Já sám! Nechte ho, nakrmí se bez vaší pomoci

Kolem šestého měsíce si dítě nevystačí s kojením a nastává tak čas začít s příkrmy. Zapojte je do chvil strávených u společného jídla a vyzkoušejte metodu Baby Led Weaning – metodu krmení, které si řídí samo dítě. Stačí jídlo nakrájet na malé kousky a nechat kojence, aby chutě a potraviny objevovalo po svém.

V devadesátých letech vydala porodní sestra Gill Rapleyová knihu, kde popsala svou metodu nazvanou Baby Led Weaning (BLW), v češtině bychom mohli hovořit o krmení, které si řídí samo dítě. Jakkoliv to zní složitě, princip této metody je jednoduchý. Spočívá v tom, že jídlo nakrájíte na malé kousky, s nimiž půjde dobře manipulovat, a naservírujete je dítěti.

Někteří rodiče najeli na tuto metodu, aniž by o ní nějak zvlášť přemýšleli, je totiž vcelku přirozená – miminka velice ráda někoho napodobují, snaží se sebrat jídlo z talíře rodičů nebo sourozenců a jsou šťastné, že se dokážou nakrmit samy jako ostatní.

„O této metodě slyším prvně, ale praktikovala jsem ji, aniž bych vůbec věděla, že se jedná o nějaký oficiální postup. Petřík dostává po kouskách syrovou i vařenou zeleninu, ovoce, vlastně dost často se krmí sám, strašně moc ho to baví. Sice polovina skončí na zemi, na oblečení a všude kolem, ale je to dítě a takové věci neřeším. Samozřejmě taky lžičkujeme, máme to ale tak půl na půl,“ vypráví třicetiletá Iveta.

Výhodou této metody je, že dává dětem možnost objevovat jídlo po svém. Dítě si tak může na vlastní kůži ohmatat odlišné textury potravin. Rodiče bývají skutečně nadšeni, nenásilně naučili dítě zvykat si na pevnou stravu a dítě snědlo vše, co dostalo.

Studie navíc prokázala, že děti, které rodiče nechali, aby se samy nakrmily, již od útlého věku zkonzumují širokou škálu potravin. Je dokonce pravděpodobné, že se dítě i v budoucnu bude snadno držet správných stravovacích návyků. Navíc se ušetří pozdějšího přeučování z mixované na pevnou stravu.

Jak začít

Chcete-li krmení řízené dítětem vyzkoušet, nabídněte dítěti nutričně vyváženou, na kousky nakrájenou stravu, nejlépe v době, kdy vy sami jíte. Zapojíte-li miminko do rodinného stolování, naučíte jej správným návykům a možná vám odpadnou starosti s přemlouváním, aby něco snědlo, odmítat, když ostatním chutná, je tak těžké.

S dítětem můžete v klidu sdílet většinu zdravého jídla, které konzumujete v rodině. Na místě je ukázněnost, při přípravě jídla omezíte sůl, cukr a koření. Vhodné je ovoce, zelenina, maso, rýže, těstoviny, nemusíte se obávat vykostěných ryb. Čím pestřejší bude strava, tím větší bude mít dítě šanci naučit se nové chutě a potraviny. Vyhněte se polotovarům, medu, uzeninám, nadýmavým potravinám, sladkostem a dalším, které jsou nevhodné pro kojence.

Až si jídlo připravíte, posaďte dítě ve vzpřímené poloze směrem ke stolu. Ujistěte se, že může dobře manipulovat oběma rukama. Následně naservírujte před dítě kousky jídla nebo je dítěti postupně podávejte a nechte jej, ať si jídlo vezme z vaší ruky. Začněte s jídlem, které půjde snadno uchopit. Nečekejte, že zezačátku sní dítě vše, co mu dáte. Pokud zkonzumuje alespoň několik kousků, bude to úspěch.

U starších kojenců nabídněte během jídla dítěti vodu, aby se mohlo napít, kdykoliv bude potřebovat. Důležité je neztrácet trpělivost a nespěchat, nechte dítě, ať si s kousky jídla pohraje a zkusí je uchopovat. Nezapomeňte, že první pokusy s pevnou stravou jsou spíše o zábavě a objevování.

Čtěte také:

Už žádné kašičky

Na rozdíl od tradičního krmení, BLW mění postup – tradičně dítěti podáváte pyré, které nejdříve polyká a až později se učí stravu kousat, u řízeného krmení je to naopak, nejdříve musí dítě jídlo rozkousat, pak polknout.

Stěžejní je nechat dítě, aby s nabízeným jídlem udělalo, co chce. Aby samo přišlo na to, jak správně jíst. Neřešte případný nepořádek, když bude dítěti padat jídlo na zem, nesnažte se jej omezovat v tom, jak by mělo jíst.

Rodiče, kteří metodu BLW již vyzkoušeli, doporučují porozhlédnout se po internetu a najít si řízené krmení v praxi. Je dostupná celá řada videí, kdy pyšní rodiče natočili své dítě, jak se samo krmí.

Jakmile se pustíte do experimentů s pevnou stravou, můžete s klidným srdcem zapomenout na mixování kašiček a pyré. Čím bude vaše dítě při jídle obratnější, tím mohou být kousky jídla menší, dítě se tak bude muset více snažit, aby stravu uchopilo, čímž procvičí jemnou motoriku.

Jen se připravte, že okolí jídelního místa vašeho dítěte bude vypadat všelijak. Nezapomeňte proto na snadno omyvatelné materiály, případně podložku, kterou umístíte pod dětskou židličku. Stěžejní je zásada, nevkládat dítěti jídlo do úst. Nechte jej, aby se najedlo úplně samo.

Je BLW vhodné i pro mé dítě?

Neprospívá-li vaše dítě stejně jako ostatní jeho věku, raději zůstaňte u klasických kašiček nebo se poraďte s pediatrem. Jistou opatrnost zachovejte i v případě, že se u vašeho dítěte dá očekávat potravinová alergie. Zde je namístě přidávat opatrně nové druhy potravin a s každou novou počkat tři dny, než se potvrdí její nezávadnost.

Někteří rodiče se obávají, že by se dítě mohlo pevnou stravou snadno dusit nebo dávit, ale zastánci metody argumentují, že jakmile dítě dokáže vzpřímeně sedět a dokáže jídlo správně uchopit nebo rozžvýkat, vše by mělo být v pořádku. Přesto byste při jídle nikdy neměli nechávat dítě samotné a v případě, že mu zaskočí, být po ruce.

Některé kousky stravy mohou jít dítěti špatně žvýkat, požívá-li rozmačkanou stravu, sní toho pravděpodobně víc. Možností je tak kompromis – ze začátku poskytnout dítěti jak rozmačkanou, tak pevnou stravu. Ať si vybere.

19.5.2017 11:32 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist