Nejlepší spoření pro dítě

Víte, že stát poskytuje až 3000 korun ročně jako státní dotaci na stavební spoření? Jinými slovy, rozhodnete-li se svému novorozenci založit stavební spoření, stát vám každý rok přispěje třemi tisíci. Musíte však spořit nejméně šest let.

Chcete-li připravit peníze pro budoucího školáka, je stavební spoření ideální. Než půjde novorozenec do školy, může získat od státu až 18 000 korun.

Kolik spořit?

Ideální vklad činí 20 000 Kč ročně, protože 3000 je právě 15 % z 20 000 korun. Ale pozor! Státní dotace se vypočítává i z připsaného zhodnocení. Co to znamená? Nemusíte stavební spořitelně posílat 20000 korun každý rok, částka může být rok od roku menší.

Příklad: když jste po několika letech naspořili 100 000 korun, zhodnocení činí 2000 korun a poplatek za vedení účtu je 300 korun. Takže na účtu přibude 1700 korun. Stačí, když uložíte pouze 18300 a máte nárok na plnou státní dotaci.

Jak stavební spoření uzavřít?

Spoření je možné si sjednat v bance, ve stavební spořitelně nebo u finančních konzultantů. Stavebních spořitelen působí v republice šest, a ačkoliv jsou svázány stejnou legislativou, podmínky jejich produktů se liší.

Při uzavírání smluv se nastavuje cílová částka. To je suma peněz, která se na účet stavebního spoření maximálně vejde. Pozor, když přespoříte, nebude kam připsat státní podporu.

Poplatky

Poplatek za uzavření smlouvy závisí na výši cílové částky spoření. Ten činí 1 % z cílové částky. Z tohoto důvodu nemá smysl nastavit cílovou částku příliš vysoko. Pro spoření dítěti nepotřebujete vyšší cílovou částku vyšší než 200 000 korun.

Zisk

Odborníci spočítali, že efektivní zhodnocení činí po šesti letech zhruba 6 %. To je více než nabízejí spořicí účty i termínované vklady.  Navíc vklady do stavebního spoření jsou pojištěny a výnos je garantován. Pro střednědobé garantované spoření v řádech tisíců korun nenajdete lepší formu zhodnocení vašich peněz.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

5.5.2009 6:48 | autor: Jan Lener

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist