Stále přibývá žen, které nechtějí mít děti

Mateřství je pro většinu žen něčím úplně přirozeným. Přesto jsou ale takové, jež děti z nějakého důvodu mít nechtějí a svůj život si plánují výhradně bez nich. Litovat začínají mnohdy až v pozdním věku, kdy se cítí osamoceny.

Co vede nejčastěji ženy k bezdětnosti

  • Obecná nechuť k chování a projevům dětí
  • Nedostatek mateřských instinktů
  • Nechuť obětovat svůj osobní život a prostor dětem
  • Strach ze ztráty zaměstnání či profesního růstu
  • Svoboda osobního výběru
  • Finanční náročnost mateřství
  • Strach z mateřství nebo úmrtí dítěte
  • Strach z postižení či dědičné nemoci
  • Strach z fyzických následků těhotenství jako je ztráta fyzické přitažlivosti
  • Postoj, že není morální přivést dítě do „tohoto světa“

Nejčastějším důvodem, proč ženy odkládají mateřství, je kariéra. Touha po úspěchu a nezávislosti je upřednostněna před zodpovědností a starostlivostí o druhého. I proto jsou podle statistik z velké části mezi celoživotně bezdětnými ženami nejvíce zastoupeny vysokoškolačky a tzv. kariéristky, jež upřednostňují práci úplně před vším.

Takový život si zvolily i herečky Greta Garbo nebo Katherine Hepburnová, ale také německá kancléřka Angela Merkelová nebo americká ministryně Condoleezza Riceová.

Se svými nekompromisními názory zaměřenými na děti se svěřila magazínu OK i velmi populární zpěvačka Mariah Careyová: „Cítím, že by mi děti nejen ohrozily hvězdný život, ale i dobrou karmu, což by pro mne bylo velmi traumatické, a já nechci žít v neustálém napětí a stresu. Navíc bych ani nezvládla výchovu dětí a už vůbec si nenechám zkazit svou image a styl divy tím, že budu vyměňovat plínky.“

Vlastní život především

Dalším důvodem, proč ženám nic neříká mateřství, je ztráta jejich soukromí. Mají strach z toho, že jejich život by najednou nebyl o nich samotných, ale o někom jiném. Nechápou, proč by se měly vzdát cestování, sportu a soukromých aktivit a začít se dělit o vše, co mají, s někým druhým. Chtějí si užívat svého volného času a ne se obětovat a připadat si jako pečovatelky a služky.

Některé ženy dokonce považují potomky za ničitele vztahů. Podle nich se párům, kterým se narodí dítě, rázem i pokazí vztah. Ti dva už nejsou milenecký pár, ale jen rodiče. Jejich vztah začne stagnovat a proměňovat se spíše v kamarádství či soužití ze zvyku.

Bezdětných žen stále přibývá

Mezi šedesátnicemi je dnes asi jen pět procent bezdětných. V generaci dnešních třicátnic to bude možná až sedmnáct procent. Podle demografů bude počet bezdětných žen v české společnosti neustále růst. Částečně za tento fakt bude moci zvýšená neplodnost žen, dominantu ale převezme dobrovolná bezdětnost.

Přestože porodnost u nás za poslední roky markantně stoupla, lidé čím dál častěji rodičovství odkládají do pozdějšího věku.

Podle statistik byla až do roku 1997 nejvyšší plodnost u žen 20 až 24letých, v roce 2007 se nejvíce dětí narodilo ženám ve věku 25 až 29 let. Statistikové však odhadují, že se během příštích let posune porodnost u žen ještě dál. Nejvíce maminek by mělo být mezi 30. a 34. rokem.

A přestože neustále roste počet prvorodiček čtyřicátnic, nelze očekávat, že se všechny děti plánované na pozdější dobu nakonec narodí. Může se totiž stát, že ženy kariéristky prošvihnou svůj čas otěhotnět a porodit dítě prostě nestihnou. Takové ženy se pak o to více upínají na své partnery, příbuzné, přátele, zaměstnání a koníčky.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist