Rodičkám chceme pomáhat, ne jim škodit

„Je důležité, zda při rozhodování, jestli rodit doma nebo v porodnici, jde matce především o vlastní pocity či je pro ni přednější zdraví dítěte,“ upozorňuje vedoucí porodník Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí MUDr. Petr Velebil, CSc.

Ústavu, kde minulý týden skončila maminka, která porodila v domácím prostředí v Praze na Vinohradech, téměř s fatálními následky. Miminku se krátce po porodu zastavilo srdíčko. Jen díky bleskovému příjezdu sanitky a rychlé resuscitaci a následnému převozu do porodnice se miminko podařilo zachránit. Ne vždy však takové případy končí dobře.

Pane doktore, stávají se takto nenadálé případy i v bezpečí porodnice?
Jistě, stane se, že stav novorozence bezprostředně po porodu není dobrý. V tu chvíli je ale na místě pediatr a neonatolog. Ti mu okamžitě poskytnou odbornou pomoc.

Dají se tyto případy očekávat? Vždyť matka i plod jsou před porodem a během něj dosti pečlivě sledováni a monitorováni.
Biologie a medicína jsou velice pestré, takže ani při sebelepší kontrole nelze všechno dopředu odhadnout. Během chvilky se porod či poporodní stav může naprosto zvrtnout. Proto chceme, aby maminky rodily v zajištěném prostředí, kde jim můžeme okamžitou pomoc poskytnout.

A pokud si maminka zajistí odbornou pomoc v domácím prostředí?
Ani sebelepší doktor při vážné komplikaci u porodu, a věřte, že taková věc se stane velice rychle, sám nic nezmůže. Bez potřebného zázemí, potřebných technologií a samozřejmě dalších odborníků, může být zcela bezmocný.

Pokud se však matka rozhodne rodit doma, je to její právo a rozhodnutí. Třeba proto, že se obává nepřiměřených rutinních zásahů do porodu, možná i jeho zastavení.
Víte, porod skutečně zastavit nejde. Jakmile se jednou rozeběhne, není žádné moci, která by ho zastavila. V tom je příroda nanejvýš svrchovaná. Kdyby šel porod zastavit, nebylo by tolik předčasných porodů.

A strach z nepřiměřených zásahů do porodu, či z nepříliš vlídného personálu? I to hraje obrovskou roli v tak zásadním procesu, jakým porod pro ženu bezpochyby je.
Je pravda, že ještě před několika lety nebylo chování zdravotníků v porodnicích všude na jedničku. Za posledních pět, deset let jsme ale v tomto ohledu udělali veliký krok kupředu. Myslím, že většinou již narazíte na přátelské prostředí, ve kterém se všichni snaží maminkám zajistit co možná nejpříjemnější prožití porodu.

Přesto tomu však některé ženy nevěří a volí raději domácí variantu.
Ano, v celé Evropě bychom našli jisté procento žen, které rodí raději doma. S výjimkou Nizozemí, kde je to dlouhodobý trend, se však počet žen rodících doma pohybuje mezi 0,6 až 4 procenty, což je velice menšinová populace rodiček.  My však nejsme v porodnicích proto, abychom ženám svými přístupy škodili či je zbytečně stresovali. My jsme tady od toho, že jim skutečně chceme pomoc.

A ta požadovaná intimita domácího prostředí?
Některé ženy se asi skutečně rozhodují mezi vlastním pocitem intimity v domácím prostředí a zdravím dítěte. Takto postavené to zní absurdně, ale skutečně to tak je. A to je pro mě naprosto nepochopitelné.

13.8.2009 12:14 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist