týden zase ahoj.

Vaše Julie


JSME V TOM S VÁMI

Vaše redakce Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist