Mimi LIVE! Josífek: Vyděsil nás k smrti

Dnes mě kolem půl šesté ráno vytrhlo ze spánku pípání alarmu monitoru dechu, který má Pepíček u sebe v postýlce. Krve by se ve mně v tu chvíli nedořezal. Problémy s dechem měl už po narození…

Milí čtenáři,

Jsme „taková normální rodinka“ Stuchlíků: já Iva (26), můj muž Josef (29), dcerka Stázinka (1,5) a teď i malý Josífek (* 21. 1. 2010). Budeme se s vámi v projektu Mimi LIVE! dělit o naše radosti i starosti z prvního roku života našeho syna.

Pepíčkovi jsou teprve dva týdny. Měl po porodu nějaké menší problémy s pravidelností dechu a první dny na tomto světě strávil v ošklivé plastové krabici zvané inkubátor místo v mámině náručí. Alarm pískal to ráno třikrát. Umíte si představit tu hrůzu, jakou jsem prožívala?

Dusil se spíš alarm než Pepíček

Když už mi napotřetí spadl kámen ze srdce, že je Pepíček v pořádku a v té své peřince si pochrupuje jen s lehce ucpaným nosíkem, přišla jsem na to, v čem je asi problém. Zřejmě je ta technika opravdu citlivá, protože příčinou spuštění alarmu byla moc vycpaná postýlka a nabalené miminko… dech se tak asi ztrácel ze signálu. Malý neustále bojuje s rýmou, která to mohla mít na svědomí…

Snad to bude všechno dobré a už se ten hnusný alarm nespustí. Mám veliký strach. Monitor dechu bych doporučila každé mamince. Já se vždycky moc bála syndromu náhlého úmrtí kojence už když se narodila malá Stázinka a jsem moc ráda, že ho máme od té doby doma.

Vedle dramat každodennost

Jinak malý je pořád ještě trošku nažloutlý, doznívá žloutenka. Dávám ho k oknu na denní světlo, aby co nejdříve vymizela. Koupání se mu moc nelíbí. Jakmile ho ponořím do vody, začne pištět. Musím pospíchat. Snad si časem koupání oblíbí stejně jako jeho starší sestra.

Spinkání jsem zakřikla

Josífkovi jsou teď čtyři týdny a moje původní radost z jeho vzorného spinkání začíná brát za své. Ze začátku se v noci budil téměř pravidelně po třech hodinkách (kojila jsem ho kolem desáté večer, pak kolem jedné, čtvrté a sedmé ráno, ale nedostatek spánku jsem zatím nepociťovala). Ale na dnešek jako by se děti domluvily a budily se na střídačku – a to zrovna, když je manžel na noční…

Pokaždé, když jsem nakrmeného a přebaleného Josífka uložila, ozvala se poplakávající Stázinka. Ohřála jsem jí mlíčko nebo jí donesla trochu sirupu proti bolesti, protože jí rostou stoličky. To ji, chuděrku, musí pěkně bolet. A takhle pořád dokola, celou noc. Ráno jsem to už nevydržela a dcerku jsem si výjimečně vzala do postele… zrovna jsme obě usínaly, když se ozval pláč. Pepíček.

Kéž bych se mohla rozpůlit

Jako mamina dvou dětí si hodně často přeji, abych se mohla rozpůlit. Jedna moje polovina by se věnovala jednomu dítěti a ta druhá druhému. S tím, že se člověk nevyspí, s tím se tak nějak, zvlášť u malého miminka, počítá, ale těžko se vyrovnávám s pocitem bezradnosti, když obě děti pláčou a potřebují mě najednou.

Nezdolná, záhadná rýma

Malý se v noci budí, protože ho stále trápí rýma. Je to zvláštní, protože přes den mu z nosu neteče a i v postýlce dýchá normálně, zato v noci „chrochtá“ jako by ho trápila zadní rýma. Zvlhčuji vzduch, vyvýšila jsem mu postýlku, aby měl hlavičku trošku výš než tělíčko, kapu mu do nosánku občas kapičky s obsahem mořské vody… Ale to odsávání, to nás trápí.

Kdo zažil hlavně u těch nejmenších dětí rýmu, jistě mi dá za pravdu, že je pro ně odsávání hotové utrpení… Používám klasickou odsávačku, dvě hadičky a malý plastový váleček. Odsávám, odsávám, ale někdy prostě neodsaju skoro nic… Rýma je prostě prevít.

Prdíky, bez vás to nejde

Když malého netrápí rýma, tak ho budí pro změnu bolavé bříško, kroutí se a poplakává. Dávám mu preventivní kapičky proti prdíkům před každým kojením, tak snad zaberou a malý nebude tolik trpět.

Malý je velký

Josífek krásně přibírá, za posledních čtrnáct dní 840 gramů… Je to kus chlapa, asi po tátovi. Porodní váhu měl 3130 gramů. Po porodu šel jako každé miminko s váhou dolů, takže při propuštění měl 2860. To se skoro týden nezměnilo, ale při další prohlídce ve dvanácti dnech měl zpět svou porodní váhu a nyní má již krásných 3970 gramů. Podle doktora ale přibírá až moc! Tomu nerozumím… No uvidíme, kolik bude vážit v šesti týdnech. O tom vám řeknu příště.

Pupeční kýla

Doktor také zjistil, že má Pepíček pupeční kýlu. Prý ji má skoro každé druhé miminko a časem se pravděpodobně vstřebá. Ptala jsem se, zda malého ta kýla bolí a prý ne, tak to se mi po těch našich peripetiích opravdu ulevilo.

Vaše maminka Mimi LIVE!

Iva


Porodní zpráva malého Josífka:

  • Porod v 36+5
  • abnormální rotace záhlaví
  • pupečník 1x kolem krčku
  • Apgar skóre 9, 9, 10 bodů (Co to je Apgar skóre?)
  • Porodní hmotnost 3130 g
  • Porodní délka 49 cm
  • Záhy po narození rozvoj dechových obtíží – vrnění, pohekávání, mírná dyspnoe a tachypnoe, přechodně dependence cca na 30% O2. Příjem na JIPM. Není retence CO2.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist