Chcete dobře porodit? „Vypněte“ hlavu

Porod je normální věc. Není to nemoc. Když nejsou komplikace, je pro rodící ženu nejlepší, aby ji pokud možno nikdo nerušil. Jak to ale zařídit? Jednoduše. „Stačí“ přítomnost schopné porodní asistentky. A pak ještě jedna maličkost: Nemyslet.

Nejlépe prý rodí ženy, které o porodu „nic moc nevědí“ nebo jsou případně všeobecně méně vzdělané, traduje se.

Z praxe však vyplývá, že vzdělání a informovanost, případně jejich absence, nejsou překážkou spontánního a dobrého porodu.

Hlavní úlohu v tu chvíli hraje schopnost vypnout mozek, přesněji řečeno jeho myslící část – neokortex. Z ženy se při porodu musí stát v tom nejlepším slova smyslu primitiv. Musí se dokonale uvolnit.

Moudrost těla

Není náhodou, že žena, která je do porodu jak se patří ponořena, snižuje své vyjadřovací schopnosti ze souvislých vět na jednotlivá slova a v posledku jen skřeky či citoslovce a někdy má potřebu odkládat i oblečení.

Doslova svléká jednu kulturní vrstvu za druhou. I vzdělaná žena porodí krásně, když si věří, přesněji řečeno, když věří přírodním silám a moudrosti svého těla. Informovanost je zapotřebí k vytvoření optimálních podmínek ještě před porodem. Když porod začne, mají výhodu ty ženy, které dokáží přestat kontrolovat své chování.

Jde do tuhého

Schopná porodní asistentka pomáhá zdravé rodící ženě, aby její porod byl co nejpřirozenější, nejpříjemnější a nejbezpečnější. Jak to dělá? Ctí principy tak zvané primární prevence. To znamená, že díky svým zkušenostem a znalostem o tom, jak má vypadat normální porod, poskytuje ženě porozumění, podporu a nezasahuje do porodního procesu o nic víc, než je nezbytně nutné. Je ženě oporou a také dokáže včas odhadnout, kdy už jde „do tuhého“ a je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Nejlepší je nedělat nic

Pokud to opravdu není nutné, dobrá porodní asistentka nedělá takřka nic. Jen tam klidně je, zcela pro rodící ženu. A v tom je to hlavní kouzlo. Pomáhá ženě nalézt to správné vnitřní rozpoložení, díky kterému porodí spontánně sama.

V případě potřeby jí pomáhá ulevit přirozenou cestou od bolesti (doporučí jinou polohu, sprchu atd.), poskytne útěchu, vytvoří emocionální prostor pro sdílení a rozložení zátěže. V každém případě ženu co nejméně ruší.

Most k lékaři

Není-li zbytí, funguje jako přemostění mezi ní a lékařem, případně naopak jako nárazník a překladatel „z cizí řeči“ v případě, že lékař, když je podezření na vážnější zdravotní komplikaci, potřebuje zasáhnout.

Prosím nerušit!

Porod je normální proces, o který se z velké části stará příroda. Je však stejně jako jiné tělesné a duševní procesy snadno narušitelný.

V lidské povaze je věci upravovat k „obrazu svému“, „vylepšovat je“ a přitom by často stačilo naopak „vypnout“ a „nechat to být“. Bohužel často hasíme, co nás nepálí jen proto, že máme strach, „nedá nám to“, jsme netrpěliví anebo se necháváme strhnout vypjatou situací a začneme věci zbrkle „řešit“.

Porod vyžaduje své vlastní tempo, svůj čas, klid a ovzduší důvěry. Nevyžaduje „řešení“, ale trpělivost, uvolnění a lásku.

Dopřejte to svému porodu. Dopřejte to sobě i svému dítěti.

Překvapivě skvělým pomocníkem je v „těžkých chvílích“ dobrosrdečný humor a smích. U porodu to platí také, i když jste už na konci svých sil… Smích člověka uvolňuje.

Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) k péči při normálním porodu:

Cílem péče je zajistit dobré zdraví matky a dítěte s minimální možnou mírou intervence, která je indikovaná pro bezpečí matky a dítěte. Tento přístup nutně vede k závěru, že při normálním porodu by pro intervenci do přirozeného průběhu měl existovat opodstatněný důvod. (Zdroj: Cesty ke spokojenému porodu, Hnutí za aktivní mateřství, Praha 2009)

5.8.2009 6:59 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist