Porod může být krásným zážitkem

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Milé maminky, tak už se nám narodila Klárka. Spontánní porod jsme zvládly, i když byl koncem pánevním.

Nyní vám popíšu, jak to vše probíhalo od nasazení kapaček (doporučuji přečíst předchozí článek s názvem "Nečekaný porod"). Ačkoliv jsem byla již na 4-5 cm otevřená, kontrakce stále nepřicházely ani po 6ti hodinách (to znamená, že jsem neměla stále žádné bolesti). Paní doktorka proto navrhla nasadit kapačky s hormonem oxitocin, který by měl stahy vyvolat. Bez kontrakcí totiž rodit nelze, to by bylo příliš vysilující a neefektivní.

Po nasazení kapaček spadlo pár kapek a miminko dostalo hypertonus (začalo se dusit). Okamžitě kapačky vypnuli, nasadili mně kyslíkovou masku a říkali, ať zhluboka dýchám, že je to v tu chvíli opravdu důležité. Miminko se vrátilo do normálního stavu. Uff, to mi spadl kámen ze srdce. Ovšem jsem poplakávala, poněvadž jsem se opravdu moc bála, aby bylo v pořádku.

Paní doktorka se tázala, zda jsem psychicky na porod připravená, že si tím není zcela jistá. Ptala se, zda přeci jen nechci raději císařský řez, když jsem takto rozhozená. Odpověděla jsem, že na porod připravená jsem, že se nebojím, že mě jen velice vyděsilo, když ozvuky miminka kolabovaly.

Čekali jsme tedy, zda přijdou kontrakce. Ano, zhruba do půl hodiny se dostavily. Poprvé za celé těhotenství jsem pocítila nějakou bolest. Těžko usoudit, zda ta bolest byla velká či malá. Bolelo to, ano, ale dalo se to vydržet. To, co jsem slýchávala od známých, znělo děsivě. Některé mají z porodu a bolestí tak nepříjemný zážitek, že již dalšího potomka nechtějí. Já měla štěstí, že bolesti trvaly jen 2 hodiny, zřejmě i díky té krátké době, to nebylo nic tak hrozného. Nabízeli mně léky na utišení bolestí, ale já nechtěla, nepřipadalo mně, že by byly zapotřebí. Pak jsem si ulehla na lůžko, dala nohy nahoru a začala tlačit. Z pravé strany jsem měla manžela, z levé strany sestru - oba jsem pevně tiskla, když jsem zrovna tlačila. Z předporodních kurzů jsem věděla, že se má tlačit do břicha a ne do hlavy. I jsem si to nacvičovala, ale v tu chvíli, kdy jsem měla tlačit mně to moc nešlo. Tlačila jsem spíše do hlavy. Potom mě sestra položila dlaň na břicho a říkala, ať se snažím tlačit proti její ruce. To mně opravdu pomáhalo a šlo to lépe. Soustředila jsem se na její dlaň a tlačila směrem k ní. Manžel mně pomáhal při tlačení dávat hlavu k hrudi a otíral mě vlhkým hadříkem.

Tím, že se jednalo o porod koncem pánevním, měla jsem tam celkem asi osm lidí (doktorky – gynekoložky i dětské, sestry - gynekoložky i dětské). V pohotovosti byli někde vedle i anesteziologové, kdyby náhodou došlo ke komplikacím a muselo se nakonec přistoupit k císařskému řezu. Pamatuji si, jak paní doktorka říkala, že musím tlačit ve chvíli, kdy přijdou kontrakce, ať se zbytečně nevysiluji tlačením bez kontrakcí. Vybavuji si, jak říkala, že již vidí zadeček, ať tlačím, že mně to jde velice dobře. Připadalo mně, že to říká stále, že vidí zadeček, ale nic dalšího, že se neděje. Po chvíli mně dala u vchodu do pochvy injekci a nastříhla mě. Zase jsem tlačila, a ptala se, kdy už to bude. Při dalším tlačení říkala paní doktorka: „Ještě jednou a už to bude". Moc jsem tomu nevěřila a říkala si, že se jedná jen o povzbuzující větu. Byla jsem přesvědčená, že už tlačit nebudu, že počkám na další kontrakci. Otevřela jsem však oči, abych se přesvědčila, že už to opravdu bude. Ano, viděla jsem že stačí jen zatlačit a hlavička bude venku. Vzala jsem ještě pár sil a zatlačila. Sestra mně pomohla tím, že zatlačila na mé břicho. Hlavička vyklouzla ven, při tomto posledním momentu jsem měla oči stále otevřené. Bylo to úžasné vidět, jak to miminko vylezlo ven.

Na předporodním kurzu říkali, ať nečekáme, že nám dají na hruď krásné čisté miminko, které není fialové, rudé, nemá šišatou hlavu, není od krve či mázku jako tomu bývá ve filmech. Je to neuvěřitelné, ale Klárka nebyla ani od krve, ani od mázku, měla krásnou růžovou barvu a hlavu bez deformace. Opravdu ji neotírali, ani nemyli a byla čisťounká.

Ještě další dva dny jsem měla krásný sen o tom, jak rodím. Pro mě to byl krásný zážitek. Celkově trval porod od 16:00 do 18:53. Samotné tlačení trvalo cca půl hodiny. Měla jsem opravdu štěstí na rychlý a „bezbolestný" porod. Klárce jsem několikrát děkovala, že to vše zvládla tak rychle, bez komplikací a doprovodu bolestí. Přeji i vám ostatním maminkám, tak krásný porod!

15. 12. 2014Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Pavlusha
Pavlusha

Ahoj Hanči, třeba bude holčička hodnější nežli chlapci a bude rychlá a nebude Vás moc trápit. Každopádně držím palce, ať vše dopadne dobře bez komplikací a můžete se těšit dobrému zdraví. Určitě to dopadne dobře – člověk musí být optimista, a pak se štěstí dostaví.

Obrázek uživatele Hanča
Hanča

Tak to jste jedna z vyjímek ,co to měla tak rychle za sebou,já ani na prstech nespočítám kolik hodin jsem byla v bolestech než jsem odrodila :-( No uvidíme teď. Možná se zadaří :-)))))

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Příspěvky pro maminky a jejich dětičky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Milé maminky, věděli jste o možnosti využít příspěvku na cvičení v době těhotenství nebo na cvičení s dětmi? Zřejmě ano. Je tedy pravda, že také záleží na tom, u které pojišťovny jste registrované.  Celý článek »

Když mléko dochází

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Jak jsem již zmiňovala, začala jsem přicházet o mléko již na konci prvního měsíce. Říkala jsem si, že by bylo fajn, kdybych Alenku kojila o něco déle nežli Klárku (tu jsem kojila necelé tři měsíce, pak již mléko došlo), ale že... Celý článek »

Ach, ty prdíky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Alenku trápí bolesti bříška. Trpěla na to i Klárka. Tvrdí se, že nadýmání a prdíky provází více chlapce, ale bohužel obě naše holčičky jsou na to háklivé. Je to hrozné vidět miminko, jak se svíjí bolestí, jak se kroutí,... Celý článek »

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené