Označování novorozenců – co se změnilo

Co se změnilo v označování miminek od třebíčské kausy? Můžeme si být jisti, že k podobné záměně už nedojde? Zeptali jsme se v několika porodnicích. A co na to ministerstvo?

„Existuje celý právní systém, který ukládá zdravotnickým zařízením poskytovat zdravotní péči řádně a bezpečně. Je na jednotlivých zdravotnických zařízeních jak zajistí, že se ke správné mamince dostane správné miminko. Konkrétní postupy doporučují například odborné společnosti. Žádný systém není absolutně zajištěn proti lidské chybě, ale certifikované nemocnice umí chybám předcházet nebo je alespoň včas odhalit,“ prohlásil ředitel odboru komunikace s veřejností na Ministerstvu zdravotnictví ČR, Mgr. Tomáš Cikrt.

MUDr. Helena Slavíková, ÚPMD Praha – Podolí:
„U nás se postupuje už několik let stejně, a to tak, že se děti označují okamžitě po narození přímo na porodním boxu za přítomnosti maminky či dalšího rodinného příslušníka. Značení používáme dvojité.

Máme pásky v barvě pohlaví (růžové a světle modré), na které se lihovým fixem napíše jméno a příjmení dítěte a datum narození. Pásku mu připevňujeme na zápěstí. Zároveň máme připravenou dvojici čísel, které přivážeme mamince i dítěti také na ruku. Po celou dobu pobytu v porodnici musí mít oba čísla připevněná, stejně jako novorozenec pásku.
Dále má miminko své jméno uvedené na postýlce a na zavinovačce. Miminka u nás nepopisujeme na nožičku. Při odchodu z porodnice maminka vrací čísla a dostává na památku pásek z ručičky.“

A jak to funguje při porodu císařským řezem, kdy je maminka v celkové narkóze a nemůže proto sledovat, jak jí miminko označují?

„Po císařském řezu se miminko odnáší na dětský box, kde je hned označeno stejně jako po spontánním porodu, to znamená páskou a číslem. Pokud je v blízkosti tatínek, může si své miminko prohlédnout hned po porodu. Mamince před začátkem operace sestřička přivazuje na zápěstí číslo, které po porodu dostane miminko. Stejně označené jsou i předčasně narozené děti, ty nejmenší mají své jméno, porodní hmotnost, datum a týden těhotenství napsané na identifikační kartě na inkubátoru.“

MUDr. Martin Gregora, dětský lékař a neonatolog z Nemocnice ve Strakonicích: považuje včasné a správné označení dítěte a matky za velmi důležitý moment při celém ošetřování novorozence. Značení je podle něj jedna z mála procedur, které je třeba provést bezprostředně po porodu, na těle matky nebo v její blízkosti v průběhu prvního kontaktu s rodiči. K označení se nejlépe hodí nerozpojitelný náramek, který by měl obsahovat dostatek identifikačních údajů:
jméno, příjmení, datum narození, pohlaví, pořadové číslo. Doporučuje se ještě, aby identifikační páska obsahovala i jméno a příjmení matky a hodinu porodu. Označuje se současně matka i dítě. Jako doplňkové označení je možný popis dítěte na stehýnku nebo na zadečku, případně ještě označení postýlky.
„V případě císařského řezu to probíhá v zásadě stejně jako při spontánním porodu. Pouze matka není přítomna. Prostě platí, že dítě se označuje ihned, jakmile je to možné. Pokud se dítě resuscituje, označení se odloží a provede se, když je jeho stav stabilizovaný. Označení se týká i novorozenců před transportem na jiná oddělení“,“ dodává MUDr.Martin Gregora.

MUDr. Jiří Turek, FN Plzeň, Gynekologicko – porodnická klinika:
Máme trojí značení, které je stanoveno vnitřním předpisem. První označení dostává žena – rodička – už při příjmu do nemocnice: obdrží zelený identifikační náramek, na němž je uvedeno její křestní jméno, příjmení a další identifikační znaky. Jakmile žena porodí, provedeme souběžně u ní i u právě narozeného děťátka další značení.
Údaje na identifikačním náramku ženy (u nás používaný typ náramku má „kapsičku“ na vyjímatelnou papírovou kartičku) doplníme o číslo porodu dle porodní knihy, dále napíšeme na náramek pohlaví narozeného dítěte a jeho jméno. Číslo porodu podle porodní knihy napíší zdravotníci také ještě obtížně smývatelnou barvou na matčino stehno.
Vlastní identifikační náramek okamžitě po narození získává i miminko (kluci dostávají modrý, dívky růžový). Na tomto náramku je také uvedeno křestní jméno a příjmení dítěte, datum a čas jeho narození a identifikační číslo, pod nímž je zapsané v tzv. knize porodů. Náramek je hygienicky nezávadný, plastový, jednorázový a lze jej sejmout pouze přestřižením. V žádném případě jej nelze sundat například při koupání, to máme prověřené několikaletou praxí.

Poté sestra znovu napíše dítěti na tělo obtížně smývatelnou barvou číslo porodu dle porodní knihy (je stejné jako na náramku) a po zabalení dítěte do zavinovačky dostává dítě další identifikační číslo na zavinovačku.
Nejlepším způsobem zabezpečení je však skutečnost, že u nás rodí žena v samostatném a uzavřeném porodním pokoji, odkud dítě neodnášíme, takže celou dobu zůstává na očích své matce, případně další osobě, která je u porodu přítomna (většinou partner, ale třeba i sestra, matka, kamarádka, dula), tudíž je zcela vyloučené, aby k nějaké chybě došlo.
Zdravotníci přímo v každém z porodních pokojů dítě myjí, váží a měří a všude jsou také vyhřívaná lůžka pro novorozence.
Podobná bezpečnostní opatření platí i pro porod císařským řezem. Přímo na porodním sále je okénko k jednotce intenzivní péče o novorozence, takže opět dítě nikam nepřenášíme a okamžitě zajistíme identifikaci.

MUDr. Radka Bočánková, z Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Strakonice nám prozradila, že u nich mají novorozenci trojí značení. Po porodu dostane miminko na ručičku identifikační pásek, kde je napsáno jméno, datum narození a pořadové číslo v měsíci (kolikáté miminko je v daném měsíci narozené) a na stehýnko se mu fixem napíše příjmení. Mamince se na její identifikační pásek připíše jméno miminka, pohlaví a opět pořadové číslo.
V případě císařského řezu je označení stejné jako na porodním sále a mamince se na identifikační pásku připisuje jméno, pohlaví a pořadové číslo dítěte ve chvíli, kdy k ní sestra přinese miminko k prvnímu přiložení k prsu.

19.2.2009 11:56 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist