Mimi LIVE! Josífek: Co s nočním kojením?

Trápím se otázkou, jak a jestli vůbec odbourat u toho našeho jedenáctiměsíčního Otesánka to časté noční kojení. Přestat úplně ze dne na den nebo postupně kojení vynechávat? A co místo toho? Dát alespoň napít čaje? Rozsvítit světlo, jen potmě šeptat nebo dítě ignorovat a čekat, až po chvilce s pláčem přestane a usne?

Intenzita kojení se z jedné, jedné a půl hodiny protáhla na dvě. Sosne si, pak leží, brečí někdy i ze spaní, od prsa se někdy i odvrací. Kroutí se a prohýbá se, asi ho bolí ty rostoucí zoubky…

Děkuji za radu, Iva

Ivě odpovídá laktační poradkyně a dula Johana Passerin:

Jsem zastánkyní rodičovství založeného na pevných citových vazbách (původní anglický termín je attachment parenting). K tomu patří mimo jiné kojení podle potřeb dítěte, spaní ve společné posteli s miminkem, nošení dítěte v šátku atd. Většinou je ranní a večerní kojení to poslední, co z kojení zbývá. Plánujete-li přestat, doporučila bych přestávat postupně, nikoli násilím. Na odstavení musí být matka i s dítětem emočně zralá.

Když chcete přestat v noci kojit, musíte být pevně rozhodnuta a klidně a jemně dítěti kojení nahradit nějakým jiným požitkem (nikoli jen lahví sunaru či čaje). Asi v roce a půl je možné již dítěti vysvětlovat, proč to tak je. Uvádějte ale nějaký rozumný důvod, tedy ne takový, který by dítě uváděl do provinilé pozice. Neříkejte „jsi na to velký“ ani „máma je unavená“.

Čím nahradit požitek ze sání?

Ideál je, když se dítě odstaví samo, protože je zralé na další vývojovou fázi. Omezujte postupně délku kojení, zkracujte ho. Nabízejte nejen náhradní nápoje, ale i jiné požitky – mazlení, hlazení. Umožněte dítěti dotýkat se prsou a hladit je (ale ne štípat a podobně), mazlit se tváří, ale nesát. Buďte pevně rozhodnuta, že to je opravdu to, co chcete. Ne tak, že rozum velí v noci nekojit, ale srdce říká ano – takové polovičaté rozhodnutí nebude chtít vaše dítě přijmout.

Co dávat pít?

Dávejte pít jen vodu, ale sladké nápoje, mléko ani sunar ne. Jedině mateřské mléko nezpůsobuje zubní kaz, i z toho důvodu, že je sáno rovnou do krku dítěte. Jakékoli jiné tekutiny kromě vody a neslazeného bylinkového čaje jsou pro zuby špatné.

Doporučuji tmu a intimní atmosféru, kojení nahradit mazlením. Zpívat, hladit…

Když budete v noci kojit, dítě si samozřejmě zvykne, ale zeptejme se, zda je to dobrý zvyk – já si myslím, že ano. Je to zvyk, který s vývojem přirozeně odezní. Okolo tří čtyř let si na ně dítě samo od sebe ani nevzpomene, má na práci mnoho jiných zajímavých věcí.

Jak je to u nás doma?

Sama jsem své děti takto přirozeně odstavila. Mladší 3,5 letý syn si ještě často při usínání přeje se dotýkat „mlíka“, ale beru to jako emoční potřebu, která se časem vytratí bez pocitu, že je to problém nebo něco nevhodného. Stále všichni usínáme pospolu (starší občas již jde sám do své postele), ale děti spí klidně, jsou i v noci bez plen od 20 měsíců a jsou spokojené a vyrovnané. Díky tomu, že děti spaly se mnou, tak mne noční kojení neobtěžovalo, nanejvýš jsem řekla „dost“ a obrátila se na druhý bok – dítě si zavřísklo, ale brzy pochopilo, že už nic nebude a spaly jsme v klidu dál.

S nočním kojením se to má tak, že jej děti vyžadují s věkem méně a méně, až jim samotným kolem tří let kojení připadá úsměvné a „jen pro mimina“. Prostě z toho vyrostou. Radím klid a užít si to jako neopakovatelnou a krásnou věc, kterou s nikým jiným nebudete sdílet. Kromě všech výhod, které má kojení pro dítě, chrání ženu před rakovinou ženských orgánů a ňader (snižuje pravděpodobnost) a je přirozené. Dobrou výživou lze zajistit, aby žena nebyla vyčerpaná a unavená.

S pozdravem a přáním mnoha úspěchů

Johana Passerin

certifikovaná dula ČAD


 

Kdo tvoří naši rodinu? já Iva (27), můj muž Josef (30), dcerka Stázinka (2) a náš malý-velký Josífek (* 21. 1. 2010). V projektu Mimi LIVE! se s vámi dělíme o naše radosti i starosti z prvního roku života našeho syna

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist