Každý porod potřebuje respekt!

Zdravotnická péče během porodu by měla být zdravá a bezpečná. To je tvrzení, na kterém se bezesporu shodnou lékaři, lékařky, porodní asistentky, rodící ženy, jejich partneři a vlastně celá společnost, protože porod se týká každého z nás.

Značné rozpory ovšem nastanou v odpovědích, jak by měla ta zdravá a bezpečná péče vypadat. Císařský řez na přání? Porod do vody? Na porodní stoličce? Nebo s přivázanýma nohama, aby matka omylem svému dítěti neublížila? S využitím aromaterapie? Za zvuků hudby? S dulou? S partnerem? Ve špičkově vybavené porodnici? Na malé útulné okresní klinice? V porodním domě? Doma? V hypnóze? V narkóze?!?

Informace, ne rutina

Existuje dostatek spolehlivých výzkumů a z nich plynoucích doporučení, která na tyto otázky odpovídají docela jednoznačně. A shodují se v tom, že je především důležité respektovat přání ženy ohledně okolností porodu, neboť to rovněž významnou měrou zvyšuje bezpečí. Zákroky, léky a operace pak mají své opodstatnění až ve chvíli, kdy se objeví náznak nějakých komplikací.
Světový týden respektu (STRP) k porodu vznikl na obranu normálního, přirozeného procesu, proto, aby předkládal nejnověji dostupné vědecké informace. Je třeba si uvědomit, že bezpečná péče při porodu nemůže být založena na nějakých neměnných zvyklostech a rutině, ale právě jen na vědeckých informacích.

Jak se zrodil STRP?

U zrodu této chvályhodné tradice stál muž – francouzský programátor Bernard Bell, který spolu se svou ženou dlouho marně hledal přátelské a bezpečné místo pro narození potomků. Nakonec ho našli, děti mají tři a k tomu je Bernard duchovním otcem Frankofonní aliance pro respektovaný porod i tradice STRP.
Zpočátku se STRP konal jen v několika frankofonních zemích, nyní už je hojně rozšířen. Česká republika se připojuje pošesté.

Hnutí za aktivní mateřství pořádá v pražském Kině Perštýn Informativní festival o těhotenství Umění porodit a expozici výrobků šetrných pro člověka i přírodu Homo ecologicus. Po celý týden od 16. do 22. května mohou diváci snít v děloze za zvuků „prenatální hudby“ Moniky Načevy, projít si malý porodní sálek, začíst se do doporučovaných knih a časopisů, občerstvit se ve zdravém, zeleném baru, nakoupit vybrané výrobky v obchůdku, navštívit poradnu porodní asistentky a zejména vzdělávat se a poučovat v poradnách, na přednáškách a workshopech.

Největším lákadlem programu STRP jsou bezesporu filmové projekce.
Letos na diváky čekají čtyři dokumentární filmy: Porodní plán režisérek Kateřiny Kačerovské a Gabriely Kontra, Orgasmický porod Debry Pascali Bonaro, Porod doma – možnost volby Jany Doležalové a novinka Měsíc v nás Diany Fabiánové. Po filmu nabízíme vždy prostor k diskusi a reakcím, kam jsou zvány i tvůrkyně a někteří protagonisté filmů.

K akci se připojuje celá řada dalších organizací po celé republice, v každém regionu tedy zájemkyně a zájemci najdou nějaké kontaktní místo, přednášku, filmovou projekci nebo diskusní setkání.
Světový týden respektu k porodu 16. – 22. května 2011
Bližší informace o programu, expozici, přednášejících a pořádajících, jakož i seznam připojených organizací najdete na webových stránkách www.respektkporodu.cz.

Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství

5.5.2011 9:24 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist