Odchod na mateřskou dovolenou

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Kdy jít na mateřskou? Co nejdříve? Co nejpozději? Samozřejmě je to na každé mamince, jejím zdravotním stavu a jejím vlastním uvážením.
foto: freeimages.com

Já jsem si říkala, že bych se doma nejspíše nudila. I když ne zcela. Zařizování všeho, co je spojené s příchodem miminka zaměstná až, až. Každopádně jsem si říkala, že když je mi dobře a nemám žádné zdravotní potíže, tak se budu snažit ještě do rodinného rozpočtu přispět, když pak bude dosti omezený.

Můj praktický lékař sice doporučoval, že bych měla jít na nemocenskou již v září, abychom předešli případným nachlazením či chřipkové viróze, ale nebývám skoro vůbec nemocná, tak toho nevyužiji. Navíc letošní září bylo krásné a říjen bude zřejmě také spíše teplejší.

Když se nad otázkou odchodu na mateřskou dovolenou zamýšlím, tak to v práci velice rychle ubíhá. Stále je co dělat a člověk se rozhodně nenudí. Jsem v kontaktu se skvělými kolegy, za což jsem velice ráda. Co mě však trápí je, že moje pracovní smlouva je na dobu určitou. Měla by mně skončit příští rok v době mé rodičovské. Zatím to v práci nevypadá, že by bylo možné smlouvu prodloužit. To je nemilé, nechce se mi během rodičovské, vyřizovat nutnou administrativu na pracovním úřadě. Nehledě na to, kdybych chtěla mít druhé děťátko, jako že jsme o tom s manželem uvažovali, neměla bych již nárok na 2. mateřskou, neboť tu vyplácí zaměstnavatel. No, a rodičovskou bych si nemohla zvolit sama, ale byla by mně přidělena automaticky 4 letá, což mi nevyhovuje.

Je více než jasné, že mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou je velká jistota a odpadává tím spousta starostí. Mám strach, že po X letech doma budu na pracovním trhu tak trochu nechtěná. No, jak to vypadá, musím čekat a doufat, že to dobře dopadne. Nebudu se tím nyní trápit, když to sama nijak ovlivnit nemohu. Ono má vše svá řešení, své klady a zápory. Uvidíme, co pro mi osud přichystá.

7. 10. 2014Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Pavlusha
Pavlusha

Ahoj Míšo, velice mě těší, že čteš ráda můj blog. Někdy mám pocit, že jsou čtenářky příliš přísné, když dávají palce dolů jako hodnocení.

Přejít z jednoho rodičovského příspěvku rovnou do druhého RP samozřejmě jde. U tebe byla pauza mezi oběma RP 3 roky, což je výborné, neboť jsi stihla vyčerpat celý 1. RP. Psala jsem o tom, že když nastane situace a v průběhu 1. RP mi skončí pracovní smlouva a já budu chtít mít druhé miminko, tak přijdu o nárok na mateřskou dovolenou (tu hradí totiž zaměstnavatel) a budu pobírat rovnou RP. Tím, že budu v  době s 2. miminkem nezaměstnaná (r. 2013)a během té doby se podmínky pobírání této dávky a možnost volby doby trvání rodičáku změniy. Délku si nyní vždy můžeš vybrat bez ohledu na to jestli si ty byla někde zaměstnána. Stačí když byl manžel rok před tím zaměstnán a řádně platil soiální a zdravotní. Výměr tedy udělají od něj. Stačí tedy jeden z rodičů. Já měla dítě ihneed po škole a nebyla jsem tedy nikdy na HPP zaměstnána, nemohla jsem si délku tedy vybrat ale od r 2012 se to změnilo a při druhém prckovi jsem si to zkrátila na 3 roky díky tomu že manžel zaměstnání má. Za dva roky mě ovšem RP skončí a hurá do práce. Moc se těším jen doufám aby ta práce byla a tak si dělám starosti už teď. Mějte se krásně s manželem i prďouskem:-) a hlavně pohodu a užívat si každé volné chvíle...:)

Obrázek uživatele Michaela
Michaela

Ahoj Pavlíno. Ráda čtu tvůj blog a přeji pevné zdraví a zdárný průběh zbytku těhotenství i porodu. Sama mám dvě děti a přešla jsem z 1.rodičovského příspěvku (r. 2010) rovnou do 2. RP (r. 2013)a během té doby se podmínky pobírání této dávky a možnost volby doby trvání rodičáku změniy. Délku si nyní vždy můžeš vybrat bez ohledu na to jestli si ty byla někde zaměstnána. Stačí když byl manžel rok před tím zaměstnán a řádně platil soiální a zdravotní. Výměr tedy udělají od něj. Stačí tedy jeden z rodičů. Já měla dítě ihneed po škole a nebyla jsem tedy nikdy na HPP zaměstnána, nemohla jsem si délku tedy vybrat ale od r 2012 se to změnilo a při druhém prckovi jsem si to zkrátila na 3 roky díky tomu že manžel zaměstnání má. Za dva roky mě ovšem RP skončí a hurá do práce. Moc se těším jen doufám aby ta práce byla a tak si dělám starosti už teď. Mějte se krásně s manželem i prďouskem:-) a hlavně pohodu a užívat si každé volné chvíle...:)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Hrajeme si na raka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Stala se nemilá věc. Klárka mně spadla z lavice. U babičky a dědy je v kuchyni lavice. Jelikož skoro celé dopoledne trávíme tam, kvůli přípravě jídla, máme Klárku u sebe. Dávali jsme ji na lavici. Protože je poměrně úzká,... Celý článek »

Rýma nás potrápila, ale zvládli jsme to.

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárku přepadla minulý týden rýma. Jako na potvoru jsme byly den před tím v Praze a já tam nechala odsávačku. U manželových rodičů náhradní nemáme. To byl trochu problém, neboť vysát nosík pusou nešlo. Vyrobily jsme provizorní... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené