Jak se rodí miminko

Co se děje při porodu? Podívejte se spolu s námi na jeho nejzajímavější část: druhou dobu porodní nebo jinak řečeno sám příchod miminka na svět.

 

Obrázek 1

Pod vlivem děložních stahů prochází hlavička po vstupu do pánve porodními cestami. S každou kontrakcí se hlavička posune o kousek blíže k hrázi. Čím hlouběji je hlavička vstoupená do porodních cest, tím více žena pociťuje tlak na konečník.

Obrázek 2

Další fází je prořezávání hlavičky. Poševní vchod je vyplněn hlavičkou plodu. Hráz je napnutá. V případě vysoké pevné hráze, u které hrozí její poranění, se provádí nástřih hráze neboli episiotomie. Pokud se nástřih provede za děložní kontrakce, nemusí mít žena obavy z bolesti. Při porodu hlavičky je velmi důležitá spolupráce rodičky a porodníka. Jeho úkolem je bránit překotnému porodu hlavičky, chránit hráz a vést ženu k přiměřenému zatlačení ve správné chvíli.

Obrázek 3

Porozená hlavička tzv. rotuje vpravo nebo vlevo. Znamená to, že je natočena jednou stranou ke konečníku rodičky a druhou ke stydké sponě. Porodník uchopí hlavičku do obou rukou a táhne ji směrem dozadu (směrem ke konečníku ženy). Tím je porozeno přední raménko plodu. Potom nakloní hlavičku dopředu ke stydké sponě ženy a porodí se zadní raménko plodu.

Obrázek 4

Po porodu obou ramének většinou už postačí jedno až dvě zatlačení a porodí se tělíčko a končetiny plodu. Po porodu se obvykle položí miminko ženě na břicho. Před předáním novorozence dětské sestře přestřihne porodník pupeční šňůru.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist