Dětský zrak očima lékaře

Zrak je považován za nejdůležitější smysl člověka, díky němu přijímáme ze svého okolí až 80 procent informací. O rané péči o oči, o nejčastějších problémech se zrakem v dětském věku či o vhodnosti slunečních brýlí u nejmenších jsme si povídali s MUDr. Zuzanou Hendrickson, oční specialistkou z kliniky Canadian Medical Care.

Co maminky čeká po narození miminka v souvislosti s vyšetřením jeho zraku?
MUDr. Zuzana Hendrickson: První vyšetření zraku probíhá v porodnici. Novorozenci se posvítí do očí, čímž se testuje červený reflex – jedná o screening vrozeného šedého zákalu. Dále se miminkům hned po narození preventivně vykapávají oči Ophhalmo-Septonexem kvůli možné infekci, jejíž zdroj může být v porodních cestách maminky.

Jaké jsou nejčastější oční problémy u nejmenších dětí?
MUDr. Zuzana Hendrickson: Nejčastější dvě diagnózy, se kterými se maminky setkávají po narození děťátka, jsou uzavřené slzné cesty a zánět v očičkách. Pokud je vše v pořádku, miminko neslzí. Jakmile dítě jednostranně nebo i oboustranně slzí, tak je třeba zjistit, zda nejde o zánět spojivek, jestli je či není průchodný slzný kanálek a případně z jakého důvodu. Může tam být slabá překážka – pak se použije tenká sonda, která se dostane až do slzného vaku, a pokud je tam blanka, tak se naruší. Následně se několik dnů kapou antibiotika a masíruje se slzný vak. Chybí-li slzné cesty zcela, je nutné provést operační zákrok, ale to se dělá až po roce věku dítěte.

Jak se léčí zánět spojivek u nejmenších?
MUDr. Zuzana Hendrickson: Je dobré používat oční kapky Omisan Baby, které jsou momentálně hodně populární – jimi se očička (krustičky z řas) omývají. Je možné také aplikovat antibiotika. O vhodné léčbě by se měly maminky vždy nejprve poradit s odborníkem.

Je v pořádku, když miminko šilhá?
MUDr. Zuzana Hendrickson: V prvních několika měsících, dvou třech, mají děti „nárok“ šilhat, po šesti měsících věku už by ovšem dítě šilhat nemělo. Pokud tomu tak je, určitě je dobré navštívit nejen pediatra, ale i očního lékaře. Dítě nejčastěji stáčí oči k nosu, třeba když je unavené nebo má teplotu – v takovém případě se jedná o již danou predispozici, která se projevuje například v zátěžových situacích, jako je právě únava či nemoc. Dále jsou děti, u nichž šilhání představuje vrozenou vadu, přičemž ale nemají dioptrickou vadu. Tento typ vady je možné operativně odstranit, doporučuje se provést zákrok co nejdříve. Méně časté je šilhání ven, do strany – u normálně donošených, zdravých dětí se projeví nejčastěji šilhání směrem k nosu.

Pokud dítě šilhá, jaká je úspěšnost, co se týče nápravy očí?
MUDr. Zuzana Hendrickson: Jestliže se na to přijde včas, nejpozději kolem tří let věku dítěte, pak je úspěšnost vysoká – samozřejmě pokud není problém například na sítnici, tak za standardních podmínek při korekci brýlemi s tím, že možná mu brýle zůstanou do dospělosti.

Které oční vady se u malých dětí do zhruba šesti let věku vyskytují nejčastěji?
MUDr. Zuzana Hendrickson: Určitě je to hypermetropie, tedy dalekozrakost, což je vada, kdy se paprsky pronikající do oka spojí až za sítnicí. Nutná je pak brýlová korekce. Nejčastější příčinou je kratší bulbus. Někdy s růstem dítěte dorůstá i oko, ale častěji zůstává tzv. skrytá dalekozrakost. Problém je v tom, že pokud existuje stranový rozdíl v očích, mozek si vybírá vždy lepší oko, ostřejší obraz, a tak se velice rychle dostavuje tupozrakost u oka s vyšší dioptrickou vadou. Proto je velice důležité, aby se po zjištění vady co nejdříve začalo to horší oko trénovat pomocí okluzoru, tedy zakrýváním lepšího oka. Čím dříve, tím lépe. Je totiž relativně krátká doba, do šesti sedmi let věku dítěte, kdy se mezi okem a mozkem vytváří to správné spojení. Pokud se správné spojení nevytvoří, pak už oko, byť samotné není postižené, nikdy nebude stoprocentně funkční.

Jsou nějaká pravidla, jak se u malých dětí starat o oči?
MUDr. Zuzana Hendrickson: Vyloženě pravidla nejsou. Je dobré řídit se tím, že není-li v nejbližší rodině jakákoli oční vada a dítě nemá žádné problémy, pak stačí oči zkontrolovat až zhruba při tříleté prohlídce u pediatra. U takto starých dětí je dobré, aby uměly u prohlídky vydržet s jedním okem zakrytým – kvůli zjišťování zrakové ostrosti – a aby uměly alespoň ukazovat obrázky. To postačuje. Například zkouška barvocitu se dělá až ve školním věku.

Malé děti a nošení sluneční brýlí – ano nebo ne?
MUDr. Zuzana Hendrickson: Já nejsem zastáncem slunečních brýlí, ale to je věc názoru. Totiž jakmile dáte před oko tmavší sklo, roztáhne se zornička, takže UV záření pak může do oka vstupovat paradoxně mnohem větším prostorem. Velice tady ovšem záleží na kvalitě slunečních brýlí, na to by si měli rodiče dát velký pozor. Něco jiného je samozřejmě nošení slunečních brýlí při pobytu na horách či u moře, to jsou extrémní podmínky, ale dávat dítěti tmavé brýle pořád, to nedoporučuji.

Co je nejčastějším zdrojem úrazů očí u malých dětí? Existuje nějaká prevence?
MUDr. Zuzana Hendrickson: Dá se říct, že nejčastějším „zdrojem“ úrazů jsou sourozenci či vrstevníci. Jednu velkou skupinu tvoří poranění perforační, kdy se cizí předmět dostane přímo do oka, což je veliký problém. Druhá skupina jsou úrazy spojené se zlomeninou nějaké části očnice, za což obvykle může náraz na tupý větší předmět – tam jsou hodně křehké kosti, které se opravdu snadno polámou. To je také velice časté. Prevence úrazů je strašně důležitá, většina z nich je zbytečná. Rodiče by měli zejména dávat pozor na to, jakou hračku dítěti kupují a s čím si hraje. Zásadní je dítě učit, že nikdy nemá klackem či jiným nebezpečným předmětem mířit na obličej druhého člověka.


Text jsme připravili ve spolupráci s oční lékařkou MUDr. Zuzanou Hendrickson z kliniky Canadian Medical Care. MUDr. Hendrickson je specialistkou na dětskou oftalmologii.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist