Mimi LIVE! Josífek: Krocení malého tarzana

První narozeniny klepou na dveře a náš malý neposeda začíná být opravdu k neuhlídání. Leze, kam nemá, se setřičkou vymýšlí lumpačiny, ale přesto je ochoten se i civilizovat – už umí pít z normálního hrníčku.

Malý- velký objevovatel

Pepíček je velký průzkumník, který rád všechno zkoumá a také má rád všelijaké prolejzačky. Prolézá pod stolem, jídelní židličkou, židlí… A jelikož se takto ráda zabydluje i Stázinka, objednali jsme u Ježíška dětský hrací stan. Předpokládala jsem, že z něj nevylezou a budou si tam společně hrát. To jsem se pěkně spletla! Děti zůstaly věrné svým „pod-židličkám“ a „pod-stolům“, kde si hrají, malují a povídají úplně nejraději.

Krmení divé zvěře

Tak u nás někdy nazýváme dobu jídla. Občas máme pocit, že v židličce nesedí náš malý, roztomilý človíček Pepíček, ale malá chobotnička nebo opička, která se během chvilky dokáže nejen dostat ze stoličky, ale také si kleknout na pultík nebo se pokusit postavit a přelézt na stůl. S manželem žasneme nad tím, jak někdy děti postrádají pud sebezáchovy a snažíme se ho během krmení udržet naživu a zdravého. Občas zasněně vzpomínám na období výlučného kojení, kdy mi malý nikam neutíkal. Ba naopak, držel se u „zdroje“ zuby nehty.

Máte nějaký fígl, jak udržet mrňouska v židličce?

Piji rád z dospěláckého hrníčku

Čirou náhodou jsem zjistila, když jsem doma zapomněla jeho hrníček s pítkem, že Josífek bravurně zvládá pití z obyčejného hrníčku nebo skleničky! A navíc ho to i baví. Když mě vidí pít a má žízeň, dožaduje se mého neslazeného ovocného čajíku nebo obyčejné vody, kterou pije snad nejraději. Tuhle mu Stázinka dala napít brčkem z krabičky a vida, ani kapka nepřišla nazmar a Josífek bumbal, jako by z brčka pil od narození. Je to zkrátka šikulka!

Žvatlání, patlání…

Josífek nadále objevuje kouzlo žvatlání. S oblibou vypráví tím svým kouzelným hláskem hlavně při přebalování a převlékání. To by mě zajímalo, co mi to vlastně povídá 🙂

Někdy má dny, kdy pusinou pořád něco „mele“, jindy toho zase moc nenamluví. Když ale něco chce, řekne si o to ručkama. Zatíná a rozevírá pěstičky a mně je hned jasno. Ať se touží pochovat nebo spapat něco, co zrovna zahlédl, hned vím, která bije.

A patlání. To je další velká zábava. Tak třeba kukuřičné snídaňové křupky si naďobává na mokrý ukazováček, poté pečlivě prohlíží a nakonec slupne. Někdy před tím ještě provede menší pitvu na jídelním pultíku, kdy křupinku „rozpitvá“ na miniaturní kousíčky a to, co z ní zbude, si s vítězoslavným výrazem strčí do pusinky. Když už má bříško plné, naservíruje zbytek pejskům, kteří už netrpělivě čekají pod jeho židličkou, až mu něco odpadne z pusinky nebo ručičky.

Na co chodítko? Stačí židle

Pepíčkovi klasické chodítko k srdci moc nepřirostlo a tak přišel na svůj vlastní způsob zdokonalování chůze. Tlačí před sebou židli a je přešťastný, že se dokáže dostat z bodu A do bodu B. Trénuje i „výstup“ na gauč, ze kterého už párkrát i sám slezl.

Jeho další oblíbená činnost, které tedy já zrovna moc nefandím, je lezení po schodech. Je až neuvěřitelné, jakou rychlostí dokáže vylézt do patra. Zábrana tam musí být neustále a musí být i zajištěná, protože Stázinka ji dokáže dát na stranu a podnikají výlety do výšin spolu. A i když je zábrana zajištěná, Stáinka si přinese židli a jednoduše ji přeleze.

Ještě že to nedokáže Pepíček – tedy zatím. Je to ale asi jen otázka času, protože děti jsou prostě nečekaně vynalézavé!

Vaše Ivča


Kdo tvoří naši rodinu? Já Iva (27), můj muž Josef (30), dcerka Stázinka (2) a náš malý-velký Josífek (* 21. 1. 2010). V projektu Mimi LIVE! se s vámi dělíme o naše radosti i starosti z prvního roku života našeho syna.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist