Porodní dům, ve kterém se nerodí

Porodní dům U čápa zná zřejmě každý. Je to jediný porodní dům v České republice. I přesto, že se nazývá porodní, rodit se v něm nesmí. Porodní dům U čápa funguje od září roku 2005. Jeho porodní část byla dovybavena a plně připravena k užití o půl roku později, v březnu 2006. Za další půl rok, tedy v říjnu 2006 získal Porodní dům registraci zdravotnického zařízení. Registrace ale nebyla domu udělena v plném znění a tak se v domě smějí provádět všechny činnosti kromě vedení porodu samotného.

„Proces byl momentálně zastaven. Pro pražský magistrát, který povolení uděluje, je příběh uzavřen. Jednání na mezinárodní úrovni ale stále běží,“ vysvětluje ředitelka Porodního domu Zuzana Štromerová. „Vše je způsobeno mezerami v zákonech. V době, kdy zákony o vybavení a provozu nestátních zdravotnických zařízení vznikaly, se na porodní domy nepomýšlelo. Zákon tento pojem bohužel nezná.“

Co se tedy nyní v Porodním domě děje?

V současně době zde mohou klientky navštěvovat předporodní kurzy, mohou využít konzultačních a poradenských služeb porodních asistentek, zajistit si zde doprovod k porodu do nemocnice či vedení porodu v domácím prostředí, péči před a po porodu či využít služeb laktační poradkyně.

Porodní dům U čápa slouží také jako centrum porodních asistentek. Máte-li tedy zájem rodit například doma, můžete využít právě jejich služeb. V tom případě byste se měli odebrat do péče porodních asistentek Porodního domu již během těhotenství.

„Je lepší, když je na seznámení s rodičkou více času, když je více času pro obyčejné povídání a vzájemné poznání. Díky tomu si může žena porodní asistentku v klidu vybrat, ne každá jí totiž musí sedět,“ vysvětluje Zuzana Štromerová, která již asistovala u stovky domácích porodů.

Kdy přijít, chci-li asistentku k porodu?

Chcete-li využít služeb porodní asistentky, přijďte do Porodního domu nejlépe po skončení prvního trimestru. Můžete pokračovat v návštěvách svého gynekologa, ale také můžete docházet pouze za porodní asistentkou k „Čápovi“.

V poradnách PD nebudete prohlédnuta jako u klasického gynekologa, porodní asistentky používají odlišné metody a používají místo techniky své ruce, hlavu a srdce. U čápa vám asistentka změří tlak, puls, teplotu, váhu, společně si o vašich radostech a problémech popovídáte, asistentka vám prohmatá bříško, jestli je s miminkem vše v normě, a změří se děloha.

Jak to tam vypadá?

 

Porodní dům je ve vilové čtvrti v Praze 4. Má tři podlaží, ve kterých je umístěna zdravotnická a vzdělávací část. Dvě porodní místnosti v prvním patře tvoří zdravotnickou část, velká místnost v podkroví (na pořádání seminářů a kurzů) je pro vzdělávací programy.

Po vstupu do domu na vás dýchne příjemný domácí pocit. Jeho žluto – oranžová atmosféra je uklidňující a velice přátelská, jako byste byla na návštěvě u známých. Na nástěnkách se můžete dozvědět zajímavé informace o mateřství, Porodním domu či o porodech samotných. Jsou tu fotografie miminek, která přišla na svět za pomoci zdejších porodních asistentek.

Ve druhém podlaží jsou dva porodní pokoje společně s vyšetřovnou, kanceláří ředitelky a další kancelář. Porodním pokojům dominuje velká porodní postel, jsou velice útulně zařízené, sousedí s nimi prostorná koupelna.

Velká podkrovní místnost o patro výš je vybavena židlemi s polštářky, televizí, tiskovými materiály, informacemi o porodu a dalšími užitečnými věcmi. Pravidelně se zde pořádají předporodní kurzy, semináře a jiná setkání.

Co mě to bude stát?

Služby v Porodním domě nejsou hrazeny pojišťovnami, musí se uhradit na místě v hotovosti. Je to proto, že péče porodní asistentky může být hrazena pouze tehdy, má-li smlouvu se zdravotní pojišťovnou a navíc jen tehdy, pokud si její péči vyžádá lékař. A lékaři si asistenci u porodu mimo porodnici nevyžádají.

Některé položky z ceníku:

Předporodní kurz 1 500 Kč

Individuální příprava doma 600 Kč

Individuální příprava v Porodním domě 400 Kč /hod

Zprostředkování péče při porodu doma 8 000 Kč

Doprovod k porodu do porodnice 6 500 Kč

 

18.2.2009 1:53 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist